Fotó: Pethő Melánia
Az épület termeinek átalakítását is feltételezte az a változás, aminek bevezetését tervezik a gyergyószentmiklósi Szent Erzsébet Öregotthonban. A demens betegek számára már kialakították az új részleget, hamarosan személyi igényre szabottan, munkacsapat foglalkozik a beteg idősekkel.
2012. február 08., 12:342012. február 08., 12:34
2012. február 08., 14:332012. február 08., 14:33
Kellemes környezet, fokozottabb odafigyelés a beteg idősek érdekében
Az értelmi és fizikai képességeik hanyatlásában szenvedő (demens) betegek hatékonyabb ellátása érdekében hamarosan munkaátszervezést eszközölnek a Gyulafehérvári Caritas Szent Erzsébet Öregotthonában. Az újítás a személyre szabott ellátást célozza meg, vagyis az egyes betegek ápolását nem felváltottan látják el, hanem folyamatosan egy-egy szakembercsoport fogja végezni, így lehetőségük adódik jobban megismerni a betegeket, és az ápoltban is bizalmi kapcsolat alakulhat ki az őt ellátó személy iránt – magyarázta Magyari Vencel igazgató.
Hogy az elképzelt ellátásmódnak megfeleljen, az egyik épületrészt át kellett alakítani. A közel egy éve zajló munkálatok során a második emeleten alakították ki az új részleget, ahol nem csak a szobák újrafestése, az ajtók, ablakok, a bútorzat rendbetétele jelent újdonságot, de intézkedéseket hoztak az ápoltak és személyes dolgaik nagyobb biztonságáért is. Szintén ezúttal sikerült beszerelni egy, a mozgásukban legyengült idősek tisztálkodását megkönnyítő, mozgatható fürdőkádat is.
A mozgatható fürdőkád betegnek és ápolójának egyaránt nagy segítséget jelent
Nőtt az intézmény befogadóképessége
Hogy a külön részleget ki lehessen alakítani, az ellátottakat egymás melletti szobákba helyezni, a korábban itt lakó gondozottakat máshova kellett költöztetni. Az ő elhelyezésük szükségessé tette a korábban vendégszobáknak használt helyiségek átalakítását, így a hozzátartozók alkalmi elszállásolására fenntartott hét szobát is az otthon lakói vehették birtokukba. Ezzel az átszervezéssel gyakorlatilag az intézmény befogadóképessége is nőtt, az eddigi 150 helyett 166 személy befogadására lett alkalmas. Tíz szobát új bútorzattal láttak el, illetve 24 beteg fekvőhelyét korszerű kórházi ágyra sikerült kicserélni – magyarázta az igazgató. A megvalósítások közé sorolta a telefonos hívórendszer, továbbá a hangosító rendszer elkészítését is. Az egyik a betegek egymással és hozzátartozóikkal való kapcsolattartását könnyíti, az utóbbi pedig a belső kommunikációt segíti, illetve az otthon kápolnájában tartott szent misék kihangosítását teszi lehetővé, így az ágyban fekvő betegek is hallgathatják a liturgiát.
Saját forrásból, adományokból végezték a felújítást
A felsorolt megvalósításokat saját anyagi keretből és adományokból sikerült kivitelezni – mondta el Magyari Vencel. A mintegy 150 ezer lejre rúgó befektetés nagyobb része, 100 ezer lej egy, az intézmény tulajdonát képező ingatlan eladásából származott, a fennmaradó részt a tavaly beérkezett külföldi adományokból fedezték. A 15 éve működő intézménynek helyet adó épület, a berendezések, felszerelések lassan teljes felújításra, illetve cserére szorulnak, a megvalósítás érdekében az otthon a Központi Fejlesztési Régióhoz nyújtott be 800 ezer euró nagyságrendű pályázatot. A finanszírozásban egyelőre csak reménykedik az igazgató, hisz mint mondta, bár sikeres elbírálásban részesült, a pályázat jelenleg tartaléklistán szerepel. Ennél is nagyobb gondot jelent az állami támogatások megvonását előirányzó törvénytervezet, aminek szigorításai fenyegetőek az intézmény zavartalan működésére nézve. A törvény megjelenéséig azonban „teljes üzemmódban” működik az öregotthon, a lakókat jó körülmények, képzett szakembergárda fogadja – nyugtat meg minden érintettet Magyari Vencel.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
Különleges közösségi eseményt tartanak május 17-én, szombaton Gyergyószentmiklóson, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonának és családjának.
Immár 18. alkalommal szervezik meg a Gyergyóvidéki Ifjúsági Néptánctalálkozót Gyergyóremeteén. Május 11-én, vasárnap népzenétől lesz hangos a Balás Gábor Művelődési ház és környéke.
Folytatódik a gyergyócsomafalvi közúti infrastruktúra-fejlesztés: javában zajlik a Loki turisztikai övezethez vezető községi út modernizálása. A határidő augusztus, de várhatóan hamarabb lezárul a beruházás.
szóljon hozzá!