Székelyudvarhelyen pénteken, március 12-én avatták fel hivatalosan a Fejlesztési központ az élhető vidékért elnevezésű székházat.
2010. március 12., 15:212010. március 12., 15:21
2010. április 08., 21:112010. április 08., 21:11
Székházavató ünnepséget tartottak a Solymossy utca 29. szám alatt. A Civitas Alapítvány és a norvég kormány támogatásával létrejött fejlesztési központ az udvarhelyszéki gazdák megsegítését szolgálja. Ahogy Kolumbán Gábor, a Civitas kuratóriumának elnöke fogalmazott, azért indítanak ilyen projekteket, hogy „a vidék élhető legyen a modern korban is.” Kolumbán szerint szükség van olyan ötletekre, mely segít egy krízis utáni jövőstratégia felépítésére. A megnyitón jelen volt a Civitas kuratóriumának összes tagja, valamint a norvég kormány is képviseltette magát Liv Maren Roste, Románia norvég nagykövete személyében. Liv közölte, országa kormánya összesen 100 millió euróval támogatja Romániát az ehhez hasonló ötletek megvalósításában.
A központ létrejöttét a Hagyományaink Gyümölcsei nevet viselő projekt tette lehetővé, mely a gyümölcsök termesztését, helyi feldolgozását és nem utolsó sorban értékesítését tűzte ki célul. Egyszóval a hatékony munkavégzésben különböző jó tanácsokkal segítik a gazdákat – többek közt tanfolyamokat indítanak és útmutatást adnak a különböző pályázati lehetőségek kihasználására.
„Tavaly szeptemberben már indítottunk egy ilyen képzést, amelyen a 20 kiírt helyre 28 jelentkező volt. Tovább szeretnénk folytatni a tanfolyamokat ebben a felújított épületben, reméljük a népszerűsége nőni fog, és a gazdák kihasználják ezt a lehetőséget” – fogalmazott Orbán Árpád, az alapítvány regionális igazgatója.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
Számos alkalommal besétált az Árvátfalván lévő házak közé egy fiatal hím medve, amely egyszer gyereket is megijesztett a településen. Ezt a példányt fogták be csapdájukkal a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vadőrei.
Elkezdi a régi aszfalt felmarását a kivitelező kedden délben a Tamási Áron utcában, a művelődési ház és a körforgalom közötti szakaszon – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) tagjai hétfői ülésükön a parajdi sóbánya jövőjének két lehetséges forgatókönyvét vizsgálták meg – számolt be az elnöki hivatal.
szóljon hozzá!