Volt nap, hogy egyszerre 35-en is dolgoztak a csengettyűn, összesen mintegy 500-an járultak hozzá a megújításához
Fotó: Gergely Imre
Ötszáz embert fognak vendégül látni május 12-én a gyergyószárhegyi Csengettyű utca lakói, azokat, akik valamilyen formában részt vettek az utca nevét is adó harangláb feljavításában. A legalább 167 éves építmény közösségi megmozdulással, kalákával újul meg.
2019. május 03., 17:192019. május 03., 17:19
Az 1852-es évszám van feljegyezve a szárhegyi Csengettyű utca bejáratánál álló harangláb egyik oszlopára. Számos generációnak jelezte a szentmisék kezdetét, megszólalt az ünnepeken, és elkísérte a hangja az elhunytakat. Manapság már kevesebb az alkalom, amikor hallható a csengettyű hangja, de a helyiek most is szorosan ragaszkodnak az elődeik által állított építményhez.
Az idő azonban kikezdte a fából készült szerkezetet, és félő volt, hogy egyszer csak nem bírja tovább, és összeomlik. Nagy szégyen lett volna ez a mostaniakra nézve, nem hagyhatták. Összefogás indult, először a szükséges pénz összegyűjtésére, majd a héten kaláka kezdődött – hétfőtől dolgoznak a mesteremberek és önkéntes segítők. Jól haladnak, szombatra kész lesznek a munkával.
A csengettyű jogi helyzete különleges, sem az egyház, sem az önkormányzat tulajdonához nem tartozik, azaz mindenkié, a közösségé.
Egészen addig, amíg az utcában lakó Gál-Pál László, az Orotvai Komák műkedvelő humorista páros egyik tagja – falustársai javaslatára – jótékonysági előadást szervezett, amelynek bevételét a felújításra szánták. Őt magát is meglepte, hogy milyen sokan hozzátették a maguk lejeit. Ez adta a kezdőlökést, a késztetést, hogy folytassák a megmozdulást. Húsvétkor még egy előadást tartottak, és ezzel már neki lehetett látni a kivitelezésnek.
Kalákát szerveztek erre a hétre, amelyhez nagyon sokan csatlakoztak, ki amivel tudott. Sokan kétkezi munkával, mások pénzzel. A háziasszonyok minden napra elkészítették a kalákásoknak az ebédet, volt, aki egy kosár pánkót vagy egyéb süteményt hozott a haranglábnál dolgozóknak. Megmozdult a közösség, ahogy régen természetes volt a mindannyiuk számára fontos ügyekben.
Amint Gál-Pál László mesélte, amikor nekikezdtek a tényleges munkának, még nem tudhatták, mire számíthatnak, ha megbontják az építményt. Azt tudták, hogy a tetőt fedő zsindelyt cserélni kell, és hogy az oldaldeszkák is korhadtak. Azonban
A kupola faanyagát és bádog borítását is teljesen cserélni kellett, illetve a tartógerendákból is többet. Ehhez segített, hogy felhasználhatták az orvosi rendelőnél nemrégiben szintén kalákában lebontott csűr faanyagát.
Ráfért a felújítás az öreg haranglábra
Fotó: Gergely Imre
Mindemellett azzal is szembesültek, hogy egyes elemek olyan munkamódszerekkel vannak elkészítve és összeillesztve, amelyek mára már feledésbe merültek,
Amint Deák Tibor, a megmozdulás egyik szervezője elmondta, figyeltek arra, hogy minden szükséges munkafolyamatot képzett szakemberek irányítsanak, és nem fejetlenül „szöktek neki”. Kikérték Köllő Miklós műépítész szakvéleményét, és az ő útmutatásai szerint történt e lehető legpontosabb rekonstrukció.
A bontás során előkerült egy cipőkrémes doboz, amelyben egy papírlapot találtak, amelyen fel voltak sorolva azoknak a nevei, akik 1980-ban, a legutóbbi nagyobb felújításban szerepet vállaltak. A mostaniak is elhelyeznek egy hasonló időkapszulát, de már felhasználva a mai modernebb technikát is. Egy USB-adathordozó is belekerül, amelyen többek közt fényképek is lesznek a csengettyű jelenlegi felújításáról és egyéb tudnivalók a faluról, valamint a mostani kalákások felsorolása mellett visszakerül természetesen az 1980-as cipőkrémes doboz tartalma is. Belekerül még egy kis koszorú, amelyet Csíksomlyóról hozott egy idős szárhegyi – mondta el Gál-Pál László.
Az előkerült dokumentum • Fotó: Gál-Pál László
A felújított csengettyűt egy hét múlva, 12-én szentelik meg. Az építésének pontos dátuma nem ismert (most kutatják a helyi plébánia domus historiájában), csak az a biztos, hogy 1852-ben már állt. És a 2019-es kalákának köszönhetően még jó néhány évtizedig állni fog. Sőt, készülnek az Énkány utcai másik öreg csengettyű felújítására is.
Aggodalomra semmi ok, gyakorlatot tart a csíkszeredai Octavian Goga Főgimnáziumban a Hargita megyei tűzoltóság.
Jövő hónaptól ismét működni fog a helyi roncsautóprogram Sepsiszentgyörgyön, amelynek keretében 3000 lejért és új autó vásárlásának kötelezettsége nélkül lehet értékesíteni a roncsautókat.
A budapesti Mocsári Károly zongoraművész és a Csíki Kamarazenekar lép színpadra november 19-én, kedden Csíkszeredában.
A Gyárfás István Trió zenél november 16-án este 7 órától a kézdivásárhelyi Jazz Bisztróban. A népszerű jazzalakulat koncertjére a belépés ingyenes.
Őrizetbe vettek egy fiatal férfit kórházi rendbontás miatt Maroshévízen szerda délután – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
Homoródszentmártonban tartottak házkutatásokat szerdán – tájékoztat a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
A Gyulafehérvári Caritas adománygyűjtő akciót szervez november 17-én a főegyházmegye minden katolikus templomában és a honlapukon. A bejövő összegeket a Caritas idős ellátottjaira fordítják.
Lassan minden, útburkolatot érintő munkálatot felfüggesztenek Székelyudvarhelyen: a hideg időjárásra való tekintettel a korábban feltört aszfaltot is helyreállították, hogy zavartalanul folyhasson a téli útkarbantartás.
Nekünk magyaroknak el kell mondanunk, hogy itt vagyunk, másként nem tehetünk, és élni akarunk, élni azokkal a jogokkal, amely a többséget megilleti, s azokkal is, amelyek szükségesek ahhoz, hogy önazonosságunkat, anyanyelvünket megőrizzük.
Több Bögöz községi faluban szünetel a vízszolgáltatás csütörtökön 9 és 14 óra között – értesíti a lakosságot a Harvíz Rt.
szóljon hozzá!