
Hargita megye keleti részén több községnek is van határvitája a szomszédos Bákó megyei településekkel
Fotó: Pinti Attila
Eredménytelenül zárult a Hargita és Bákó megyék prefektusai által összehívott vegyes bizottság keddi egyeztetése a megyéket elválasztó határviták rendezéséről. A megbeszélés Gyimesbükkön zajlott, ám mivel nem jutottak dűlőre, ezért peres úton folytatják a határvita rendezését.
2019. július 09., 18:252019. július 09., 18:25
2019. július 09., 19:272019. július 09., 19:27
Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke sajtótájékoztatón számolt be kedden a Hargita és Bákó megyék prefektusai által összehívott vegyes bizottság gyűléséről, amelyen többek között az érintett települések vezetői, a két megye vezetősége, valamint az illetékes hatóságok (többek között a kataszteri hivatalok képviselői) vettek részt.
Borboly elmondta,
ugyanakkor szintén érintettek a határvitákban Csíkpálfalva, Csíkszentgyörgy, valamint Szépvíz községek is. A megbeszélésen, amelynek legkiemelkedőbb témája Úzvölgy helyzete volt, a felek ismertették álláspontjaikat.
„Azzal érveltünk, hogy az 1968-ból származó 2-es számú törvényt alkalmazni kell Bákó megyének is, amely szerint Úzvölgye Csíkszentmártonhoz tartozik. Az érveinket nem fogadták el, arra kértek, hogy a törvény ellenére a kataszteri hivatal különböző térképe, dokumentuma alapján hagyjuk így a határt, ahogy most van. Ezt az álláspontjukat egyértelműen visszautasítottuk” – osztotta meg a tanácselnök. Egyébként a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal is megerősítette azt, hogy a 2-es számú törvényt be kell tartani. Borboly ugyanakkor azt is elmondta, hogy
Mivel a felek nem tudtak kiegyezni,
Borboly ezzel kapcsolatban közölte, jelezte számukra a prefektusi hivatal, hogy nem tartják magukat illetékesnek a perindításban, és amint erről hivatalosan is közölnek álláspontot, akkor az érintett, fentebb felsorolt négy Hargita megyei település fordulhat az igazságszolgáltatáshoz orvoslatért.
– szögezte le Borboly. Nagy erdőterületekről szólnak a határviták, Úzvölgye esetében 1968 előtt közel 100 ezer hektár erdőt „kanyarítottak át” Bákó megyéhez, jelenleg az erdővagyon egy részének a visszaszerzéséért folyik a harc.
Külügyminiszteri egyeztetés
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden tárgyalásokat folytatott Teodor Melescanu román külügyminiszterrel az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) informális külügyminiszteri találkozójának alkalmával a szlovákiai Csorba-tó mellett. A magyar külügyminiszter román kollégája segítségét kérte abban, hogy az úzvölgyi katonai temetőről szóló szakértői egyeztetések folytatódjanak, és még júliusban kerüljön sor a két szakértői csapat helyszíni szemléjére a temetőben.
Hétfőn kezdődik az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
1 hozzászólás