Fotó: Iochom Zsolt
Péntek délután nagyszámú érdeklődő jelenlétében tartották meg a csíkszeredai megyeháza márványtermében a fa megmunkálásával, feldolgozásával foglalkozó vállalkozók számára összehívott fórumot.
2011. szeptember 10., 15:232011. szeptember 10., 15:23
2011. szeptember 11., 11:572011. szeptember 11., 11:57
Csíki és gyergyószéki fafeldolgozók a Megyeházán
A mintegy 40 csík- és gyergyószéki cégtulajdonost, közbirtokossági képviselőt Borboly Csaba tanácselnök, Tánczos Barna mezőgazdasági államtitkár, Márton István, a Hargita Megyei Tanács Vidékfejlesztési Egyesületének vezetője tájékoztatta a megyei tanács terveiről, illetve a kormányzati és közbirtokossági párbeszéd eredményeként történő támogatási lehetőségekről.
A faiparban dolgozók több rendben kérték a megyei tanács közbenjárását egy olyan törvénytervezet kidolgozásában és elfogadtatásában, mely a helyi fafeldolgozók számára is kedvező feltételeket teremt a nagy fafelvásárló cégekkel való versenyben – fogalmazott bevezetőjében Márton István. Borboly Csaba tanácselnök meglátása szerint a famegmunkálás sok munkahelyet biztosít a megyében. „Ha az egyszerű kitermelést kiegészítjük a késztermékek helyben előállításával, akkor még több munkaerő teremthető és a járulékos jövedelem is itt tartható. A famegmunkálás nagyobb aránnyal bír Hargita megye gazdaságában, mint a mezőgazdaság, ezért nem kis jövedelemről van szó. Ennek ellenére a közvéleményben negatív kép alakult ki a fakitermelést illetően” – hangsúlyozta a tanácselnök. A jelenlévők egyetértettek abban, hogy a helyi kitermelők és feldolgozók közösen kell hangot adjanak véleményüknek. Mint elhangzott, a megyében 1100 bejegyzett famegmunkálással és 54 tervezéssel foglalkozó cég van.
Szeptember 13-án 13 órai kezdettel Székelyudvarhelyen is szerveznek hasonló fórumot
Tánczos Barna mezőgazdasági államtitkár szerint már három hete keresik a közös együttműködési területeket, és hamarosan egy kormányküldöttség tagjaként lehetősége lesz megbízható, állami cégeket keresni megrendelőnek a Hargita megyei termékekre. Ezt követően Bajkó Tibor, az Arbor Vállalkozók Szövetségének elnöke statisztikai adatokkal szolgált Hargita megye lehetőségeiről a famegmunkálás és értékesítés terén. Elmondása szerint tévhit, hogy nincs szükség gatterekre, ugyanakkor megnyugtató az is, hogy a megyében bejegyzett cégek mintegy 60 százaléka valamilyen szinten kapcsolatban van a famegmunkálással, ugyanakkor ezeknek szintén 60 százaléka késztermékeket állít elő. „Hargita megyében 250 ezer hektár erdőterület van, amelyhez még hozzáadódik további százezer hektár, ahonnan lehet fát kitermelni. Ezek a területek évente 5500 munkahelyet tudnak biztosítani, hiszen egy munkahely fenntartására napi öt köbméter fa kitermelésére van szükség, amelyet ezek a területek biztosítani tudnak” – fejtette ki Bajkó.
Ugyanezzel a témával szeptember 13-án 13 órai kezdettel Székelyudvarhelyen is szerveznek fórumot a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont székhelyén, az 1918. december 1. út 9. szám alatt.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!