Fotó: Tarisznyás Márton Múzeum
Több helyszínen is ásatások zajlottak Gyergyóditró belterületén az elmúlt hónapokban, amelyek során a falu múltjához köthető tárgyi emlékeket kerestek a régészek. Egyelőre nem sok lelettel gazdagodtak, de úgy látják, a jövőben érdemes lenne folytatni a kutatásokat.
2021. október 15., 09:062021. október 15., 09:06
2021. október 15., 10:222021. október 15., 10:22
1953-ban a ditrói Kőhídi-iskola mellett több sírt találtak, az egyikben talán egy nyílhegy is volt – legalábbis így jegyezte fel a gyergyószentmiklósi múzeum névadója, Tarisznyás Márton. Tulajdonképpen ez keltette fel a régészek érdeklődését – mondta el érdeklődésünkre Puskás-Kolozsvári Frederic muzeográfus.
Nehézséget jelentett, hogy Tarisznyás Márton nem írta le pontosan, hogy konkrétan hol is volt az ’50-es években megtalált sírok helye, így eléggé nagy területen kellett volna vizsgálódni. A Székely Nemzeti Múzeum régésze, Sztáncsuj Sándor által vezetett ásatás során a Kőhídi-iskola területét több szelvénnyel is kutatták, de 20. századinál régebbi leletek nem bukkantak elő (az egyetlen kivételt egy szórványként előkerült őskori szilex penge töredéke jelenti), így kizárható, hogy ott lett volna az egykori temetkezőhely.
Ezután továbbra is a közelben, de a Martonka-pataktól délre folytatódtak, ahol már az 1700-as évek második felében rajzolt térképeken is megjelenik az a csatorna, amellyel a Martonka és a Ditró patakokat összekötötték. Itt már számos, a 18. századra jellemző cserepet és kályhacsempe töredéket is találtak, valamint egy kisebb épület kötőanyag nélküli kövekből kirakott oldalfalával is találkoztak, de nem állapíthatták meg, hogy pontosan mi ez az építmény, mert az ásatási szelvényt abba az irányba nem lehetett tovább bővíteni.
Fotó: Tarisznyás Márton Múzeum
Mint Puskás-Kolozsvári Frederic megjegyezte,
A Tarisznyás Márton Múzeum honlapján olvasható, hogy a kutatók két további szelvényt nyitottak a szomszédos domboldalon, azt feltételezve, hogy esetleg itt lett volna egy régi temető, ezek a szelvények azonban teljesen üresnek bizonyultak.
„Mindazonáltal egy fejedelemség kori kápolna meglétére utalhat a felszegi I. tízesben található, mára már beépült Kápolna dombja, amely Vámszer Géza gyűjtésében is megjelenik. A felszíni kutatásaink során ennek helyét sajnos egyelőre nem sikerült azonosítanunk, további szelvények nyitására pedig már nem adódott lehetőségünk. Az egykori kápolna azonosítására és feltárására talán majd a jövőben vállalkozhatunk, egy újabb célirányos régészeti kutatás keretében” – olvasható a múzeum honlapján.
Fotó: Dezső Ákos
Puskás-Kolozsvári asztalán több Ditróban előkerült fémtárgy is található, de további kutatómunkát igényel ezek korának, funkciójának megállapítása. Egyelőre még nem lehet tudni, hogy mikor folytatódhat a ditrói régészeti kutatás. A gyergyószentmiklósi múzeum szakemberétől megtudtuk, további gyergyószéki kutatásokat is szeretnének megvalósítani, például a dancurási első világháborús katonai temető, vagy a Gac-oldali katonasírok feltárásán is gondolkodnak, de ezek mindenképpen hosszabb, több éves munkálatokat jelentenének.
Július 14-étől elérhető lesz az egészségügyi minisztérium honlapján egy online űrlap a kórházi étkeztetéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére – közölte egy szombati Facebook-bejegyzésben Alexandru Rogobete tárcavezető.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt vasárnap reggel 6 óra 29 perckor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Felcsíki, alcsíki, kászoni, vagy éppen gyimesi és moldvai – számos tájegység népviseletbe öltözött képviselője ünnepelt együtt szombaton a csíksomlyói nyeregben, az Ezer Székely Leány Napján. Videón mutatjuk.
Kitűnni a tömegből, vagy éppen elvegyülni? Az Ezer Székely Leány Napján mindkettőnek megvan a jelentősége, hiszen ennyien székely népviseletben lenyűgőzően mutatnak. A mi szemünkben mindenképp. Egyenként és együtt is.
Darvas-Kozma Józsefet, a csíkszeredai Szent Kereszt-plébánia plébánosát megerősítette hivatalában a gyulafehérvári főegyházmegye, Böjte Csaba atyát pedig csíksomlyói lelkésszé nevezte ki. Idén négy új papot fognak felszentelni.
Balesetet okozott szombat reggel a Duna Sulina-ágán, Maliuc falu közelében egy turistákkal teli csónakot ittas állapotban vezető fiatalember.
Több bukaresti hírportál is lehozta azt az elmosódott medvés képet, amiről azt írják, hogy ez volt az utolsó felvétel, amit a támadáskor készített a medve által meggyilkolt olasz motoros.
Ilie Bolojan kormányfő péntek este kijelentette, hogy a világon Románia az egyetlen ország, ahol a bírák 48 éves korukban mennek nyugdíjba.
Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!