Jelentősen megnőtt a medvetámadások száma az utóbbi időszakban Hargita megyében, ezért az illetékes szakhatóság nemrég úgy döntött, részt vesz egy olyan uniós pályázatban, amelynek célja, hogy megelőzze a barnamedvék és az emberek közötti „konfliktusokat”.
2011. december 17., 16:092011. december 17., 16:09
2011. december 18., 13:062011. december 18., 13:06
Szabó Szilárd: a medve nem előbbre való, mint az ember
Félidejéhez érkezett a Life+ elnevezésű európai uniós pályázat, ennek az eddigi gyakorlati hasznáról számoltak be a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség szakemberei.
Medvecsapások
A 2,1 millió lej értékű pályázatban a Vrancea Megyei Környezetvédelmi Ügynökség mellett a Hargita, illetve a Kovászna megyei ügynökségek mint társult pályázók vesznek részt, akárcsak két civil szervezet.
„Félidejénél tart a projekt, amelynek alapgondolata az volt, hogy a résztvevők birtokában lévő, medvékkel kapcsolatos információkat gyűjtsük össze. Mi például feltérképeztük, hogy a megyénk területén hol találhatóak azok a medveátkelő helyek, amelyek az emberre nézve veszélyt jelenthetnek” – fogalmazott Szabó Szilárd, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség irodavezetője, a Life+ helyi felelőse.
Elmondása szerint Tusnádfürdő, illetve Marosfő környéke, a Csíkszereda–Székelyudvarhely, Parajd–Szováta és a Borszék–Maroshévíz közötti útszakaszok, valamint a bucsini és a libáni átjárók számítanak a legfontosabb medvecsapásoknak. „Amennyiben ezeket a zónákat beépítik, akkor elkerülhetetlenné válnak a medvetámadások” – emelte ki Szabó.
Barlanglakók
A pályázat részeként 76 telelőterületet azonosítottak be, ugyanakkor felmérték a barlangokat, Vrancea megyében pedig több barlangot is bekamerázták, így követve a medvék életét. „Azt tapasztaltuk, hogy ezek a nagytestű állatok barlangjukban néhány héten belül olyan mikroklímát alakítanak ki, ami az egész téli évszak alatt megmarad. Amennyiben külső hatásra, például erdőjáró motorok, ATV-k hangjára a barlangjukat elhagyni kényszerülnek, akkor a barlang rövid idő alatt lehűl, a bent lévő medvebocsok pedig elpusztulnak” – osztotta meg tapasztalatait a projektfelelős.
„Rossz” medvék
A pályázat részeként összeszámolták a medvék által okozott károkat. Mint kiderült, a három megye – Vrancea, Hargita és Kovászna – területén 2010 kezdetétől 235 medvetámadást jegyeztek. Ezek közül az esetek 13 százaléka az erdőben történt, 33 százalékát viszont lakott területről jelezték. Érdekesség, és már-már viccesen hangzik – hívta fel a figyelmet a szakember –, de a támadó medvék mindössze tíz százaléka követi el a támadások nyolcvan százalékát.
Hargita megyében 850–1100 közöttire tehető a barnamedvék száma
Két év alatt Hargita megyében huszonhat esetben végeztek kockázatfelmérést, azaz döntötték el, hogy mi legyen a problémát okozó állat sorsa: volt, amikor úgy döntöttek, hogy az állatot át kell telepíteni, máskor pedig engedélyezték a gondot okozó barnamedve kilövését, ezzel is eloszlatván azt a tévhitet – mint mondta Szabó –, hogy a medve előbbre való lenne, mint az ember. Az esetek nagy része viszont úgymond a véletlen folytán történt, így nem is indokolt védelmi intézkedést.
A környezetvédelmi ügynökség és a vadásztársaságok becslései szerint Hargita megyében 850–1100 közöttire tehető a barnamedve (Ursus arctos) állomány.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!