Fotó: Tarisznyás Márton Múzeum
Több helyszínen is ásatások zajlottak Gyergyóditró belterületén az elmúlt hónapokban, amelyek során a falu múltjához köthető tárgyi emlékeket kerestek a régészek. Egyelőre nem sok lelettel gazdagodtak, de úgy látják, a jövőben érdemes lenne folytatni a kutatásokat.
2021. október 15., 09:062021. október 15., 09:06
2021. október 15., 10:222021. október 15., 10:22
1953-ban a ditrói Kőhídi-iskola mellett több sírt találtak, az egyikben talán egy nyílhegy is volt – legalábbis így jegyezte fel a gyergyószentmiklósi múzeum névadója, Tarisznyás Márton. Tulajdonképpen ez keltette fel a régészek érdeklődését – mondta el érdeklődésünkre Puskás-Kolozsvári Frederic muzeográfus.
Nehézséget jelentett, hogy Tarisznyás Márton nem írta le pontosan, hogy konkrétan hol is volt az ’50-es években megtalált sírok helye, így eléggé nagy területen kellett volna vizsgálódni. A Székely Nemzeti Múzeum régésze, Sztáncsuj Sándor által vezetett ásatás során a Kőhídi-iskola területét több szelvénnyel is kutatták, de 20. századinál régebbi leletek nem bukkantak elő (az egyetlen kivételt egy szórványként előkerült őskori szilex penge töredéke jelenti), így kizárható, hogy ott lett volna az egykori temetkezőhely.
Ezután továbbra is a közelben, de a Martonka-pataktól délre folytatódtak, ahol már az 1700-as évek második felében rajzolt térképeken is megjelenik az a csatorna, amellyel a Martonka és a Ditró patakokat összekötötték. Itt már számos, a 18. századra jellemző cserepet és kályhacsempe töredéket is találtak, valamint egy kisebb épület kötőanyag nélküli kövekből kirakott oldalfalával is találkoztak, de nem állapíthatták meg, hogy pontosan mi ez az építmény, mert az ásatási szelvényt abba az irányba nem lehetett tovább bővíteni.
Fotó: Tarisznyás Márton Múzeum
Mint Puskás-Kolozsvári Frederic megjegyezte,
A Tarisznyás Márton Múzeum honlapján olvasható, hogy a kutatók két további szelvényt nyitottak a szomszédos domboldalon, azt feltételezve, hogy esetleg itt lett volna egy régi temető, ezek a szelvények azonban teljesen üresnek bizonyultak.
„Mindazonáltal egy fejedelemség kori kápolna meglétére utalhat a felszegi I. tízesben található, mára már beépült Kápolna dombja, amely Vámszer Géza gyűjtésében is megjelenik. A felszíni kutatásaink során ennek helyét sajnos egyelőre nem sikerült azonosítanunk, további szelvények nyitására pedig már nem adódott lehetőségünk. Az egykori kápolna azonosítására és feltárására talán majd a jövőben vállalkozhatunk, egy újabb célirányos régészeti kutatás keretében” – olvasható a múzeum honlapján.
Fotó: Dezső Ákos
Puskás-Kolozsvári asztalán több Ditróban előkerült fémtárgy is található, de további kutatómunkát igényel ezek korának, funkciójának megállapítása. Egyelőre még nem lehet tudni, hogy mikor folytatódhat a ditrói régészeti kutatás. A gyergyószentmiklósi múzeum szakemberétől megtudtuk, további gyergyószéki kutatásokat is szeretnének megvalósítani, például a dancurási első világháborús katonai temető, vagy a Gac-oldali katonasírok feltárásán is gondolkodnak, de ezek mindenképpen hosszabb, több éves munkálatokat jelentenének.
Elrendelte a legfőbb ügyészség Horațiu Potra vagyonának a zár alá vételét. A zsoldosvezért folytatólagosan elkövetett adócsalással, sikkasztással és pénzmosással gyanúsítják ebben az ügyben.
Narancssárga és sárga kódú árvízriasztást adott ki szerdán az Országos Hidrológiai Intézet, az érintett Hargita megyei területeken árhullámokra, heves vízlefolyásra és vízszintemelkedésre kell számítani.
Az elmúlt 24 órában a Maros megyei hivatásos tűzoltóknak összesen 106 sürgősségi bevetésen kellett helytállniuk. Közúti balesetekhez, tizenegy tűzesethez, kidőlt fák eltávolításához riasztották őket.
Súlyos károkat okozott a kedd esti vihar Tusnádfürdőn: hatalmas széllel és esővel csapott le a fürdővárosra alig néhány perccel azután, hogy a Ro-Alert rendszeren keresztül riasztás érkezett.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat narancssárga kódú figyelmeztetést adott ki július 9-ére, 12 és 22 óra között. A viharos időjárás az ország számos megyéje között Hargita és Kovászna megyét is érinti, Maros megyére az enyhébb, sárga kód érvényes.
Egy aktuális tragédiát lovagolt meg egy újrahasznosított videóval a Medveles Erdélyben-Gyergyószentmiklóson Facebook-oldal, amelyről mi is hírt adtunk.
Tizenkilenc megye összesen 81 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
A Richter-skála szerint 3,1-es erősségű földrengés történt szerda reggel 7 óra 38 perckor Buzău megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
Lesodródott az úttestről egy autó a Maros megyei Nyárádkarácson községhez tartozó Folyfalván kedden este. Az autóban utazó személy súlyosan sérüléseket szenvedett, kórházba szállították.
szóljon hozzá!