Julien Chiappone-Lucchesi: a karrierépítés tekintetében is érdemes nyelveket tanulni
Fotó: Borbély Fanni
A nyelvi különbség gátakat szab, de ettől még az elveken, politikai nézeten osztozhatunk – fogalmazott a Székelyhonnak a fennállásának századik születésnapját ünneplő romániai Francia Intézet igazgatója. Julien Chiappone-Lucchesi bejárja az országot, így népszerűsítve intézményük tevékenységét. Csíkszeredában beszélgethettünk vele.
2024. július 19., 12:102024. július 19., 12:10
2024. július 19., 12:562024. július 19., 12:56
Hosszú története van Romániában a Francia Intézetnek, amely idén ünnepli alapításának századik évfordulóját. A kezdetekben egyedülálló intézményként működött Romániában a Francia Intézet, mára már azonban
A rendszerváltás után kezdtek igazán terjeszkedni, ekkor három különböző városban is alapítottak kirendeltséget: Temesváron, Jászvásárban és Kolozsváron. A negyedik város, ahol ekkor még volt telephelye az Intézetnek, az természetesen Bukarest – tette fel a romániai térképre kérésünkre az intézetet Julien Chiappone-Lucchesi.
Az igazgató a Székelyhonnak kihangsúlyozta, a Francia Intézet „nem csupán egy hely, ahol franciául, vagy a francia kultúráról tanulhatunk, hanem olyan kulturális intézményekért is felel, mint az Elvire Popescu bukaresti mozi, ami az ország első független filmszínháza”.
Mindemellett a Francia Intézet csapata azért is felel, hogy különböző tudományterületeket összekössön, például az oktatásban, egyetemek között. „Látjuk a társadalmat is” – fogalmazott Chiappone-Lucchesi, aki szerint
Munkájukkal továbbá segítik a gyermekbántalmazás áldozatait és azért küzdenek, hogy minél kevesebb gyermeknek kelljen terrorban felnőnie.
Fotó: Borbély Fanni
Munkájukkal segítik a városok fejlődését, akár mozgósításról, akár városbéli projektekről legyen szó. Szívügyük a fiatalság, támogatják a fiatalok kötelezettségvállalását, éppen ezért a Francia Intézet rendelkezik egy úgymond ifjúsági bizottsággal is, akik a fiatalok hangján kívánnak szólni.
– emelte ki Chiappone-Lucchesi. Az intézetvezető elmondása szerint jelenleg nyolcvan ember dolgozik azon, hogy Franciaország és Románia minél több területen együttműködhessen, hogy segítse egymás munkáját.
Egy kis történelmi hátteret megengedve arról is beszélt, hogy Románia kiválasztotta magának Franciaországot példaképéül, így például a romániai törvénykezés is francia alapokon nyugszik, de még a román nyelvben is vissza-vissza köszön a francia hatás.
– fogalmazott az intézetvezető, elmondása szerint nem lehetne fenntartani ezt, ha kölcsönösen nem lennének kíváncsi egymásra a két nép, illetve egymás kultúráját nem tisztelnék. Chiappone-Lucchesi szerint ez a kapcsolat, ami például Románia és Franciaország között is kialakult, a valódi hatalom.
Az intézetigazgató szerint az egymás mellett élő kultúrák nem újdonságok, a világban számos példát látni erre, ilyen az erdélyi magyarok és a románok helyzete is. Chiappone-Lucchesi szavaival élve a „nyelvi különbség gátakat szab, de ettől még az elveken, politikai nézeten osztozhatunk”.
Fotó: Borbély Fanni
Az intézetvezető szerint nem építhetünk világot egyetlen nyelvvel, legalábbis ezt vallja a szervezet, ezért is
Ilyen téren a Francia Intézet nyitna az erdélyi magyarok felé is, arra biztatva őket, hogy ne zárkózzanak el a francia nyelv tanulásától. Chiappone-Lucchesi szerint ez több szempontból is hasznos lehet, de legfőképp a karrier szempontjából biztatná erre az erdélyi magyar fiatalságot.
Emlékkönyv
A Francia Intézet századik évfordulójára egy látványos emlékkönyvet is kiállítottak, amit többek között az erdélyi Benczédi Anna illusztrált. A Pagini ilustrate din povestea de 100 de ani a Institutului Francez din România elnevezésű látványregényt 500 példányban nyomtatták ki.
Gyémántmisét mutatott be pénteken délután a csíktaplocai templomban Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgálta a csíktaplocai híveket.
Elgázolt borztetemről kaptunk fotókat, amely a felújítás alatt levő 137-es megyei út Székelyudvarhely és Székelykeresztúr közti szakaszán hever.
A legfelsőbb bíróság pénteken helyt adott az elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat felfüggesztéséről szóló ítélet elleni fellebbezéseknek.
A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy változást idézzen elő Románia jelenlegi és jövőbeli politikájában.
Újabb hatvan napig hatósági felügyelet alatt marad Barti Tihamér, a Hargita megyei önkormányzat tisztségéből felfüggesztett és korrupciós bűncselekményekkel gyanúsított alelnöke. Barti panasszal élt a döntés ellen, de ezt elutasították.
Ingyenesen tesz elérhetővé tíz filmet tíz napon át a Filmio, a magyar filmek streaming platformja a magyar film napja alkalmából – közölte a Nemzeti Filmintézet pénteken az MTI-vel.
Tanárnak lenni Romániában nem kis kihívás, ideje átgondolni, mitől van az, hogy az a pedagógus, aki kiválóan teljesít a katedrán, nem tud jó eredménnyel versenyvizsgázni. Jövőtől ezen változtatna a tanügyminiszter.
A Gyulafehérvári Főegyházmegye jubileumi eseménysorozatának részeként április 30-án, szerdán megtartják a fogyatékkal élők napját, melynek programjai több csíksomlyói helyszínen zajlanak majd.
Véget ér vasárnap a húsvéti vakáció, hétfőtől folytatódik a tanítás az iskolákban.
A medvét le kellene venni a szigorúan védett fajok romániai listájáról – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a környezetvédelmi miniszter.
szóljon hozzá!