Fotó: Csíkdánfalva önkormányzata
Mozgalmas év áll a csíkdánfalvi önkormányzat mögött, munkás esztendő előtte – derült ki a szombaton tartott falugyűlésen, ahol egyebek mellett a megvalósított és tervezett beruházásaikról is beszámolt a polgármester.
2017. december 26., 19:072017. december 26., 19:07
2017. december 26., 19:322017. december 26., 19:32
Az önkormányzat az elmúlt időszakban kifejtett tevékenységéről számolt be a dánfalviaknak szombaton délelőtt a polgármester. A kultúrotthonban tartott évértékelő falugyűlésen Bőjte Csongor Ernő elsőként a faluközösségnek mondott köszönetet a különböző beruházások kivitelezése alatt mutatott türelmükért, együttműködésükért, ahogyan az iskolával, egyházzal és közbirtokossággal való közös munkát is méltatta. Majd kiemelte a helyi civil szervezetek – ifjúsági egyesület, nyugdíjasklub, vonós- és fúvószenekar, egyházi- és egyházi ifjúsági kórus, önkéntes tűzoltók – közösségben kifejtett munkájának fontosságát is.
Ezt követően az önkormányzat megvalósításait és további terveit ismertette a községvezető. Az idén befejezett munkálataik közt volt
községi utaik aszfaltozása
tűzoltóautó beszerzése
az Erzsébet park felújítása
járdaépítés.
Továbbá zajlanak az egyre konkrétabb egyeztetések a volt kerámiagyártó üzem és szövöde épületeinek megvásárlásáról.
Az előzetes várakozásnak megfelelően az egyetlen komoly érdeklődő, a csíkdánfalvi helyi önkormányzat tulajdonába kerülhetnek a községben található, egykor fekete kerámiát gyártó üzem és a szövöde épületei. Igaz, a korábbiakban hangoztatott árnál jóval olcsóbban.
Az Országos Vidékfejlesztési Program (PNDR) keretében nyert pályázataikból megvalósulhat az óvoda belső felújítása (LEADER-es) – ennek értéke 225 ezer lej; az iskola feljavítása és tangazdaság létesítése – értéke 2,3 millió lej. Továbbá az említett program egyik kiírására
– ez még elbírálás alatt van. A Dánfalva-Karcfalva-Szenttamás Fejlesztési Társulás (ADI DKSZ) községi utak feljavítását célzó nyertes pályázata révén pedig további 5 kilométernyi dánfalvi útszakaszt újíthatnak fel.
Az önkormányzat által az Országos Helyi Fejlesztés Program kiírásaira (PNDL) benyújtott pályázataikkal kapcsolatban a lakosság megtudhatta, hogy azok által
korszerűsítenék a helyi 1–8. osztályos iskola épületét 3,7 millió lejből
megoldanák a polgármesteri hivatal épületének belső felújítását 1,1 millió lejből
tűzoltószertárt építenének mintegy 700 ezer lejből
Olt-híd készülhet 1,2 millió lejből
kiviteleznék egy útszakasz támfalazását kétmillió lejből.
Az említett társulással pedig e program keretében községi utakat újítanának fel és korszerűsítenék a közvilágítást – részletezte a polgármester. Ismertette továbbá a készülő általános rendezési terv (PUG) újdonságait, egyebek mellett, hogy
illetve visszaszorítanák a kirívó építészeti szokásokat, ahogyan a házak tájba nem illő külső színezését is. A falugyűlést követően a helyi közbirtokosság tartotta meg tagsága számára az éves beszámolóját.
Fotó: Csíkdánfalva önkormányzata
Több az elhalálozás, mint a születés
Bőjte Csongor Ernő a jelenlevőket tájékoztatta az adók és illetékek befizetettségi szintjéről, a költségvetésük alakulásáról, illetve az anyakönyvi adatokról is, amely – mint megtudtuk – lehangoló eredményt mutat. Idén ugyanis mindeddig 12 gyermek születéséről bocsájtottak ki anyakönyvi kivonatot, s valószínű, hogy az év végéig még egy gyermek születik, továbbá 12 házasság köttetett, viszont 28 elhalálozás történt. 2016-ban is hasonló volt a helyzet: 14 születési bizonylatot, 10 házassági levelet és 28 halotti bizonyítványt adtak ki.
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
Ünnepi műsorral tisztelegtek a meghurcoltak előtt az erdővidéki fiatalok, és azok is, akiket nem kell emlékeztetni a kommunizmus sötét éveire. Kelemen Csongor egykori politikai fogoly jelenlétében emlékeztek 1956-ra Baróton.
A vízhálózat mosási és fertőtlenítési munkálatai miatt a nyárádszeredai önkormányzat felhívja a lakosság figyelmét, hogy csak háztartási célokra használják a vizet csütörtökön.
Egyesek belehaltak a szabadságszeretetbe: emlékük előtt tisztelegve koszorúztak szerdán délben a sepsiszentgyörgyi önkormányzat képviselői a volt politikai foglyokkal együtt, este pedig az 56-os emlékparkban tartanak hosszabb megemlékezést.
szóljon hozzá!