Számos kivitelezésre váró terv van a csíki községekben
Fotó: Pinti Attila
Községi utak leaszfaltozása, kultúrházak felújítása, járdaépítés, sportpályák létesítése, gázhálózat kialakítása, iskolaépületek felújítása, közvilágítás modernizálása – többek között ezek azok a fejlesztési elképzelések, amelyeket különböző csíkszéki községekben erre az évre terveznek. A beruházások nagyobb részét európai uniós, illetve kormánytámogatásból, kisebb hányadát saját költségvetésből oldanák meg.
2020. január 26., 21:162020. január 26., 21:16
2020. január 27., 09:172020. január 27., 09:17
Több beruházás is tervben van az idei évre Csíkszentgyörgy községben, ezek közül akadnak olyan projektek is, amelyek a korábbi években kezdődtek el és ebben az évben folytatják, vagy fejezik be. Ugyan még nincs erre az évre elfogadott költségvetése a községnek, György József polgármester ennek ellenére megosztott néhányat a 2020-as évre vonatkozó fejlesztési terveik közül. Az egyik legfontosabb beruházásnak tartja, hogy
A kivitelezésre már kiírták a közbeszerzést. Egy másik nagy tervük a sportterem építése, várhatóan még az idén elkezdődhetnek a munkálatok. Erre 3,5 millió lejt szántak. Ugyanakkor
A község közvilágítását is modernizálnák 12,5 millió lejből, már decemberben meghirdették a munkát az országos elektronikus közbeszerzési rendszerben (SEAP). A községvezető azt is elmondta, hogy 1848–49-es forradalom és szabadságharc honvéd vezérőrnagy,
Továbbá a legfontosabb tennivalónak tartja a község kataszteri nyilvántartásának véglegesítését, amint lesz nyertes kivitelező a közbeszerzésen elkezdhetik ezen a téren is a munkát. A polgármester reméli, három éven belül sikerül ezt befejezni.
Csíkszentsimonban a gázhálózat kiépítése a legfontosabb beruházás
Fotó: Pinti Attila
Kozma István, Csíkszentsimon polgármesterét is megkerestük, aki kiemelte,
A községvezető azt is elmondta, hogy már van kivitelezési szerződésük egy műgyepes sportpálya kialakítására, amelyet 200 ezer euróból valósítanának meg. Ugyanakkor az orvosi rendelő felújítása is a terveik között szerepel, erre szintén megkötötték már a kivitelezési szerződést. A kultúrházak felújítását is megszeretnék oldani még az idén.
Csíkkozmáson a főút mentén végig járdát szeretnének kialakítani, ahol lehet mindkét oldalon.
Mint Szántó László polgármester elmondta, több helyre szeretnének pályázni, hogy tudják finanszírozni ezt a beruházást. Ugyanakkor ebben az évben hoznák létre a kulturális központot az egykori óvoda épületében, amelynek felújítását már tavaly megkezdték.
„Ugyanakkor Lázárfalván van egy kis községházaként ismert épületünk, ezt szeretnénk felújítani és multifunkcionálissá alakítani, többek között családorvosi rendelő is kapna helyet benne” – magyarázta a községvezető. Hozzátette, ehhez a beruházáshoz szintén pénzforrást keresnek. Megtudtuk továbbá azt is, hogy
Csíkkozmáson a főút mentén szeretnének végig járdát kiépíteni. Biztonságosabbá válhat a gyalogos közlekedés
Fotó: Gábos Albin
Gyimesfelsőlok polgármestere, Pap Imre szerint az egyik legfontosabb célkitűzésük az elkövetkező időszakra a telekkönyvezés, a kataszteri nyilvántartás rendezése, megoldása. Emellett
Szeretnék továbbá felújítani és bővíteni a komjáti iskola épületét, valamint kicserélni a nyíresalji iskola tetőzetét. A községvezetőtől megtudtuk azt is, hogy jelenleg kivitelezés alatt van a Wifi-hálózati hozzáférés kialakítása a község 10 pontján, a központban, valamint az önkormányzati épületek közelében.
Csíkszentdomokoson is számos fejlesztési tervvel készülnek. Karda Róbert polgármester szerint
Tavaly már egy kilométer elkészült, idén pedig folytatnák a település teljes hosszában, erre már van finanszírozási szerződésük 3,5 millió lej értékben, nemsokára elindítják a közbeszerzést tervezésre és kivitelezésre. Továbbá a napokban folytatják a múlt évben elkezdett közvilágítás korszerűsítését a községben.
A községvezető azt is elmondta, hogy a polgármesteri hivatal épületének hőszigetelését is szeretnék elvégeztetni idén. Ugyancsak fontosnak tartják az önkormányzat tulajdonában lévő, 1800-as években épült múzeumépület felújítását is, amely tájházként működhetne.
A beruházás 10 millió lej értékű, amelyet remélik az Országos Beruházási Társaság (CNI) finanszíroz majd.
Csíkdánfalván is több kormányzati és európai uniós támogatásból fogtak hozzá beruházásokhoz, amelyeket idén folytatnak, és szeretnének megvalósítani új elképzeléseket is. Bőjte Csongor Ernőtől megtudtuk,
Emellett van két nyertes pályázatuk, mindkettő 500 ezer euró értékű, egyik révén
A kormány támogatásából pedig az 1-8 osztályos iskolát is felújítanák. Ugyancsak a 2020-as év teendői közé tartozik egy támfal építése a Gödörvíze-patak 800 méteres szakaszán, ugyanakkor tervezik még a községháza felújítását és az önkéntes tűzoltó alakulat számára egy garázs építését. A községvezető továbbá elmondta azt is, hogy idén a közbiztonság növelésére is szeretnének hangsúlyt fektetni, ezért
„Már megkötöttük a szerződést tervezésre és kivitelezésre, a beruházás értéke 150 ezer lej” – jegyezte meg. A polgármester ugyanakkor két hosszabb futamidejű fejlesztési elképzelését is megosztotta, az egyik a gázhálózat kiépítése, amelynek procedúráját már elindították, illetve Dugás-fürdőn egy balneológiai kezelőközpont létesítése, ez utóbbi esetében is hosszas az eljárás az ásványvíz gyógyvízzé való nyilvánításához.
András Zoltán, Kászonaltíz polgármestere megkeresésünkre elmondta,
Ugyanakkor ebben az évben végeztetnék el az új óvoda felépítését Kászonaltízen, amely a tavalyról azért maradt el, mert nem találtak kivitelezőt.
Ezen kívül a kászonjakabfalvi iskola rendbetétele is a terveik között szerepel. Kászonimpéren pedig 80 százalékban elkészült a Bornemisza-kápolna előtti tér rendezése, ezt fogják befejezni idén. Ugyanakkor a községvezető említést tett arról is, hogy saját költségvetés függvényében a kászonújfalvi kultúrotthon külső felújítását valósítanák még meg ebben az évben, hiszen a belső munkálatokat már elvégezték.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!