Fotó: Bodnár Arthur
Jelenlegi épületében akár be is zárhatja kapuját mind a városi könyvtár, mind a Haáz Rezső Múzeum. Utóbbi esetében az örökösök 17 esztendő pereskedés után, 2008-ben visszanyerték a Kossuth utcai épületet. Akkor adtak öt év haladékot a városnak, hogy rendezze a dolgokat, de a könyvtár ügyében jelenleg is folyik a jogi vita.
2010. október 19., 19:272010. október 19., 19:27
2010. október 20., 14:452010. október 20., 14:45
Fotó: Bodnár Arthur
Elég kilátástalan helyzetben van a székelyudvarhelyi kultúra két intézménye is. Épületgondokkal küszködik a múzeum, és hasonló cipőben jár a könyvtár is. Előbbinél már több mint két éve befejeződött a jogi vita, és az egész ingatlan visszakerült magántulajdonba, a könyvtár helyzete azonban még közel sem dőlt el.
Bunta Levente polgármester kérdésünkre elmondta, „sajnos úgy vettem át a városvezetést, hogy a barompiac felét, a könyvtár épületének egy részét és a Haáz Rezső Múzeum ingatlanját visszaigényelték a régi tulajdonosok, de reméljük, sikerül kiegyezni velük. A város kasszáját módfelett megnehezíti a sok épületbérlés. Tiszteletben kell tartani a tulajdonjogokat és annak szentségét, de elsősorban a város érdekeit kell szem előtt tartanom. Remélem, hogy sikerül megegyezni a tulajdonosokkal, és minden marad a régiben. A múzeum esetében már a múlt évben kidolgoztunk egy válságtervet, amely abban az esetben lépne érvénybe, ha ki kell költözni az épületből. Megoldásként szolgálna a jelenlegi székhellyel szembeni régi képtár épülete, valamint a szejkei Borvízmúzeum is.”
A könyvtár
Székelyudvarhely városi könyvtárának létrejöttéről nem lehet pontos információkat tudni, először 1958-ban kapott egy otthonnak nevezhető helyet a Művelődési Ház emeletén, majd harminc évvel később a Kossuth utca 23. szám alá költözött, az egykori banképületbe. Egyre bővült a könyvállomány, szűkössé vált ez a hely is, valamint tulajdonjogi problémák is felléptek, így ezt az épületet is el kellett hagyni, és a városvezetés 1996-ban úgy döntött, hogy a hajdani Szabó Károly vendéglőt könyvtárrá alakítja át. Ez 2001-re megtörtént, és azóta is a Kőkereszt tér 2. szám alatti ingatlan szolgál a városi könyvtár otthonaként.
Fotó: Bodnár Arthur
Az örökösök nem sokkal az épület felújítása és könyvtárrá alakítása után elkezdték a jogi úton való visszaigénylést. Azóta is folynak a tárgyalások. Még nem lehet tudni, mikor ér véget a pereskedés, de ha a város elveszíti az épületet, nehéz helyzetbe kerül a könyvtár. Szabó Károly, az intézmény igazgatója úgy nyilatkozott, hogy egyelőre nincs, miért aggódni, mivel még nem ért véget a jogi csata, és ha véletlenül vissza is nyerik az ingatlant (csak egy részét perelhetik vissza, mivel az átalakítások során bővítettek is rajta), a törvények értelmében még legalább három év haladékot kell kapniuk, ha el kell költözni. „Ha erre sor kerül, vesszük a dobozokat, összecsomagolunk, és várunk, amíg új helyet nem kapunk” – fogalmazott az intézmény igazgatója.
Múzeumügyben egyre sürgősebb megoldást találni
A mostani múzeum saját székházat 1953-ban kapott, amikor beköltözött mai épületének földszintjére. Innen 1959-ben a frissen elkészült Művelődési Ház alagsorába zsúfolták, majd miután a döntési joggal rendelkező helyi hatóságoknak is nyilvánvalóvá vált, mennyire lehetetlen helyzetben van, 1968-ban visszaköltöztették régi székházába. Egy évtized múlva, 1978-ban megkapta a Képtár épületét is, ugyanekkorra elkészült a népi ipari szerkezetek kiállítási csarnoka is a főépület udvarán – olvasható az írás Zepeczaner Jenő volt igazgató összeállításában.
2013-ig öt év haladékot kapott a városvezetés, hogy intézkedjen az ügyben. Tehát más székhelyet kell keresni a múzeumnak, amennyiben az önkormányzat nem tud megegyezni a tulajdonosokkal egy bérlésben. A Haáz Rezső Múzeum megbízott ügyvezető igazgatója, Róth András Lajos úgy nyilatkozott, hogy a válságterv megvalósításához szükség lenne a város közreműködésére. „Egyelőre szuszpansz van, senki nem foglalkozik az ügyünkkel. Két lehetőség van a múzeum elköltöztetésekor: vagy a képtár épülete lesz igénybe véve, vagy a Szejkei Borvízmúzeum” – közölte Róth, aki azt is elmondta, hogy egyik megoldás sem lenne jó, mivel a képtárban raktárrá válna a múzeum, hisz nem lenne kiállítófelület, a Szejkén pedig távol is volna a várostól, és az épület sem megfelelő. A városvezetőségtől kérték, hogy bérelhessék vagy vegyék meg az épületet, de egyikre sincs pénz. „Tudom, hogy hasonló helyzetben van a múzeum is, ez az ügy nemcsak a két intézményt, hanem az egész várost érinti” – tette hozzá a megbízott igazgató.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.