Fotó: 123RF
Egy ezer éve alapított egyházmegyébe látogat el Ferenc pápa, aki június elsején Csíksomlyón celebrál szentmisét. A Szentszék és Erdély szoros kapcsolatáról, az elmúlt századok történéseiről Marton József egyháztörténésszel, a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem nyugalmazott oktatójával beszélgettünk.
2019. május 29., 21:592019. május 29., 21:59
Az erdélyi püspökséget 1009-ben alapította Szent István király Gyulafehérvár központtal. A történelem során előfordult az is, hogy betöltetlen maradt a püspöki szék. Főegyházmegyei rangra csak 1991-ben emelték az erdélyi püspökséget.
– mondta Marton József. A teológus, egyháztörténész a 12. századig visszamenőleg több olyan pápát is felsorolt, aki kiállt az erdélyi püspökség mellett. Megemlítette mások mellett III. Incét, a középkor legtekintélyesebb pápáját, aki több alkalommal is a gyulafehérvári püspöknek adott igazat joghatósági vitákban. Ugyanakkor kitért a pápák búcsúengedélyezéseire is, amelyeket a 13–15. század közötti időkben azoknak adtak, akik hozzájárultak a templomépítésekhez.
A csíksomlyói búcsút a 15. században, a Hunyadiak idején engedélyezte IV. Jenő pápa, aki 1444-ben körlevélben buzdította a híveket arra, hogy segítsenek a ferences rendnek a templomépítésben, és cserébe búcsút nyerhettek, ha szentgyónáshoz és áldozáshoz járulnak.
Marton József Erdély és a római Szentszék viszonya kapcsán kitért arra is, hogy
A fejedelemségek idején, János Zsigmond uralma alatt közel álltak ahhoz, hogy megszakadjon a kapcsolat a Szentszékkel, de végül megerősödött, főként Báthory Zsigmond uralkodása idején, aki közvetlen levelezőtársa volt a pápáknak. Marton József a 20. századi erdélyi püspökökről is szót ejtett, akiknek nagyon jó kapcsolatuk volt a római pápákkal. Példaként Majláth Gusztáv Károly püspököt emelte ki, aki közvetlen kapcsolatban állt XIII. Leó pápával és X. Szent Pius pápával is.
Marton József
Fotó: Youtube
A római katolikus egyházfő és Erdély viszonya kapcsán szó esett még a román államhatalommal megkötött szentszéki egyezményről is. Mint Marton József magyarázta, az 1927-ben megkötött konkordátummal (a római pápa és a világi hatalmak közötti egyezmény) a Szentszék igyekezett rendezni az egyházi kérdéseket a román államhatalommal, megkötése előtt sokáig folytak a tárgyalások, mivel a román hatalom több akadályt is gördített a kiegyezés útjába – a Szentszék a helyi közösségek érdekeit próbálta védeni.
– magyarázta a teológus. Hozzátette, a Szentszék ettől függetlenül mindig számontartotta az erdélyi katolikusságot.
„Ez abban is megnyilvánult, ahogyan sikerült Márton Áront valósággal belopni a Gyulafehérvári Egyházmegye püspöki székébe, ami a pápai diplomácia nélkül nem lett volna lehetséges” – jegyezte meg Marton József, aki Márton Áron püspök életművének kutatója is egyben. Érdekességként hozzátette, hogy a bukaresti nunciust (pápai követ), aki püspökké szentelte, Márton Áron még abban az évben meghívja a csíksomlyói búcsúra, így idén lesz nyolcvan éve annak, hogy pápai követ jött el Csíksomlyóra, azelőtt soha nem járt nuncius a Mária-kegyhelyen.
– fűzte hozzá az egyháztörténész. Márton Áron kapcsán arról is beszélt, hogy amikor börtönbe vetették, akkor XII. Pius pápa azonnal tiltakozását fejezte ki ez ellen, és Márton Áron a későbbiekben, szabadulását követően is szoros kapcsolatban állt a pápával.
– magyarázta Marton József. Az egyháztörténész említést tett Jakab Antalról is, Márton Áron utódjáról, aki szintén jó kapcsolatot ápolt Rómával. Közvetlenül a Szentszék alá tartozó érsekségi rangra 1991-ben került a gyulafehérvári főegyházmegye. A jelenlegi érseke Jakubinyi György.
A Szent Péter Bazilika épülete. Erdélynek mindig is megvolt a kapcsolata a Szentszékkel
Fotó: 123RF
Feltehetően az is hozzájárulhatott ahhoz, hogy június elsején Ferenc pápa Csíksomlyóra is ellátogat, hogy tavalyelőtt a Vatikán bukaresti nagykövete, Miguel Maury Buendía nuncius celebrálta a pünkösdi búcsús szentmisét, és valószínűleg nagy hatással volt rá, amit ott átélt. Ugyanakkor
Marton József Ferenc pápát úgy jellemezte, mint akit a lelkipásztori érzék, a jezsuita spiritualitás szelleme hat át. „Assisi Szent Ferenc nevét választotta pápai névnek, ezzel is azt akarta kifejezni, hogy a szegény és elesett embereket szeretné segíteni” – tette hozzá.
XX. századi pápák napjainkig
Szent X. Piusz 1903–1914
XV. Benedek 1914–1922
XI. Piusz 1922–1939
Boldog XXIII. János 1958–1963
VI. Pál 1963–1978
I. János Pál 1978
II. János Pál 1978–2005
XVI. Benedek 2005–2013
Ferenc 2013–
Gyémántmisét mutatott be pénteken délután a csíktaplocai templomban Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgálta a csíktaplocai híveket.
Elgázolt borztetemről kaptunk fotókat, amely a felújítás alatt levő 137-es megyei út Székelyudvarhely és Székelykeresztúr közti szakaszán hever.
A legfelsőbb bíróság pénteken helyt adott az elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat felfüggesztéséről szóló ítélet elleni fellebbezéseknek.
A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy változást idézzen elő Románia jelenlegi és jövőbeli politikájában.
Újabb hatvan napig hatósági felügyelet alatt marad Barti Tihamér, a Hargita megyei önkormányzat tisztségéből felfüggesztett és korrupciós bűncselekményekkel gyanúsított alelnöke. Barti panasszal élt a döntés ellen, de ezt elutasították.
Ingyenesen tesz elérhetővé tíz filmet tíz napon át a Filmio, a magyar filmek streaming platformja a magyar film napja alkalmából – közölte a Nemzeti Filmintézet pénteken az MTI-vel.
Tanárnak lenni Romániában nem kis kihívás, ideje átgondolni, mitől van az, hogy az a pedagógus, aki kiválóan teljesít a katedrán, nem tud jó eredménnyel versenyvizsgázni. Jövőtől ezen változtatna a tanügyminiszter.
A Gyulafehérvári Főegyházmegye jubileumi eseménysorozatának részeként április 30-án, szerdán megtartják a fogyatékkal élők napját, melynek programjai több csíksomlyói helyszínen zajlanak majd.
Véget ér vasárnap a húsvéti vakáció, hétfőtől folytatódik a tanítás az iskolákban.
A medvét le kellene venni a szigorúan védett fajok romániai listájáról – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a környezetvédelmi miniszter.
szóljon hozzá!