A Szakszervezetek Művelődési Háza megvásárlása több évig tartó kivizsgálás tárgyát képezte. Folytatni kell
Fotó: Veres Nándor
A Bukaresti Törvényszék jogerős ítélete értelmében az Országos Korrupcióellenes Ügyészségnek (DNA) folytatnia kell a nyomozást korrupciós bűncselekmények gyanújával a csíkszeredai Szakszervezetek Művelődési Házának a helyi önkormányzat által történt megvásárlása ügyében. Az egyik gyanúsított a volt csíkszeredai polgármester, Ráduly Róbert Kálmán.
2020. december 16., 11:072020. december 16., 11:07
A Bukaresti Törvényszék nemrég kihirdetett ítélete érvénytelenítette a DNA tavaly januárban hozott döntését, amellyel
A bíróság ugyanakkor jogerősen elrendelte a kivizsgálás folytatását. A most befejeződött pert tavaly, a nyomozás lezárása után kezdeményezte a Szakszervezeti Művelődési Házak Országos Egyesülete,
Fotó: Veres Nándor
A Szakszervezetek Művelődési Házának helyi önkormányzat általi megvásárlását érintő nyomozás tényét 2015. április 30-án jelezte közleményében a DNA, amikor korrupciós bűntények gyanújával büntetőeljárás indult Csíkszereda polgármestere és alpolgármestere, Ráduly Róbert Kálmán és Szőke Domokos ellen.
Amint a vádhatóság ennek nyomán kérésünkre közölte, a döntést a Büntetőtörvénykönyv 16. cikkének 1. bekezdésére hivatkozva hozták meg, amely szerint az említett cselekedeteket nem bünteti a törvény, vagy a törvény által meghatározott büntetőjogi felelősség nem vonatkozik rájuk.
Az ügyészek azért döntöttek így, mert a felmerült bizonyítékok nem voltak elegendők ahhoz, hogy az ártatlanság vélelmét felülírják, nem győzték meg a vádhatóságot arról, hogy a kifogásolt cselekedetek léteztek és minden kétséget kizáróan büntetőjogi felelősséget vonnának maguk után – pontosítottak. A bírósági ítélet szerint
Fotó: Veres Nándor
Az 1980-as években épített városközponti művelődési házat 2014-ben vásárolta meg az elővásárlási joggal rendelkező városi önkormányzat, az ingatlan a Szakszervezetek Országos Egyesülete helyi fiókjának tulajdona volt, de a felgyűlt adósságok következtében indult csődeljárás miatt a Hargita Megyei Törvényszék által kijelölt csődbiztossal tárgyaltak az adásvételről.
Jelentős adóhátralék keletkezett, és a szolgáltatók felé is gyűlt a tartozás, az adósságállomány teljes összege elérte a 600 ezer lejt. A csődeljárást 2013-ban kezdeményezték a hitelezők, amelyek között ott volt a közpénzügyi igazgatóság, az áramszolgáltató Electrica Rt., egy őrző-védő cég, a távhőszolgáltató Goscom Rt. és Csíkszereda Polgármesteri Hivatala is. A polgármesteri hivatal által akkor készíttetett értékbecslés szerint az épület 4 millió 64 ezer lejt ért, végül 3,5 millió lejért lett a városé.
Vasárnap 19 órakor a Szilágy megyei Hídalmás községhez tartozó Milványban (Miluani) a részvételi arány megközelítette a 350 százalékot, a megye további hat szavazókörzetében pedig meghaladta a 100 százalékot.
A székelyföldi megyék választási részvétele jelenleg jócskán az országos átlag alatt van, de remélhetően csak azért, mert az eddigi tapasztalatok alapján sokan szeretnek este az urnákhoz járulni.
A vasárnap reggeli urnanyitástól a délutáni órákig több mint kétszáz választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Egy kilyéni lakóháznál keletkezett tűzhöz riasztották a sepsiszentgyörgyi tűzoltókat vasárnap délután.
A székely megyék mezőnyében a legkisebb, Kovászna megye vezet a kampánycsendsértések tekintetében. Volt, ahol politikai szlogenek, és volt, ahol alkohol folyt.
Maros megye néhány településén áramszünet volt vasárnap, áramfejlesztőkkel azonban megoldották, hogy ne legyen fennakadás a szavazóhelyiségekben.
Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.
Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.
Kampánycsend megsértésére vonatkozó bejelentéseket vizsgál ki a rendőrség. Az elkövetők a törvény szerint 1500 és 4500 lej közötti büntetésekre számíthatnak. Van, akit már meg is bírságoltak.
Rendbontás nélkül zajlik a szavazás Kézdivásárhelyen. A főtéren ugyan feltűnt egy Prahova megyei kirándulóbusz, ami sokakban gyanakvást keltett, de mint megtudtuk, alaptalanul.
2 hozzászólás