Fotó: Sándor Csilla
A Vääräjoen Vartijat Rautio nevű finn cserkészcsapat tavaly látta vendégül a csíkrákosi 18. Zöld Péter Cserkészcsapatot Finnországban. Már akkor megbeszélték, hogy tartják a kapcsolatot, és most jött össze, hogy Csíkrákoson lássák vendégül a finn barátaikat. Meglátogattuk őket a Népi Mesterségek Nagytáborának nevezett cserkésztáborban.
2017. augusztus 09., 17:042017. augusztus 09., 17:04
2017. augusztus 09., 17:202017. augusztus 09., 17:20
2015-ben a finn cserkészcsapat szeretett volna egy testvércsapatot Magyarországon, amelynek a nevében benne van a Rautio. Mivel ott nem találtak ilyen nevű csapatot, így a Csíkrákossal közös testvértelepülésük hozta őket össze. Tavaly a csíkrákosiak ellátogattak Finnországba, ahol sok új baráttal és élménnyel gazdagodtak és eldöntötték, hogy ezt a kapcsolatot ápolni fogják.
Fotó: Sándor Csilla
A mostani együttlét nem nevezhető hagyományos cserkésztábornak, hisz több helyszínt is bejárnak a rendezvény ideje alatt. Minden napnak van egy jelszava és egy jelmondata. A jelszó Kosztolányi tíz legszebb magyar szava (például: csók, anya, láng, csillag, stb.) a jelmondatok pedig mindig a jelszóra épülnek és/vagy tartalmazzák azt.
Fotó: Sándor Csilla
– számolt be Fodor Csaba a csíkrákosi cserkészcsapat vezetője. A programok között túrázás is szerepel: az Egyeskőt, Hargitafürdőt, a Gyilkos-tót, Békás-szorost is felkeresik a résztvevők. Voltak ugyanakkor a marosvásárhelyi állatkertben és a Víkenden is strandoltak.
Fotó: Sándor Csilla
Mivel a tábor témája a népi mesterségek, így
Fotó: Sándor Csilla
A csíkrákosiak Finnországban helyi ételeket készítettek (pityókástokány és kürtőskalács) ezért a finnek is szóltak, hogy ők is szeretnének főzni ittlétük alatt, így csütörtökön a tervek szerint tipikus finn borsóleves és palacsinta is fog készülni.
Két finn résztvevő érdeklődésünkre elmondta, hogy otthon érzik magukat Csíkrákoson. Fontosnak tartották kiemelni, hogy nagyon ízlett nekik az itteni konyha.
Fotó: Sándor Csilla
– magyarázták. A programokat is élvezik, szerintük változatos és sok tevékenységet magába foglal. Kíváncsiak lettünk volna a véleményükre a székely emberekről is, de elmondták, hogy a cserkészeken kívül nem nagyon találkoztak másokkal, így semmi különlegeset nem tapasztaltak, hisz a cserkészekkel amúgy is hasonló az értékrendjük.
Fotó: Sándor Csilla
László Brigitta
Keresési és mentési akció zajlik Maroshévízen, a Maros folyónál, ahol egy férfi eltűnését jelentették.
Kézdivásárhelyen kezdődött, Nyujtódon ért véget hétvégén a 11. alkalommal megszervezett Háromszéki Huszártoborzó, amely idén a Tuzson János-emlékhadjárat nevet viselte, ily módon is megemlékezve a 200 évvel ezelőtt született bélafalvi 48-asra.
A szülőket árgus szemekkel figyelik az óvodások, kisiskolások, kamaszok, fiatalok, és másolják viselkedésüket. Nem szavainkkal, hanem tetteinkkel nevelünk – hívta fel a figyelmet Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus Marosvásárhelyen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szerint hamis az a George Simionnak tulajdonított levél, amelyik ezekben a napokban terjed a közösségi oldalakon.
Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy igyekszik a kampányban szóba állni azokkal is, akiknek az övétől eltérő a véleménye.
A következő napokban szinte az egész országban szokatlan hideg lesz az a sokéves átlaghoz képest a meteorológiai szolgálat vasárnapi előrejelzése szerint. A szél élénkülésére, esőkre, havas esőre, a hegyekben pedig havazásra van kilátás.
Idén áprilisban 4.686.479 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 21.837-tel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2759 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból, melyeket az Agerpres szemléz.
Az áramszolgáltató előre tervezett karbantartási munkálatai miatt május 13-án, kedden ideiglenes áramszünetekre kell számítani több Hargita és Maros megyei településen – figyelmeztet a vállalat.
Bevált a meteorológusok előrejelzése, május derekához képest országszerte hűvös volt a szombati nap és az azt követő éjszaka. Csíkszeredában mínusz 1,1 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, de Székelyföld többi részén sem volt sokkal melegebb.
A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépést.
szóljon hozzá!