Fotó: Veres Nándor
A tartozások miatt lezárta és lepecsételte a vízszolgáltató az egyik szentegyházi tömbház fővezetékét. A szolgáltatás mégsem szünetelt sokáig, valakik ugyanis feltörték a pecsétet és megnyitották a főcsapot. A Harvíz feljelentést fog tenni.
2012. január 29., 13:202012. január 29., 13:20
A fővezetéket a lépcsőház pincéjében zárták el és pecsételték le
A szentegyházi ifjúsági tömbházak egyikében a Harvíz Rt. elzárta és lepecsételte a hideg víz fővezetékét, mivel néhány lakó tartozása meghaladta az ötszáz lejt. Ahhoz, hogy újraindítsák, a törlesztés mellett négyszáz lejes visszakötési díjat is felszámolt volna a szolgáltató. Valakik egyszerűbb megoldáshoz folyamodtak.
A Hársfa sétány két tömbházának bejáratán a vízszolgáltató által kifüggesztett felhívások jelentek meg január19-én. A papíron arról értesítették a lakókat, hogy mivel a többszöri felhívás ellenére elmaradt a szolgáltatás kifizetése, ezért kénytelenek megszüntetni a hidegvíz-szolgáltatást. Továbbá az is szerepelt a felhíváson, hogy a tartozások törlesztése mellett a visszacsatlakoztatási díjat – amely értéke 400 lej – is ki kell fizetniük.
Burus Ella Mária, a város polgármestere érdeklődésünkre elmondta, a vízszolgáltató akkor figyelmezteti a lakosságot, ha a lépcsőházankénti tartozás meghaladja az 500 lejt. Ha a felszólítás után a lakóknak sikerül csökkenteni ezt, akkor nem vágják le a vizet. „Ebben az esetben ANL-s lakásokról van szó, amelyekért igazán nem kell magas bért fizetniük az ott lakóknak. Mégis úgy tudom, hogy nem csak a vízért nem fizettek egyesek, hanem a fűtésszámlákat sem törlesztették” – mutatott rá Burus.
Sajátos megoldást találtak
A tartozások törlesztésének hiányában a Harvíz Rt. munkatársai kedden elzárták és lepecsételték a szentegyházi 2-es számú lakótársuláshoz tartozó Hársfa sétány 3-as számú tömbházának hidegvíz-vezetékét. „Tudomásunk van arról, hogy a Harvíz Rt. elzárta az egyik lépcsőház fővezetékét, majd levelet írtak a lakószövetségnek, mivel értesültek arról, hogy az ott lakók letépték a vízcsapra kihelyezett pecsétet” – adta tudtunkra a polgármester.
Csupán pár órás kiesést tapasztalhattak a tömbház lakói, mert valakik feltörték a pecsétet és megnyitották a csapot. Egyesek ugyanis igazságtalannak tartják a szolgáltató lépését, a lakók nagy része ugyanis renszeresen fizeti a számláit, de őket is érintette a lezárás. A helyszínen járva sikerült szóra bírnunk a szomszédos Hársfa utca 2-es lépcsőházának egyik lakóját, B. E.-t „Körülbelül egy hete tették ki a figyelmeztetést, hogy levágják a vizet, nálunk mégsem került rá sor. Úgy tudom két napja a mellettünk lévő lépcsőházban viszont elzárták a főcsapot” – mesélte, majd feltette a kérdést: miért kellene a visszakötésért fizetni, ha meg tudják engedni a lakók is a vizet? Elmondta azt is, hogy karácsony előtt az Eminescu utcai tömbházban is volt hasonló esetre példa, ott akkor egy napig nem volt vízszolgáltatás.
A hármas tömbházban lakó V. M. szerint a vízszolgáltatás leállítása legalább 50 embert érintett, nagy részük azonban rendesen fizet. „A papírokon a város össztartozása is szerepelt 29.900 lej értékben, ez az összeg azonban tartalmazta a fűtést is, tehát nem volt egyértelmű a felhívás sem. Mindkét lépcsőháznak 7-8 ezer lejes tartozása volt a lakószövetség fele, de mégis csak a mi esetünkben zárták el a csapot” – panaszolta. V. M. szerint csupán három család elmaradása miatt zárták el a vizet, az eljárást pedig nem tartja igazságosnak. V. M. azt is nehezményezte, hogy a felszólítás kifüggesztése után pár órával már nem folyt víz a csapból. „Itt mindenki dolgozik, délben tették ki a figyelmeztetést, és este már nem volt vizünk. Az adósokat biztosan figyelmeztették többször is, de mi nem tudtunk semmiről” – mondta. T. M. szerint, aki szintén az érintett lépcsőházában lakik, az szerint zárják el a vizet vagy sem, hogy ki lakik az illető lépcsőházban. Elmondása szerint jelen volt a vízcsap elzárásnál, amelyet akkor le is pecsételtek a vízszolgáltató munkatársai.
