Fotó: Földváry Károly Hagyományőrző Huszáregyesület
A Földváry Károly Hagyományőrző Huszáregyesület elsőként alakult meg Székelyföldön. A kezdeti időszak után több évig tetszhalott volt a szervezet, most viszont komoly tervekkel „szállnak nyeregbe”.
2025. március 09., 21:042025. március 09., 21:04
A napokban született meg az a megállapodás, amelynek értelmében Gyergyóditró önkormányzata
Ez azt jelenti majd, hogy nem csak alkalmilag tudnak találkozni, közösen gyakorolni a gyergyói huszárok, hanem lesz egy állandó hely, amely központja lehet az ilyen tevékenységeknek, és számos rendezvénynek, megmozdulásnak adhat teret – mondta el Ferenczi Annamária, az egyesület vezetője a Székelyhonnak.
Ez már egyértelműen mutatja, hogy
A Földváry Károly Hagyományőrző Huszáregyesület 2023-ben ünnepelte a fennállásának 25. évfordulóját, akkor huszártoborzót szerveztek Ditróban, és tavaly februárban
Fotó: Harcz Richárd
Ennek az elmúlt hétvégén volt a második kiadása, amikor közel ötvenen űzték a rókát a Szárhegy környéki hegyeken, míg este
A Balatonfelvidéki Radetzky Huszár Egyesület elnöke és egyben a magyarországi falkavadászat mastere, Capári Róbert által vezetett vadászlovaglás során figyeltek ara, hogy minden olyan szokást, hagyományt kövessenek, amely a huszárság fénykorában a 18-19. században létezett. Annyi különbséggel, hogy
Fotó: Harcz Richárd
A bál fővédnöke Nagy István, Magyarország agrárminisztere volt, és jelen volt mások mellett Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára, a Honvédelmi Minisztérium kulturális tanácsadója Dán Bernadette, valamint Székely Tibor és Ézsiás Vencel a Magyar Huszár és Katonai Hagyományőrző Szövetség elnöke és alelnöke is. Ugyancsak jelen voltak a bálon Nagy Zoltán, gyergyószentmiklósi és Puskás Elemér gyergyóditrói polgármester is – ismertette a főszervező, rámutatva, hogy ez is jelzi,
A bál egyébként teltházas, és nagyon jó hangulatú esemény volt – tette hozzá Ferenczi Annamária, köszönetet mondva a résztvevőknek, támogatóknak valamint a huszáregyesület tagjainak a helytállásukért.
Fotó: Harcz Richárd
A Földváry Károly Hagyományőrző Huszáregyesületet három éve vezeti a ditrói származású Ferenczi Annamária, aki egy csíksomlyói lovas zarándoklat során került kapcsolatba a gyergyói huszárokkal. Ők akkor már kevesen voltak aktívak, a szervezet többféle okok miatt szétesett, és nem volt aki felvállalja az újjászervezést, ezért kérték fel őt az egyesület vezetésére.
– mondta el Ferenczi Annamária. Hozzátette, hogy
Fotó: Harcz Richárd
Elnökként elvárja és magára nézve is kötelezőnek tartja az előírások betartását, így a
Ahhoz hogy mindenki méltó módon viselhesse a huszár egyenruhát meg kellett találni azokat a forrásokat, pályázati lehetőségeket, amelyek révén egyenruhákat varrattak, és beszerezhettek más elengedhetetlen kellékeket a lovasok és lovak számára. A létszámuk gyarapodott,
Fotó: Harcz Richárd
Március 15-höz közeledve ezekben a napokban zajlanak az egyeztetések a gyergyószéki önkormányzatok illetékeseivel, hiszen
A továbbiakra nézve is számos más terve van az egyesületnek.
Fotó: Harcz Richárd
Jövőre pedig házigazdái, szervezői szeretnének lenni az Erdélyi Vándor Huszárakadémiának. Ennek részeként például a Pricske-tetőn létezett határállomáshoz lovagolnak, és egy emlékhelyet is létrehoznának a valamikori határnál.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!