Fotó: Alina Gorghiu Facebook-oldala
Csökkent Maros megyében a családon belüli erőszakos cselekedetek miatti bűnügyi feljelentések száma a tavalyi évhez képest, de még mindig több száz esetben vizsgálódott a rendőrség. Október elejétől már nem csak az erőszakos cselekedetek elkövetőit kötelezhetik nyomkövető bilincs használatára.
2024. október 02., 15:482024. október 02., 15:48
Maros megyében két évvel ezelőtt, az országban az elsők között vezették be az elektronikus nyomkövetőket. Ezek a lábbilincsnek is nevezett szerkezeteket az elmúlt két évben azon személyeknek kellett viselniük, akik családon belüli erőszakos cselekedeteket követtek el, és ellenük távolságtartási parancsot bocsátottak ki.
A távoltartási parancs megszegése börtönbüntetéssel sújtható.
A Maros megyei rendőrség sajtószóvivője, Aurica Matei arról számolt be, hogy október elsejétől az elektronikus nyomkövetőket a hatósági felügyelet alatt és a házi őrizetben lévő személyeknek is viselniük kell.
Maros megyében a január–augusztus közötti időszakban 34 esetben rendelték el a nyomkövető lábbilincs alkalmazását családon belüli erőszakot elkövetők esetében. Minden esetben távoltartási parancsot is kiadtak a bántalmazó nevére. Aurica Matei az eddigi számadatok alapján arról beszélt,
Míg tavaly az év első nyolc hónapjában 1059 esetben történt bűnügyi feljelentést, amit az áldozat vagy valamelyik illetékes hatóság kezdeményezett, idén augusztus végig ez a szám 832 volt.
A szóvivő elmondta, bár a bűnügyi feljelentések száma csökkent, az erőszakos cselekedetek nem föltétlenül. Idén már 699 esetben vizsgálódott a megyei rendőrség a családon belüli testi bántalmazás vagy más agresszió miatt, ez a száma tavaly, ugyanebben az időszakban 638 volt.
Idén a bíróságok már 183 tartós távoltartási parancsot adtak ki az áldozatok vagy hozzátartozók kérésére.
Fontos tudnivaló, hogy amennyiben valaki fenyegetve érzi magát, hívhatja az 112-es sürgősségi telefonszámot, és a körzeti rendőr kiszáll a helyszínre. A bántalmazást vagy a veszélyhelyzetet bejelentheti szomszéd, rokon, de oktatási és egészségügyi intézményekben dolgozó is. A helyszínre kiszálló rendőr a látottak, hallottak alapján kiadhat egy ideiglenes távoltartási rendeletet, amely alapján kötelezik a feltételezett bántalmazót, hogy hagyja el az otthont, és ne közelítse meg, ne vegye fel a kapcsolatot az áldozattal.
Fontos tudni, hogy a kevésbé veszélyesnek minősített bűncselekmények esetén (ütés, fenyegetés, családtagok közötti lopás, nem súlyos formájú nemi erőszak, rongálás) csak akkor indul bűnügyi eljárás és kivizsgálás, ha az áldozat panaszt tesz.
A családon belüli erőszak országos hívószáma: 0800 500 333. Az RMDSZ által létrehozott nőijog-védő ügyelet telefonszáma: 0725-109-757, itt irodaszolgálatot biztosítanak hétköznap 9–16 óra között, tanácsot, választ lehet kérni e-mail-ben is a noijogvedougyelet@rmdsz.ro címen.
Drámai pénzügyi helyzetről számolt be Sebastian Buzilă, Maroshévíz megválasztott polgármestere. A helyi képviselő-testület hétfői ülésén azt javasolta, hogy kérjenek pénzügyi amnesztiát a város költségvetési egyensúlyának helyreállítása érdekében.
Október 4-én tartják a Segítők konferenciáját Csíksomlyón, a Jakab Antal házban. A szervezők egész napos programokkal várják az érdeklődőket, a kiírás szerint ez egy szakmai találkozási lehetőség segítők és szociális területen dolgozó intézményvezetőkkel.
Bemutatják Szőke András Brigádnapló című 2024-ben megjelent vígjátékát székelyudvarhelyen, a városi könyvtárban, a filmvetítés végén pedig lehetőség nyílik beszélgetni a rendezővel.
Ingyenes előadással kedveskedik a szépkorúaknak a Hargita Szákely Néptáncszínház, akik a kÚtjaink című előadást mutatják be csütörtökön.
A rendszerváltozás előtt Romániában hivatalosan nem léteztek sem fizikailag sem mentálisan sérültek. Az idő múlásával azonban egyre több különleges bánásmódot igénylő emberről lehetett tudomást szerezni, így 1996-ban életre hívták az Esély Alapítványt.
Több Hargita megyei tűzoltó vesz részt a segítségnyújtásban az árvízzel sújtott Galac megyei településeken. Kedden két mikrobusszal és egy esetkocsival indultak útnak a tűzoltók.
Egy csűr felújítása során találtak rá Gyimesközéplokon több világháborús lőszerre, amelyeket kedden szállítottak el a Hargita megyei tűzszerészek, hogy majd szakszerűen megsemmisíthessék.
Keddi parlamenti szakbizottsági meghallgatásán Mugur Isărescu kijelentette, hogy Román Nemzeti Bank (BNR) jelenleg nem tartja megvalósíthatónak az euró bevezetését.
Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter kedden bejelentette, hogy a napokban meghaladta a kétmilliárdot a betétdíjas visszaváltási rendszer keretében begyűjtött italcsomagolások száma.
Új igazgatóval, több új oktatóval és közel 120 diákkal kezdte el az egyetemi tanévet kedden Gyergyószentmiklóson a Babeş–Bolyai Tudományegyetem kihelyezett tagozata.
szóljon hozzá!