Fotó: Tarisznyás Márton Múzeum
Több helyszínen is ásatások zajlottak Gyergyóditró belterületén az elmúlt hónapokban, amelyek során a falu múltjához köthető tárgyi emlékeket kerestek a régészek. Egyelőre nem sok lelettel gazdagodtak, de úgy látják, a jövőben érdemes lenne folytatni a kutatásokat.
2021. október 15., 09:062021. október 15., 09:06
2021. október 15., 10:222021. október 15., 10:22
1953-ban a ditrói Kőhídi-iskola mellett több sírt találtak, az egyikben talán egy nyílhegy is volt – legalábbis így jegyezte fel a gyergyószentmiklósi múzeum névadója, Tarisznyás Márton. Tulajdonképpen ez keltette fel a régészek érdeklődését – mondta el érdeklődésünkre Puskás-Kolozsvári Frederic muzeográfus.
Nehézséget jelentett, hogy Tarisznyás Márton nem írta le pontosan, hogy konkrétan hol is volt az ’50-es években megtalált sírok helye, így eléggé nagy területen kellett volna vizsgálódni. A Székely Nemzeti Múzeum régésze, Sztáncsuj Sándor által vezetett ásatás során a Kőhídi-iskola területét több szelvénnyel is kutatták, de 20. századinál régebbi leletek nem bukkantak elő (az egyetlen kivételt egy szórványként előkerült őskori szilex penge töredéke jelenti), így kizárható, hogy ott lett volna az egykori temetkezőhely.
Ezután továbbra is a közelben, de a Martonka-pataktól délre folytatódtak, ahol már az 1700-as évek második felében rajzolt térképeken is megjelenik az a csatorna, amellyel a Martonka és a Ditró patakokat összekötötték. Itt már számos, a 18. századra jellemző cserepet és kályhacsempe töredéket is találtak, valamint egy kisebb épület kötőanyag nélküli kövekből kirakott oldalfalával is találkoztak, de nem állapíthatták meg, hogy pontosan mi ez az építmény, mert az ásatási szelvényt abba az irányba nem lehetett tovább bővíteni.
Fotó: Tarisznyás Márton Múzeum
Mint Puskás-Kolozsvári Frederic megjegyezte,
A Tarisznyás Márton Múzeum honlapján olvasható, hogy a kutatók két további szelvényt nyitottak a szomszédos domboldalon, azt feltételezve, hogy esetleg itt lett volna egy régi temető, ezek a szelvények azonban teljesen üresnek bizonyultak.
„Mindazonáltal egy fejedelemség kori kápolna meglétére utalhat a felszegi I. tízesben található, mára már beépült Kápolna dombja, amely Vámszer Géza gyűjtésében is megjelenik. A felszíni kutatásaink során ennek helyét sajnos egyelőre nem sikerült azonosítanunk, további szelvények nyitására pedig már nem adódott lehetőségünk. Az egykori kápolna azonosítására és feltárására talán majd a jövőben vállalkozhatunk, egy újabb célirányos régészeti kutatás keretében” – olvasható a múzeum honlapján.
Fotó: Dezső Ákos
Puskás-Kolozsvári asztalán több Ditróban előkerült fémtárgy is található, de további kutatómunkát igényel ezek korának, funkciójának megállapítása. Egyelőre még nem lehet tudni, hogy mikor folytatódhat a ditrói régészeti kutatás. A gyergyószentmiklósi múzeum szakemberétől megtudtuk, további gyergyószéki kutatásokat is szeretnének megvalósítani, például a dancurási első világháborús katonai temető, vagy a Gac-oldali katonasírok feltárásán is gondolkodnak, de ezek mindenképpen hosszabb, több éves munkálatokat jelentenének.
Azoknak a zenészeknek a tiszteletére állítanak kopjafákat, akiknek munkássága meghatározó és zenéiket, muzsikáikat máig a világ számos részén ismerik.
Egy juhait terelő fiatal nőre támadt egy medve szerdán délelőtt Abásfalván, információink szerint az áldozat nincs életveszélyben. A nyájat őrző kutyák védték meg az áldozatot.
Beköszöntött a tartósan hideg időszak, de az aszfalt száraz, a havazás még várat magára – ilyen esetben is le kell cserélni a nyári gumiabroncsokat? Egyáltalán miben különbözik a téli és a nyári gumi? Videónkból kiderül.
Ebben a hűvös időben képzeld el, milyen lenne egy melegebb éghajlaton, a tenger hullámai mellett koktélt szürcsölgetni. A Rádió GaGával még ez sem lehetetlen! Küldj el bárkit „melegebb éghajlatra”, de csak azt a személyt, aki téged is magával vinne.
Hogyan kommunikáljunk Alzheimer-kórban szenvedő beteggel? – ez lesz a témája a Gyergyószentmiklóson szervezett Alzheimer Cafénak szerdán a Szent Erzsébet Idősek Otthonában.
Bemutatják Kelemen Csongor Életem '56 árnyékában című memoárját Csíkszeredában. A kötet szerzője megjárta a szekuritáté vallatószobáit, a börtönöket, kényszermunkatáborokat, utána is üldözték, megbélyegezték.
Csak Hargita megye magasabban fekvő régióiban váltott át havazásba az eső kedd este és szerdára virradóra. A Madarasi Hargitát és Hargitafürdőt az ottani webkamerák tanúsága szerint vékony hóréteg borította be reggelre.
Idén már harmadszorra állt az élre Hargita megye azon az országos listán, amely a megszüntetett cégek arányának növekedését mutatja. A megye gazdaságának az erejét és szerkezetét tekintve nem meglepő az eredmény – véli a megyei iparkamara elnöke.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) törvénymódosítással kitiltaná a játéktermekből a 21 év alatti fiatalokat is – közölte kedden Adrian Cozma képviselő.
szóljon hozzá!