A külföldön munkát vállalók közül sokan hazajárnak fogászati kezelésre. De nem csak az elvándorlók igénylik inkább a székelyföldi fogorvosi ellátást, egyre több más nemzetiségű személy jön ide hasonló célból, ugyanis nyugaton sokkal drágább egy beavatkozás, mint Romániában. Például Franciaországban ugyanazért a kezelésért akár tízszer annyi pénzt elkérnek, mint nálunk, de nem jobb a helyzet egyetlen más nyugati országban sem. A székelyudvarhelyi fogorvosok kliensbázisa sok külföldivel bővült az elmúlt években.
2011. november 09., 21:332011. november 09., 21:33
Bár az ország közepén vagyunk, itt is működik a fogturizmus
A külföldre települtek közül egyre többen hazajárnak fogproblémáikkal. Néhány olyan esetről is hallottunk, amikor a „turisták” kizárólag azzal a céllal jöttek Székelyudvarhelyre, hogy itt rendbe tegyék fogsorukat. A németországi Gerhard Kuckertz hobbi-motokrosszos, maratoni futó és asztaliteniszező is kifejezetten ezért látogatott Udvarhelyre. Amikor ennek okáról kérdeztük, egyszerűen annyit válaszolt: mert itt jóval olcsóbb. „Ugyanolyan minőségű fogsorért, mint Németországban, csak töredékét fizetem, még miután levonom a repülőjegy árát és az itt-tartózkodás költségeit is” – mondta Gerhard. Hozzátette, az is egy előny, hogy ezt a hetet, amíg az új fogsor elkészül, kirándulásként foghatja fel. Ugyanakkor megtudtuk, nagyon tetszik neki a város, többször járt már Erdélyben, és gyakran asztaliteniszezik Szovátán.
Egyesek csak a fogászati kezelésért jönnek haza
Ez a jelenség egyre jobban terjed, mondta dr. Péter Tamás fogorvos, hozzátéve, hogy nagyon sok az elszármazott hazánkfia, aki hazajön, és itthon igényel fogászati beavatkozást. „Most is voltak nálam Svájcból és Dániából, de volt kliensem már számos nyugat-európai országból. Alkalmam volt már egy-két esetben nem itt született személy fogait kezelni” – fejtette ki dr. Péter Tamás, majd hozzátette, ennek az árkülönbség az oka. „Ugyanazért a munkáért, amiért mi 350 eurót kérünk, Angliában 2500–3000 font sterlinget is elkérnek, ami szinte tízszerese az itteni árnak.” Dr. Benedek Adrien, Péter Tamás munkatársa is az mondta, legtöbben hazalátogatásuk alkalmával felkeresik a fogászati rendelőt is, és úgymond „összekötik a kellemest a hasznossal”.
Kétféle árlista?
Dr. Marthy Zsuzsa fogorvos szerint egyre többen használják ki annak a lehetőségét, hogy hazalátogatva megjavíttassák fogukat. Elmondása szerint voltak kliensei Amerikából, Ausztriából, de még Ausztráliából is. Gyors számítása szerint átlagosan körülbelül egynyolcadába kerül itt, mint külföldön, de ez országonként változik. „Képzeljük el, ha valakinek megéri Ausztráliából hazarepülni, csak hogy megjavíttassa a fogait, mekkora lehet a különbség?” – jegyezte meg dr. Marthy Zsuzsa. Mindezek ellenére Marthy doktornő nem gondolja, hogy kizárólag az árkülönbség miatt jönnek ide a külföldiek. „Nyersanyagaink minősége üti a nemzetközi mércét, hiszen külföldön gyártott anyagokat vásárolunk” – árulta el a fogorvos. Dr. Marthy Zsuzsa ugyanakkor hozzátette, olyat is hallott, hogy vannak, akik „meg akarják lovagolni” ezt a lehetőséget, és külföldön szervezetten hirdetik a fogászati turizmust. „Nem kell szervezés. Működik ez anélkül is” – jelentette ki. Csakhogy tudomást szerzett róla, hogy vannak fogorvosok, akiknek két árlistájuk van, azaz a külföldieknek drágábban dolgoznak.
Ugyanaz a fogorvosi ellátás akár tízszer több pénzbe kerül külföldön
Dr. Bordi Alpár fogorvos elmondta, a fogászati turizmus fellendülésének az is az oka, hogy az itthoni és külföldi fogászok között egyáltalán nincs különbség sem szakmai felkészültség szempontjából, sem pedig rendelőik korszerűségében. Neki is egyre több külföldről hazalátogató kliense van. Megkérdeztük dr. Lakatos Saroltát, hogy miben látja az árkülönbség okát. „Sajnos itt nem tudjuk az árakat fennebb vinni. Ilyen fizetések mellett idehaza még a szükséges beavatkozásokat is nehezen engedik meg maguknak az emberek. Lakatos doktornőnek nemrég Franciaországból volt hazalátogató kliense. Megtudtuk, hogy itthon egy fogkorona 60 euróba kerül, s az udvarhelyi ember bizony meggondolja, mibe fektet 60 eurót. De a franciának nagyon is megéri eljönni vidékünkre, mert ott ugyanazért a fogkoronáért 600 eurót fizetnek. Lakatos doktor olyan külföldiekről tud, akik tényleg turistákként érkeznek, de közben igénybe veszik a fogorvosi szolgáltatásokat.
Egyelőre nem szükséges elárasztani a Sószoros mögötti rétet, mivel egy elterelő meder kihasználásával sikerült csökkenteni a vízbefolyást a sóbányába, a későbbiekben azonban még szükség lehet erre a beavatkozásra.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
Évekig eltart, amíg megépül a bögözi futballpálya öltözője, mivel évente csak egy-egy kisebb összeget különítenek el erre a beruházásra. Az épület falai ugyan már állnak, és a tetőt is megépítenék idén, de csak néhány év múlva fog befejeződni a munka.
Önkénteseket jelentkezését várják homokzsákok rakásához Alsósófalván, ahol a vízügyi hatóságok a rét elárasztása mellett döntöttek a paradji sóbánya megmentése érdekében – számolt be Facebook-oldalán a Sóvidék Televízió.
A Rotary Club Székelyudvarhely pénteken tartotta 22. jótékonysági bálját. A fiatalokat támogató est fővédnöke Molnár Levente volt, aki a „Közjó szolgálatáért” Rotary-díjat is átvehette, amellyel közösségépítő művészi munkáját ismerték el.
Megerősítette a Székelyhonnak az Országos Sóipari Társaság, hogy csak a Korond-patak érintett mederszakaszának a lebetonozásával menthető meg a parajdi sóbánya a beázásoktól. A rengeteg víz kiszivattyúzásán jelenleg is megfeszített erőkkel dolgoznak.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt.
Jelentős beavatkozásokra van szükség a székelyudvarhelyi városközpontban lévő közvécé felújítására, és bár a projekt dokumentációja készül, a kivitelezés költsége is növekszik az évek alatt.
Hamarosan elkezdődhet az Árvátfalvát és a Felsőboldogfalva keleti részét érintő ivóvízhálózat kiépítése. A munkálatok során a székelyudvarhelyi rendszerre csatlakoztatják a háztartásokat. A tervek szerint még idén lezárul a megvalósítás.
A „Fától fáig, verstől versig” Kányádi Sándor-versmondóverseny megyei szakaszáról hatvan diák jutott tovább az országos döntőbe, amelyet május 9–11. között rendeznek meg Nagygalambfalván, a Feleki Miklós Művelődési Házban.
szóljon hozzá!