
Fotó: Alina Gorghiu Facebook-oldala
Csökkent Maros megyében a családon belüli erőszakos cselekedetek miatti bűnügyi feljelentések száma a tavalyi évhez képest, de még mindig több száz esetben vizsgálódott a rendőrség. Október elejétől már nem csak az erőszakos cselekedetek elkövetőit kötelezhetik nyomkövető bilincs használatára.
2024. október 02., 15:482024. október 02., 15:48
Maros megyében két évvel ezelőtt, az országban az elsők között vezették be az elektronikus nyomkövetőket. Ezek a lábbilincsnek is nevezett szerkezeteket az elmúlt két évben azon személyeknek kellett viselniük, akik családon belüli erőszakos cselekedeteket követtek el, és ellenük távolságtartási parancsot bocsátottak ki.
A távoltartási parancs megszegése börtönbüntetéssel sújtható.
A Maros megyei rendőrség sajtószóvivője, Aurica Matei arról számolt be, hogy október elsejétől az elektronikus nyomkövetőket a hatósági felügyelet alatt és a házi őrizetben lévő személyeknek is viselniük kell.
Maros megyében a január–augusztus közötti időszakban 34 esetben rendelték el a nyomkövető lábbilincs alkalmazását családon belüli erőszakot elkövetők esetében. Minden esetben távoltartási parancsot is kiadtak a bántalmazó nevére. Aurica Matei az eddigi számadatok alapján arról beszélt,
Míg tavaly az év első nyolc hónapjában 1059 esetben történt bűnügyi feljelentést, amit az áldozat vagy valamelyik illetékes hatóság kezdeményezett, idén augusztus végig ez a szám 832 volt.
A szóvivő elmondta, bár a bűnügyi feljelentések száma csökkent, az erőszakos cselekedetek nem föltétlenül. Idén már 699 esetben vizsgálódott a megyei rendőrség a családon belüli testi bántalmazás vagy más agresszió miatt, ez a száma tavaly, ugyanebben az időszakban 638 volt.
Idén a bíróságok már 183 tartós távoltartási parancsot adtak ki az áldozatok vagy hozzátartozók kérésére.
Fontos tudnivaló, hogy amennyiben valaki fenyegetve érzi magát, hívhatja az 112-es sürgősségi telefonszámot, és a körzeti rendőr kiszáll a helyszínre. A bántalmazást vagy a veszélyhelyzetet bejelentheti szomszéd, rokon, de oktatási és egészségügyi intézményekben dolgozó is. A helyszínre kiszálló rendőr a látottak, hallottak alapján kiadhat egy ideiglenes távoltartási rendeletet, amely alapján kötelezik a feltételezett bántalmazót, hogy hagyja el az otthont, és ne közelítse meg, ne vegye fel a kapcsolatot az áldozattal.
Fontos tudni, hogy a kevésbé veszélyesnek minősített bűncselekmények esetén (ütés, fenyegetés, családtagok közötti lopás, nem súlyos formájú nemi erőszak, rongálás) csak akkor indul bűnügyi eljárás és kivizsgálás, ha az áldozat panaszt tesz.
A családon belüli erőszak országos hívószáma: 0800 500 333. Az RMDSZ által létrehozott nőijog-védő ügyelet telefonszáma: 0725-109-757, itt irodaszolgálatot biztosítanak hétköznap 9–16 óra között, tanácsot, választ lehet kérni e-mail-ben is a noijogvedougyelet@rmdsz.ro címen.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
szóljon hozzá!