
Fotó: Gergely Imre
Az állványok felállításával elindultak a kivitelezési munkálatok az első gyergyószentmiklósi tömbháznál, amely bekerült a régóta tervezett hőszigetelési programba. A Virág negyedi 45E számú tömbház után jövő héten újabb két társasház körül jelennek meg az állványzatok.
2022. március 18., 20:462022. március 18., 20:46
A Virág negyedi 45E tömbháznál tartott sajtótájékoztatót Csergő Tibor polgármester pénteken, aki elmondta, hogy az elmúlt időszakban megtörténtek az egyeztetések a tömbház-hőszigetelési programban lehetőséget látó lakószövetségekkel. Bekérték mindegyikük részéről a kimutatásokat arra vonatkozóan, hogy mekkora összeget sikerült eddig összegyűjteniük a szükséges önrészhez, majd a kivitelező Fortat Hause céggel közösen döntöttek arról, hogy hol is induljon el a munka.
Az első állványok a 45E tömbházhoz kerültek, de a jövő héten két másik helyszínen, azaz a Bucsin negyedi 18-as és a Miron Cristea (Gimnázium) utcai 9–11-es tömbházainál is megtörténik a kezdő munkafázis, azaz az állványok felállítása. Ezt követően az ablakok cseréje következik (ahol ez szükséges).
hiszen majd a végső elszámolásnál, a felújítás után, a tömbházak új energiahatékonysági tanulmányának készítésekor szükség lesz ezekre.
Ahol most a munka elindul, várják a lakástulajdonosoktól, hogy minél hamarabb összegyűjtsék a szükséges hozzájárulásukat, de már készülhetnek erre a Virág negyedi 43-as, a Bucsin negyedi 11-es és a Gyilkostó úti 5B tömbházban is, hiszen a következő fázisban ott folytatódik a munka.
Fotó: Gergely Imre
A Virág negyedi 45E társasház egy kisebb épület a többi hőszigetelésre váróhoz képest, így itt az ütemterv szerint másfél hónap alatt végeznek is a munkások. Ezalatt az idő alatt az ablakok és a lépcsőház bejárati ajtójának cseréje mellett a külső falak, a tető és a pince mennyezetének szigetelése történik meg, illetve a lakók igénye alapján a lépcsőházi villanyhálózat korszerűsítésére is sor kerül. Napelemeket is felszerelnek, ami a lépcsőház világításához biztosítja majd az áramot.
A hőszigetelés program költségeit 60 százalékban uniós forrásokból fedezik, 15 százalék a város hozzájárulása és 25 százalékot kell előteremtenie a lakóknak.
Csergő Tibor szerint nem lesznek nagy eltérések ahhoz képest, amennyivel előzetesen számoltak a lakók. Nem lehet általánosítani, hogy egy adott tömbház vagy lakrész esetében mennyi lesz a munkálatok költsége, hiszen az épületek adottságai, illetve a lakóközösség igényei szerint is változnak ezek az értékek. Hozzátette, lesznek olyan tömbházak, ahol az elmúlt évtizedekben hozzáépített, improvizált kéményeket és egyéb, a lakók által engedély nélkül felszerelt tárgyakat, hozzáépített toldásokat le kell bontani. Ahol viszont a megfelelő engedélyekkel épültek például a kémények, azok továbbra is megmaradhatnak.
A Gyergyószentmiklósi tömbház-hőszigetelési program során a következő társasházak újulnak meg, két párhuzamosan futó projekt keretében: Miron Cristea 8 és 9, 11, Fehér Dávid utca 7, Gyilkostó út 5B, Bucsin negyed 10, 20, 23, 24, 12, Virág negyed 45E, 49, 43, 44, 46, 51, és Bucsin negyed 18, 6, 11, 3.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
szóljon hozzá!