Fotó: Gergely Imre
Ha esik, ha fúj, ha süt a nap, a juhnak, marhának enni, legelni kell, a pásztornak tavasztól őszig nincs ideje az időjárással törődni, el kell fogadnia azt, ami éppen adatik. Ez is velejárója a pásztoréletnek. Mintha az égiek is azt akarták volna, hogy ezt is megtapasztalhassák a városiak szombaton. Százak kapcsolódtak ki, és ismerkedtek a pásztorkodással, kóstoltak túrós puliszkát a gyergyószentmiklósi Esztenafesztiválon.
2017. június 18., 20:552017. június 18., 20:55
Az időjárás ugyan befolyásolta a Tarisznyás Márton Múzeum udvarán negyedszerre megszervezett eseményt, de elrontani nem tudta. Az eső többször eleredt, de érdekes módon a fontosabb és szabadteret igénylő műsorszámokra kisütött a nap. Természetesen idén is
Fotó: Gergely Imre
A versenyzők megmutatták – habár a veszélyeztetett életformák közé számít a pásztorkodás, – jelene mindenképpen van ennek. Ahogy felmenőiktől tanulták, ahogyan az talán évezredeken át zajlott, ugyanúgy képesek elvégezni az esztenai feladatokat.
Fotó: Gergely Imre
Volt azonban egy páros – a Benedek testvérek –, amely számára cseppet sem volt természetes a pásztorkodás feladataiban való jártasság. Benedek Csaba történelemtanár és mérnöki diplomával rendelkező testvére ugyanúgy nyírták a juhokat, mint azok, akik egész életükben ezt csinálták. Pedig ők nem a felmenőiktől örökölték ezt a tudást. Benedek Csaba elmondta, az egyetem elvégzése után döntöttek úgy két testvérével, hogy kevés pénzüket juhok vásárlásába fektetik. Az állomány szépen szaporodott, de egyszercsak azzal szembesültek, nem akadt pásztor, aki a gondozásukat vállalta volna. Más lehetőség híján belevágtak, esztenázni kezdtek, annak ellenére, hogy nem volt erre családi példa, édesapjuk nem is kedveli ezt az életformát. „Szeretjük ezt csinálni, és ha szeretünk valamit, akkor az meg is éri” – mondja Benedek Csaba. Vannak tehát ma is, akik látnak jövőt, lehetőséget ebben. Ők azonban pozitív kivételnek számítanak.
Fotó: Gergely Imre
Ha minden így folytatódik, akkor öt év, s mindenki abbahagyja az esztenázást – jelentette ki láthatóan szomorúan Tankó András gazda, aki Likasban tart esztenát. Sorolta:
– mondta. A támogatások még életben tartják őket, de ha az megszűnik vagy csökken, akkor vége, feladják – összegzett. Segítene, ha lenne egy központ, mint régen, ahol a tejet, sajtot átveszik a gazdáktól.
Fotó: Gergely Imre
Az Esztenafesztivált nagyon jó dolognak tartja: van legalább egy hely, ahol az embereknek megmutathatják, mit is dolgoznak, mit is állítanak elő, és ezzel talán elérik azt, hogy ismét tőlük vásároljanak tejterméket és nem a nagy nemzetközi áruházláncok polcairól. Másik haszna, hogy
S azt remélik, a fiatalok, a gyermekeik is nagyobb kedvet kapnak ehhez az élethez, mert sajnos, nincs utánpótlás.
– fogalmazott Tankó András.
Fotó: Gergely Imre
Hozzátette,
Gyergyószentmiklóson már folyamatosan csökken az ebből élők száma. Ő maga is korábban 120-130 tehenet tartott, ma 40-es az állománya.
– mondta. Szomorúan állapította meg: ma lenézik, szégyellik ezt az életet, ezt a mesterséget.
Fotó: Gergely Imre
Az Esztenafesztivált idén negyedszer szervezte meg a Tarisznyás Márton Múzeum, de most először önállóan, elválasztva a Múzeumok Éjszakájától. Bevált a döntés,
Népszerűségnek örvendett a pásztorvetélkedő mellett a terelőkutya-fajták bemutatója és a kisbojtárképző program, akárcsak a bábszínház, kézműves foglalkozások és az akadálypálya is a gyermekek körében. Sokan követték a népi, humoros és zenei programokat is, és sokan megkóstolták a túrós, ordás puliszkát, a tokányt, és egyéb, a pásztorok által felkínált finomságokat.
– fogalmazott Csergő Tibor múzeumigazgató. Meg kell becsülni őket, hiszen egy olyan eltűnőben lévő autentikus életmódot, egzisztenciát próbálnak meg fenntartani minden mai nehézség és hátráltató jogszabály ellenére, amely évszázadokon át jellemezte Gyergyószentmiklóst és a Gyergyói-medencét.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.
A közösség összefogása adott reményt a mindössze tízéves, Duchenne-szindrómával élő Tasnak és családjának. Az önzetlen segítőknek köszönhetően mostantól bárki követheti, segítheti őt a küzdelmében, és a kezelésében is új fejezet kezdődhet.
Pénteken a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank középárfolyama szerint 0,57 banival (0,11 százalékkal) 5,1165 lejre csökkent a csütörtöki 5,1222 lejről.
Létfontosságúnak tartják a romániai magyar történelmi egyházak, hogy híveik „hiánytalanul” részt vegyenek az elnökválasztás második fordulóján, és arra a jelöltre szavazzanak, aki alkalmas a szélsőséges politikai erők ellensúlyozására.
Érvényesítette pénteken az alkotmánybíróság az elnökválasztás május 4-i első fordulójának eredményeit. Közleménye szerint döntését egyhangúlag hozta meg a testület.
Romániai középiskolásoknak és egyetemistáknak kínál lehetőséget az ING Hubs Romania és a Bukaresti Közösségi Alapítvány ösztöndíjprogramja, hogy pénzügyi támogatással vehessenek részt nemzetközi vagy országos versenyeken, illetve szakmai táborokban.
Ismét megszervezik a civil szervezetek vásárát Marosvásárhelyen május 10-én a város központjában. A 22. alkalommal megrendezendő esemény az évtizedek alatt fontos találkozóhellyé nőtte ki magát, ahol Maros megye civil szervezetei mutatkoznak be.
Jelentős lehűlés várható csütörtökig Románia nagy részében az Országos Meteorológiai Szolgálat pénteki előrejelzése szerint.
Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni bánásmód „jó gyakorlatának modellje” – jelentette ki az elnökválasztás második fordulóba jutott két jelölt csütörtök esti tévévitáján Nicușor Dan.
Egyre gyakoribbak a forgalmi dugók Székelyudvarhelyen, amelyek az elmúlt napokban tovább fokozódtak. A kora reggeli és délutáni órákban rendre csúcsosodó forgalmi nehézségeket több, párhuzamosan zajló infrastrukturális fejlesztés okozza.
szóljon hozzá!