Fotó: Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség
Meghatározatlan időre felfüggesztette a fogyasztóvédelmi hatóság annak a gyilkostói panziónak a működését, ahonnan több gyermeket is ételmérgezés gyanújával vittek kórházba az elmúlt napokban. Az egységnél a megyei népegészségügyi igazgatóság, az állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági szakhatóság és a fogyasztóvédelmi felügyelőség is problémákat talált: gondok vannak a vízminőséggel, a fertőtlenítéssel, a szavatossági idő betartásával, a tárolási hőmérséklettel, és szakminisztériumi minősítési tanúsítványa sincs a panziónak.
2023. augusztus 25., 17:412023. augusztus 25., 17:41
Súlyos szabálytalanságokat tapasztaltak a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség ellenőrei abban a gyilkostói panzióban, ahonnan a hét elején több gyermek is ételmérgezésre utaló tünetekkel került kórházba.
A rosszullétre panaszkodó első két gyermeket a Gyilkostótól a Neamț megyei Békás település kórházába vitték, majd amikor aggasztóvá vált a helyzet, mert többen is rosszul lettek, a Hargita megyei szakhatóságok csak akkor szereztek tudomást a történtekről.
A panzióban 35 gyermeket és két kísérőtanárt szállásoltak el egy gyermektábor keretében, amelyet egy Neamț megyei székhellyel rendelkező, táborszervezéssel foglalkozó cég szervezett.
A táborozó gyerekek közül néhányat már az ankét idején elvittek a szüleik, a többi gyermek pedig a kísérőtanárokkal ment haza, autóbusszal – írja le az eset körülményeit pénteki jelentésében a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség. Ugyanakkor azt is közlik, hogy egy bejelentést követően kezdtek ellenőrzésbe a Fenyő Panzióban.
Az ételmérgezés gyanúja miatt a lejárt szavatosságú élelmiszerek, illetve a nem megfelelő tárolási hőmérséklet jelentette a legnagyobb problémát, továbbá az is, hogy a panzió nem rendelkezett a működéséhez szükséges, a turisztikai minisztérium által kiállított minősítési tanúsítvánnyal sem – mondta el megkeresésünkre Laurențiu Moldovan, a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség vezetője.
– fogalmazott. A fogyasztóvédelem az ellenőrzéseket is tanúsítvány alapján végzi az ilyen egységekben, az ellenőrzés kiterjedtsége is attól függ, hogy a tanúsítvány szerint hány csillagos az adott vendéglátóhely. A szóban forgó egységnek viszont tanúsítványa sem volt, ezért függesztették fel a szálláshelyként való működtetését is, nem csak az éttermet – magyarázta a szakhatóság vezetője.
A fogyasztóvédelmi ellenőrök a panzióban néhány élelmiszer – vaj, mustár, fűszerek, zsemlemorzsa stb. – esetében minimális túllépést észleltek a szavatossági időt illetően, továbbá azt is megállapították, hogy egyes élelmiszerek tárolási hőmérséklete sem volt megfelelő, a hűtők pedig nem voltak tiszták és rozsdásodtak.
A panzió akkor folytathatja tevékenységét, ha a megállapított hiányosságokat orvosolták, és megszerzik a szakminisztériumi tanúsítványt – közölte Laurențiu Moldovan.
A Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság is kihágásokat tapasztalt a panzióban.
– tájékoztatott István Róbert, a szakhatóság igazgatója.
Elmondta ugyanakkor azt is, hogy az élelmiszerek nyomon követésére vonatkozó vizsgálat során mindent rendben találtak, azok engedélyezett vállalkozásoktól származtak, ugyanakkor az állati eredetű alapanyagok is megfelelők voltak a panzióban. Az élelmiszer-biztonsági igazgatóság utasítására a fertőtlenítést végeztek a panzióban csütörtökön, ennek az ellenőrzésére szanitációs próbákat vesznek, a következő hét elején pedig az igazgatóság munkatársai is visszamennek e célból – közölte az igazgató.
A víz minősége viszont nincs rendben a panzióban, de arról nem tud nyilatkozni, ugyanis a vízmintákat a megyei népegészségügyi igazgatóság vizsgálta meg – mondta István Róbert, de arra is kitért, hogy a napokban valószínűleg az élelmiszer-biztonsági igazgatóság is vízmintákat vesz a Gyilkostónál működő szálláshelyeken. Ott ugyanis a múltbéli tapasztalatok alapján is a vízzel vannak leggyakrabban problémák. A Gyilkostónál van egy helyi vezeték és az egységek többsége abból kapja a vizet – tájékoztatott az igazgató.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!