A zászlók továbbra is a helyükön vannak, a városháza erkélyén
Fotó: Gergely Imre
Gyergyószentmiklós önkormányzatát is beperelte Dan Tanasă szervezete, azt kifogásolva, hogy a városházára a székely zászló és a város zászlaja is ki van tűzve. Az alapfokú ítélet félsiker.
2017. március 17., 18:492017. március 17., 18:49
Még tavaly nyáron perelték be Gyergyószentmiklós vezetését, a kereset pedig úgy szól, hogy a törvényszék kötelezze a város polgármesterét, hogy távolítsa el a városháza homlokzatáról, illetve az épület összes helyiségéből Székelyföld és a város zászlaját.
Alapfokon ítélet is született a Hargita Megyei Törvényszéken – számol be Árus Zsolt, aki magánemberként mint gyergyószentmiklósi polgár szintén belépett a perbe.
A felperes érvei a szokásosak, ugyanezeket hozta fel számos más város és község esetében is. „Az ország zászlajára vonatkozó törvényre hivatkozik, s levonja azt a következtetést, hogy középületre csak azt, illetve az Európa Tanács zászlaját szabad kitűzni, semmi mást. Ugyan a következő mondatában már ellentmond magának, mert leírja, hogy
de rögtön azzal folytatja, hogy ezt a napos-holdas kék zászlót nem fogadták el a törvény előírásai szerint, tehát nincs mit keresnie az épület homlokzatán. Az állítás bizonyításával nem is próbálkozik, elvégre köztudott, hogy neki ilyenre nincs szüksége. Ezt jól mutatja az az eset, amikor Csíkszereda zászlaja kapcsán ő azt állította, hogy nincs törvényesen elfogadva, a szeredai polgármester pedig azt, hogy, de biza, igen, az 1994/71-es határozattal, a bíró pedig arra a következtetésre jutott, hogy ha Tanasă mondja, akkor a zászló nincs elfogadva, tehát el kell távolítani” – fogalmaz Árus Zsolt.
A felperes az épület belső helyiségeiből is eltüntetné a zászlókat
Fotó: Gergely Imre
Árus elmondja, hogy a keresetre alapos és részletes válaszirat készült, illetve az ő részéről – mint szentmiklósi lakos, akit a kérés személyesen sért – egy beavatkozási kérés. Mindkettőért a Jogaink Egyesületnek jár a köszönet – teszi hozzá. Ebben leírják, hogy a hivatkozott törvény nem tiltja más zászlók kitűzését (példa erre éppen a helyi zászlókról szóló törvény), a város zászlaját pedig igenis törvényes módon elfogadta a helyi képviselő-testület, tehát joggal van kitűzve. S hogy ez ne képezhesse vita tárgyát, a polgármester letette a törvényszékre a vonatkozó határozat másolatát is.
Az alapfokú ítélet félig siker, félig nem – állapítja meg Árus. Ellentétben az összes eddigi esettel, amikor az ítélet az adott település zászlójának az eltávolítását is előírta,
Székelyföld zászlajának kitűzését azonban igen, és elrendelte annak az eltávolítását a homlokzatról, de az épület belső helyiségeiből is.
Fotó: Gergely Imre
Árus nagyon fontosnak tartja, hogy
Ugyancsak fontos szempont – teszi hozzá Árus Zsolt –, hogy a bíró jóváhagyta, hogy ő magánszemélyként, sértett félként a per részese legyen. Ez azért fontos, mert ezzel adott a lehetőség arra, hogy ezt az ügyet elvigye Strasbourgba, az emberjogi bíróságra, ha másodfokon nem születik kedvező ítélet. Ez azért lényeges, mert az önkormányzat mint állami szerv nem perelhetne az emberjogi bíróságon.
Az ügy addig is a Marosvásárhelyi Ítélőtáblán folytatódik, a következő tárgyalás időpontját egyelőre nem tűzték ki. Az alapfokú ítélet nyilván nem jogerős, így a zászlók továbbra is ott lobognak a városháza erkélyén.
Van remény arra, hogy a közeljövőben megoldódjon a tömeges leépítés során munkanélkülivé vált korábbi készruhagyári alkalmazottak helyzete Székelyudvarhelyen. Szakmájukban adódhat új munkalehetőség az elbocsátottak számára a városban.
Keresési és mentési akció zajlik Maroshévízen, a Maros folyónál, ahol egy férfi eltűnését jelentették.
Kézdivásárhelyen kezdődött, Nyujtódon ért véget hétvégén a 11. alkalommal megszervezett Háromszéki Huszártoborzó, amely idén a Tuzson János-emlékhadjárat nevet viselte, ily módon is megemlékezve a 200 évvel ezelőtt született bélafalvi 48-asra.
A szülőket árgus szemekkel figyelik az óvodások, kisiskolások, kamaszok, fiatalok, és másolják viselkedésüket. Nem szavainkkal, hanem tetteinkkel nevelünk – hívta fel a figyelmet Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus Marosvásárhelyen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szerint hamis az a George Simionnak tulajdonított levél, amelyik ezekben a napokban terjed a közösségi oldalakon.
Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy igyekszik a kampányban szóba állni azokkal is, akiknek az övétől eltérő a véleménye.
A következő napokban szinte az egész országban szokatlan hideg lesz az a sokéves átlaghoz képest a meteorológiai szolgálat vasárnapi előrejelzése szerint. A szél élénkülésére, esőkre, havas esőre, a hegyekben pedig havazásra van kilátás.
Idén áprilisban 4.686.479 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 21.837-tel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2759 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból, melyeket az Agerpres szemléz.
Az áramszolgáltató előre tervezett karbantartási munkálatai miatt május 13-án, kedden ideiglenes áramszünetekre kell számítani több Hargita és Maros megyei településen – figyelmeztet a vállalat.
Bevált a meteorológusok előrejelzése, május derekához képest országszerte hűvös volt a szombati nap és az azt követő éjszaka. Csíkszeredában mínusz 1,1 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, de Székelyföld többi részén sem volt sokkal melegebb.
szóljon hozzá!