A zászlók továbbra is a helyükön vannak, a városháza erkélyén
Fotó: Gergely Imre
Gyergyószentmiklós önkormányzatát is beperelte Dan Tanasă szervezete, azt kifogásolva, hogy a városházára a székely zászló és a város zászlaja is ki van tűzve. Az alapfokú ítélet félsiker.
2017. március 17., 18:492017. március 17., 18:49
Még tavaly nyáron perelték be Gyergyószentmiklós vezetését, a kereset pedig úgy szól, hogy a törvényszék kötelezze a város polgármesterét, hogy távolítsa el a városháza homlokzatáról, illetve az épület összes helyiségéből Székelyföld és a város zászlaját.
Alapfokon ítélet is született a Hargita Megyei Törvényszéken – számol be Árus Zsolt, aki magánemberként mint gyergyószentmiklósi polgár szintén belépett a perbe.
A felperes érvei a szokásosak, ugyanezeket hozta fel számos más város és község esetében is. „Az ország zászlajára vonatkozó törvényre hivatkozik, s levonja azt a következtetést, hogy középületre csak azt, illetve az Európa Tanács zászlaját szabad kitűzni, semmi mást. Ugyan a következő mondatában már ellentmond magának, mert leírja, hogy
de rögtön azzal folytatja, hogy ezt a napos-holdas kék zászlót nem fogadták el a törvény előírásai szerint, tehát nincs mit keresnie az épület homlokzatán. Az állítás bizonyításával nem is próbálkozik, elvégre köztudott, hogy neki ilyenre nincs szüksége. Ezt jól mutatja az az eset, amikor Csíkszereda zászlaja kapcsán ő azt állította, hogy nincs törvényesen elfogadva, a szeredai polgármester pedig azt, hogy, de biza, igen, az 1994/71-es határozattal, a bíró pedig arra a következtetésre jutott, hogy ha Tanasă mondja, akkor a zászló nincs elfogadva, tehát el kell távolítani” – fogalmaz Árus Zsolt.
A felperes az épület belső helyiségeiből is eltüntetné a zászlókat
Fotó: Gergely Imre
Árus elmondja, hogy a keresetre alapos és részletes válaszirat készült, illetve az ő részéről – mint szentmiklósi lakos, akit a kérés személyesen sért – egy beavatkozási kérés. Mindkettőért a Jogaink Egyesületnek jár a köszönet – teszi hozzá. Ebben leírják, hogy a hivatkozott törvény nem tiltja más zászlók kitűzését (példa erre éppen a helyi zászlókról szóló törvény), a város zászlaját pedig igenis törvényes módon elfogadta a helyi képviselő-testület, tehát joggal van kitűzve. S hogy ez ne képezhesse vita tárgyát, a polgármester letette a törvényszékre a vonatkozó határozat másolatát is.
Az alapfokú ítélet félig siker, félig nem – állapítja meg Árus. Ellentétben az összes eddigi esettel, amikor az ítélet az adott település zászlójának az eltávolítását is előírta,
Székelyföld zászlajának kitűzését azonban igen, és elrendelte annak az eltávolítását a homlokzatról, de az épület belső helyiségeiből is.
Fotó: Gergely Imre
Árus nagyon fontosnak tartja, hogy
Ugyancsak fontos szempont – teszi hozzá Árus Zsolt –, hogy a bíró jóváhagyta, hogy ő magánszemélyként, sértett félként a per részese legyen. Ez azért fontos, mert ezzel adott a lehetőség arra, hogy ezt az ügyet elvigye Strasbourgba, az emberjogi bíróságra, ha másodfokon nem születik kedvező ítélet. Ez azért lényeges, mert az önkormányzat mint állami szerv nem perelhetne az emberjogi bíróságon.
Az ügy addig is a Marosvásárhelyi Ítélőtáblán folytatódik, a következő tárgyalás időpontját egyelőre nem tűzték ki. Az alapfokú ítélet nyilván nem jogerős, így a zászlók továbbra is ott lobognak a városháza erkélyén.
Az alkotmánybíróság közölte pénteken, hogy Klaus Iohannis államfő a tisztségében marad, amíg az újonnan megválasztott elnök leteszi az esküt.
Közönségdíjat vehetett át a Szentegyházi Gyermekfilharmónia (Fili) a budapesti Müpában pénteken megtartott Prima Primissima gálaesten.
Díszvilágításba borult Marosvásárhely belvárosa is az ünnepre való hangolódás részeként. A karácsonyi vásárban rengeteg portéka, enni-innivaló várja a marosvásárhelyieket, de nem könnyítettek idén sem a babakocsival vagy tolószékkel érkezők közlekedésén.
A parlamenti választások érvénytelenítését kérte pénteken a legfelsőbb bíróságtól a DREPT párt elnöke.
A Mikulás nagy székelyföldi körútjának csúcspontjaként 2024. december 5-e délután Székelyudvarhelyen egy látványos leereszkedés után több mint ezer gyermeket ajándékozott meg.
Gidó Csaba történész Udvarhely vármegye a román támadástól az impériumváltásig (1916-1918) címmel tart előadást Székelyudvarhelyen, kedden.
Közúti baleset történt Madéfalva határában pénteken délután, melynek nyomán két személy megsérült, kórházba szállították őket – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság.
Gyergyószentmiklós legfontosabb ünnepe a Szent Miklós-napi búcsú, amelynek idén Korzenszky Miklós Richárd bencés szerzetes volt a szónoka. Soltész Miklós államtitkár is felszólalt.
Megjelent a Kőrösi Csoma Sándor Program új felhívása, amelynek keretében ezúttal a déli félteke országaiba várják a jelentkezőket, akik úgy érzik, tudásukkal és tapasztalataikkal segíteni tudnák a diaszpórában élő magyarságot.
Visszaköltözhettek a hetedikes marosvásárhelyi diákok abba az osztályterembe, amelyben tíz nappal korábban a mennyezetről leomlott a vakolat. A megsérült diák már korábban csatlakozott társaihoz.
szóljon hozzá!