Mentalitásbeli probléma?
Azért kellett elzárni a vizet, mert az ismételt felszólítások után sem fizették ki a díjat – szögezte le érdeklődésünkre Zólya László, a Harvíz Rt. vezérigazgatója. „Szentegyházán nem egyszer szólítottuk fel a lakosságot, hogy törlesszék tartozásaikat, de az a mentalitás, hogy amikor pénzük lesz, csak akkor fizetnek a vízért. Ezen változtatni kell, meg kell érteni, hogy a vízszolgáltatás is olyan, mint a villany vagy a gáz – ha nem fizetik idejében, akkor bizony levágják. Az érvényben lévő törvények egyértelműen feljogosítják a szolgáltatót a szolgáltatás megvonására, hogyha a fogyasztók nem fizetnek” – magyarázta.
Az igazgató elismerte, hogy az eset számos olyan lakót is érintett, akik rendesen fizetik a közköltséget. „Ezek a tömbházak függőleges elosztási rendszerben vannak tervezve, ami azt jelenti, hogy egyénenként nem lehetséges a víz lekapcsolása. Akkor lehetne egyéni szerződéseket kötni a lakókkal, ha a lakótársulás úgy dönt, hogy vízszintesre alakítja azokat” – hangsúlyozta. Ebben az esetben a lépcsőházban menne fel a fővezeték, akkor a villanyórához hasonlóan az ajtón kívül lehetne szerelni egy csapot, de ehhez át kellene alakítani az eddigi közös rendszert.
Egyelőre azért nem lehetséges csak azokat lezárni, akik nem fizetnek, mert a szolgáltatónak nem áll jogába bemenni senki lakásába. „Ha valaki nem bírja fizetni a szolgáltatást, akkor azt önként kell jeleznie a gondnokságon, amely közbenjárásával kimegyünk és kikötjük a vizet. Mi szolgáltatunk, amiért fizetni kell, Szentegyházán ezt sokáig nem tudták alkalmazni, ezért ment csődbe az előző vízszolgáltató” – magyarázta.
Kérdésünkre, hogy milyen lépéseket tesznek a pecsétet feltörők ellen, elmondta: a bírósági eljárást indítanak majd és kártérítést követelnek tőlük. „Ha elveszik a villanyt, akkor senki nem mászik fel a villanyoszlopra, hogy azt visszakapcsolja\" – példálózott Zólya.
A székelyudvarhelyi református temetőben tett látogatást a csíkszeredai főkonzulátus küldöttsége, ahol megtekintették a támogatásukkal restaurált síremlékeket és a temető kulturális értékeit bemutató térképet.
Folytatódnak a munkálatok a Korond-pataknál a parajdi sóbányát veszélyeztető vízszivárgás csökkentése érdekében – közölte csütörtökön Facebook-oldalán a Román Vízügyi Igazgatóság.
Ismét Székelyudvarhelyre látogatott a magyarországi Plüss Kommandó, amely ezúttal is értékes adományokat hozott a Székelyudvarhelyi Városi Kórház újszülött osztályának, szerdán.
Licitálás útján keresnek új üzemeltetőt Székelyudvarhelyen a strand és a jégpálya büféjéhez, ugyanakkor három alapvető termékre ársapkát vezetnek be. Közben javában zajlanak a strand karbantartási munkálatai.
Medvét észleltek a zetelaka Községhez tartozó Zeteváralján, ezért Ro-Alert figyelmeztetést küldtek a hatóságok a helyieknek. A lakosságot óvatosságra intették – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Ötvenéves hidegrekord dőlt meg Hargita megyében a hétfő reggeli fagybetörés során, és ez nem maradt nyomtalanul a zöldségeskertekben, illetve valószínűleg a kukoricaföldek egy részén sem. Az áprilisi fagyok után a májusiak is károkat okoztak a megyében.
A parajdi sóbányát veszélyeztető vízbefolyás megfékezésére 400 ezer lej gyorstámogatást hagyott jóvá Hargita Megye Tanácsa Parajd község számára keddi rendkívüli ülésén.
Teljes útlezárás lesz érvényben két napon keresztül Székelyudvarhelyen, a Tábor utcában. A munkálatok miatti útzár a tömegközlekedést is érinti.
Egyelőre nem szükséges elárasztani a Sószoros mögötti rétet, mivel egy elterelő meder kihasználásával sikerült csökkenteni a vízbefolyást a sóbányába, a későbbiekben azonban még szükség lehet erre a beavatkozásra.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
szóljon hozzá!