Drog-, alkoholfogyasztás, de az egyéjszakás kalandok tekintetében is a fesztivál az egyik legveszélyesebb hely. A fiatalok úgy érzik, egy ilyen rendezvényen pár napra kitörhetnek a való világból, és mindent megtehetnek, amit amúgy otthon és a hétköznapokban nem. Valószínű pont ezért évek óta a drogprevenció helye is a marosvásárhelyi Félsziget Fesztivál.
2011. augusztus 30., 16:042011. augusztus 30., 16:04
2011. augusztus 30., 16:342011. augusztus 30., 16:34
A fesztivál pár napra „kiszabadíthat” a hétköznapi valóságból
Míg a legtöbb civil szervezet a Félsziget kellős közepén szórakoztatta napközben a fesztiválozókat különböző nem zenei programmal, addig az Independence Zone a sátortábor mellé költözött. Nem véletlenül: nyolc éve már, hogy ezen a helyen végeznek drogprevenciós és felvilágosító munkát. A program koordinátora, Dégi L. Csaba szerint azért költöznek mindig a sátortáborba, mert „a drog, az alkohol, a HIV-szex, az jó részt itt történik, az életközelben, nem egy elhatárolt fehér területen”. Mindemellett a sátortáborban csend van, alig szűrődik be a fesztivál zaja, ez pedig személyes beszélgetésekre ad alkalmat. A pszichológusként és szociális munkásként tevékenykedő Dégi L. Csaba szerint pedig a személyes kapcsolatteremtés a legfontosabb.
Nem dobálnak óvszert a fesztiválozók után
Az Independence Zone szakemberei, önkéntesei kétfajta munkát végeztek a Félsziget alatt: egy részük a buli területén rövid, 5 perces teszt kitöltésére kérte a fesztiválozókat. A válaszadó nem kapta meg a tesztje eredményét rögtön, hanem egy számot kapott, amellyel elmehetett az Independence Zone sátrához személyes tanácsadásra. „Tevékenységeinek célja nem a résztvevők drogfogyasztási szokásainak szabályozása, inkább az érintettek számára történő, kockázati tényezőkről való tájékoztatási és tanácsadási szolgáltatás felajánlása” – mondja a drogprevenciós szakember, aki az elmúlt nyolc év alatt megtanulta, mivel lehet, és mivel nem lehet hatni a fiatalokra.
Egy fesztiválon például nincs helye drogokról szóló előadásnak, filmvetítésre sem kaphatók már a fiatalok, nem érdekli őket. Ugyanakkor az óvszerosztogatás sem tűnik hatásosnak, ha nem jár mellé valamiféle beszélgetés.
A válaszadók 85%-a fogyaszt alkoholt valamilyen szinten
A négynapos munka során felmérés is készült: összesen 800, prevenciós szolgáltatásokat igénylő fesztiválozóval dolgoztak a szakemberek és 524 tesztet töltöttek ki. Ezekből kiderül, hogy a személyre szabott prevenció iránt érdeklődő fiatalok 62%-a férfi, 38%-a nő, átlag életkoruk 22 év. „Szűrőkérdéseink szerint a válaszadók 19%-a drogozik, 53%-a dohányzik, 85%-a fogyaszt alkoholt valamilyen szinten, illetve 24%-nál depressziós tünetek jelentkeznek. Ugyanakkor szakmai tesztjeink alapján megállapítható, hogy a nikotin- és alkoholfüggőség veszélye a káros szenvedéllyel élő fiatalok közel egyharmadát érinti, a drogdependencia meg több mint 6%-ukat” – magyarázza az adatokat Dégi, aki szerint szép eredmény, hogy a megkérdezett fiatalok 30 százaléka igényelt személyes tanácsadást, vagyis háromból egy.
Többen drogoznak, mint a hétköznapokban
A szakember szerint a nikotin- és alkoholfogyasztás mértéke nem okozott meglepetést, olyan mint egy nem fesztiválozó közegben mért hasonló korosztály esetében, a meglepetést viszont a drogfogyasztás és a depresszió számai okozták. Egy fesztiválon hatványozottabban többen drogoznak, mint a hétköznapokban, bár lehet, hogy most használják a szert, és mondjuk egy évig aztán nem nyúlnak hozzá.
Nem ritka látvány még egy nappali mulatságon sem
„A pozitív, egészségtudatos viselkedés és a személyes jólét megerősítésére jövőben is szükség lesz, tekintettel arra, hogy a fesztiválozók drogfogyasztási aránya kétszer nagyobb, mint a romániai iskoláskorúaké és fiataloké, illetve a depressziós érintettség is jelentős” – mondja a szakember, aki reméli, az elkövetkezendő években még nagyobb teret és figyelmet kap az effajta megelőző munka.
Lassan a múlté lesz a Tusványos 2025-ös kiadása, amiről nem is gondoltuk volna, hogy ilyen gyorsan lepörög. Jutott az idei fesztiválra kánikula, por, de égi áldás is, az esti koncertek és bulik pedig idén is felejthetetlenek maradnak.
Harmadfokú (vörös jelzésű) hőségriasztás van érvényben hétfő 10 óráig nyolc déli megyében és a fővárosban. Az erdélyi megyék egy részére elsőfokú (sárga jelzésű) riasztás érvényes.
Nyolc megye összesen 27 településén okozott károkat a rossz idő szombaton – tájékoztatott a katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU).
Medve jelenlétére figyelmeztették a Ro-Alert üzenetben a Szentegyháziakat szombaton éjféltájban.
Rúzsa Magdi-dalokkal és hatalmas tömeggel robbant be a szombat Tusványoson. Az utolsó estén senki nem siet haza: még egy tánc, egy pohár bor és egy utolsó, hajnalba nyúló beszélgetés belefér.
Nagyon sokan érkeztek Tusványos zárónapjára az esti Rúzsa Magdi-koncertre. Tusnádfürdő irányába már késő délutántól csak lépésben lehetett haladni autóval, hosszú kocsisor gyűlt fel a fürdővárosba vezető országúton.
Az új, tervezett uniós költségvetésről, a mezőgazdaság finanszírozásának kérdéséről, nemzetről, családról, sportról beszélt Zsigmond Barna Pál a Rádió GaGának.
Motoros ütközött személygépkocsival szombaton Szejkefürdő közelében. Senki nem került kórházba.
A magyar felsőoktatás, a szülőföldön való megmaradás, a magyar szakkönyvek kiadása, az otthonteremtés egyformán fontos a magyar kormánynak és a Studium Alapítványnak –jelentette ki Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes szombaton Nyárádszeredában.
Névadó ünnepséggel és emléktornával tisztelegtek Burus Csaba emléke előtt szombaton a csíkszeredai FK Sportparkban. A legendás edző, tanár és közösségi ember nevét mostantól az a létesítmény viseli, amelynek szellemiségét maga alapozta meg.
szóljon hozzá!