Fotó: Alina Gorghiu Facebook-oldala
Csökkent Maros megyében a családon belüli erőszakos cselekedetek miatti bűnügyi feljelentések száma a tavalyi évhez képest, de még mindig több száz esetben vizsgálódott a rendőrség. Október elejétől már nem csak az erőszakos cselekedetek elkövetőit kötelezhetik nyomkövető bilincs használatára.
2024. október 02., 15:482024. október 02., 15:48
Maros megyében két évvel ezelőtt, az országban az elsők között vezették be az elektronikus nyomkövetőket. Ezek a lábbilincsnek is nevezett szerkezeteket az elmúlt két évben azon személyeknek kellett viselniük, akik családon belüli erőszakos cselekedeteket követtek el, és ellenük távolságtartási parancsot bocsátottak ki.
A távoltartási parancs megszegése börtönbüntetéssel sújtható.
A Maros megyei rendőrség sajtószóvivője, Aurica Matei arról számolt be, hogy október elsejétől az elektronikus nyomkövetőket a hatósági felügyelet alatt és a házi őrizetben lévő személyeknek is viselniük kell.
Maros megyében a január–augusztus közötti időszakban 34 esetben rendelték el a nyomkövető lábbilincs alkalmazását családon belüli erőszakot elkövetők esetében. Minden esetben távoltartási parancsot is kiadtak a bántalmazó nevére. Aurica Matei az eddigi számadatok alapján arról beszélt,
Míg tavaly az év első nyolc hónapjában 1059 esetben történt bűnügyi feljelentést, amit az áldozat vagy valamelyik illetékes hatóság kezdeményezett, idén augusztus végig ez a szám 832 volt.
A szóvivő elmondta, bár a bűnügyi feljelentések száma csökkent, az erőszakos cselekedetek nem föltétlenül. Idén már 699 esetben vizsgálódott a megyei rendőrség a családon belüli testi bántalmazás vagy más agresszió miatt, ez a száma tavaly, ugyanebben az időszakban 638 volt.
Idén a bíróságok már 183 tartós távoltartási parancsot adtak ki az áldozatok vagy hozzátartozók kérésére.
Fontos tudnivaló, hogy amennyiben valaki fenyegetve érzi magát, hívhatja az 112-es sürgősségi telefonszámot, és a körzeti rendőr kiszáll a helyszínre. A bántalmazást vagy a veszélyhelyzetet bejelentheti szomszéd, rokon, de oktatási és egészségügyi intézményekben dolgozó is. A helyszínre kiszálló rendőr a látottak, hallottak alapján kiadhat egy ideiglenes távoltartási rendeletet, amely alapján kötelezik a feltételezett bántalmazót, hogy hagyja el az otthont, és ne közelítse meg, ne vegye fel a kapcsolatot az áldozattal.
Fontos tudni, hogy a kevésbé veszélyesnek minősített bűncselekmények esetén (ütés, fenyegetés, családtagok közötti lopás, nem súlyos formájú nemi erőszak, rongálás) csak akkor indul bűnügyi eljárás és kivizsgálás, ha az áldozat panaszt tesz.
A családon belüli erőszak országos hívószáma: 0800 500 333. Az RMDSZ által létrehozott nőijog-védő ügyelet telefonszáma: 0725-109-757, itt irodaszolgálatot biztosítanak hétköznap 9–16 óra között, tanácsot, választ lehet kérni e-mail-ben is a noijogvedougyelet@rmdsz.ro címen.
Felerősödő szélre figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország területének több mint felére.
Nem fog az udvarokon maradni a tavaszi fametszések, kertek takarítása után keletkező zöld hulladék Gyergyószentmiklóson. Az önkormányzat ismét biztosítja ezek elszállítását.
Átfogó kutatást indított a brassói Transilvania Egyetem a Brassó–Vidombák Nemzetközi Repülőtér kapcsán. A felmérés Kovászna és Hargita megye lakóinak véleményét is feltérképezi.
Március 29. és április 4. között tíz esetben szólított fel az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) közösségimédia-platformokon megjelent illegális tartalmak eltávolítására.
A Richter-skálán 3,2-es erősségű földrengés volt pénteken 14 óra 50 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A magyar kormány nemzetpolitikáért felelős államtitkára arra kéri a román hatóságokat, határozottan lépjenek fel a magyarellenes megnyilvánulásokkal szemben.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A Bákói Ítélőtábla elévülés miatt megszüntette a büntetőeljárást az úzvölgyi temető 2019-es elfoglalásakor bántalmazott csíkszeredai férfi ügyében. Az elkövetőket nem vonják felelősségre, de kötelesek kártérítést fizetni.
A Közüzemek Rt. legfrissebb statisztikái szerint a város 4975 tömbházlakásának 44,9 százaléka halmozott fel ezer lejnél nagyobb adósságot. A szolgáltató felhívja a figyelmet: amennyiben nem rendezik az elmaradásokat, sokan víz nélkül maradhatnak.
Több riasztást is kaptak a Hargita megyei tűzoltók csütörtök este: Madéfalván egy kémény gyulladt ki, Lövétén két melléképület égett le, Gyergyószentmiklóson pedig egy füstölgő elektromos kapcsolószekrény okozott riadalmat.
szóljon hozzá!