Ennyit keresnek a csíki polgármesterek, alpolgármesterek és önkormányzati alkalmazottak

Nagyrészt a befizetett adókból és illetékekből jut a közintézményekben dolgozók fizetésére •  Fotó: Barabás Ákos

Nagyrészt a befizetett adókból és illetékekből jut a közintézményekben dolgozók fizetésére

Fotó: Barabás Ákos

Felemás helyzet alakult ki a csíki önkormányzatoknál az egységes bértörvény alkalmazása után: egyes településeken minden alkalmazottnak emelkedett a fizetése, de olyan is van, ahol többeknek is csökkent. Az is változó, hogy milyen mértékben terheli meg az önkormányzatokat a megemelt bérek kifizetése: helyenként minden gond nélkül beleférnek a keretbe, máshol azonban elbocsátások is lehetnek.

Iszlai Katalin

2017. augusztus 28., 11:042017. augusztus 28., 11:04

2017. augusztus 28., 11:442017. augusztus 28., 11:44

Az idei 153-as számú közalkalmazotti bértörvény július elsejétől lépett hatályba, és a közalkalmazotti fizetések többlépcsős megemelését írja elő 2022-ig.

A munkaügyi minisztérium által kidolgozott jogszabály alapelve az, hogy megoldást nyújtson a bérek közötti egyenlőtlenségek kiküszöbölésére. Az egységes bértörvény előírásai szerint a választott tisztségviselők esetében a minimálbérhez viszonyított koefficiens (szorzó) alapján valósul meg a bérrendezés, azaz a bruttó minimálbér teszi majd ki az 1-es koefficiensnek megfelelő 1450 lejes összeget.

Ennek értelmében Romániában jelenleg az államfő fizetése a legmagasabb, az ő koefficiense 12-es, vagyis a minimálbér tizenkétszeresének megfelelő összeg, pontosabban bruttó 17 400 lej az illetménye. Innen fokozatosan csökken a szorzó a 3-as koefficiensig, amelyet a 3 ezer főnél kisebb népességű községek alpolgármesterei bérének kiszámításakor alkalmaznak. Ez azt jelenti, hogy

az országban a legrosszabbul és a legjobban kereső közalkalmazott fizetése közötti különbség 12-szeres lesz az eddigi 15-szörös különbség helyett.

Az alkalmazottak bére

A bértörvény ugyanakkor azt is előírja, hogy a helyi és megyei közigazgatásban dolgozó alkalmazottak bérének meghatározása a megyei tanácsok és az önkormányzatok feladata. Meg van szabva egy alsó és egy felső határérték: előbbi a minimálbér, utóbbi pedig az alpolgármesterek, illetve a megyei tanácsok alelnökeinek illetménye, náluk egyetlen alkalmazott sem kereshet többet. A két említett érték között szabhatták meg a polgármesteri hivatalok és megyei tanácsok alkalmazottaik bérét a különböző funkciók, a végzettség és a szolgálatban eltöltött idő figyelembevételével. Esetükben is koefficienseket határoztak meg, az alapbérek megállapításáról szóló határozattervezeteket pedig a júliusi üléseiken fogadták el a képviselő-testületek. A bértörvény a megyei tanácselnökök és a megyeszékhelyek polgármesterei részére 9-es koefficienst határoz meg, a megyei tanács alelnökei, illetve a megyeszékhelyek alpolgármesterei számára pedig 8-ast.

Ennek értelmében Borboly Csaba, Hargita megye Tanácsának elnöke és Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere júliustól havi bruttó 13 050 lejes illetményben részesül. Barti Tihamér és Bíró Barna-Botond alelnökök, illetve Füleki Zoltán és Szőke Domokos alpolgármesterek bruttó 11 600 lejes illetményben részesülnek.

Fontos ismételten megjegyezni, hogy az említett összegek a bruttó illetményekre, illetve fizetésekre vonatkoznak, „kézbe” ennél lényegesen kevesebbet kapnak (mintegy harminc százalékot levonnak a társadalombiztosítási és egyéb járulékok miatt).

Bérek a megyei tanácsnál

Az egységes bértörvény alkalmazása után Hargita Megye Tanácsánál az alacsony fizetések emelkedtek meg, a vezetők fizetése pedig csökkent, esetükben egyelőre az alsó határt alkalmazzák – magyarázta megkeresésünkre Borboly Csaba megyei tanácselnök.

Idézet
A cél az volt, hogy helyre tegyük a fizetések közötti nagy eltérést, és közelítsük egymáshoz az összegeket. Megemeltük a kezdők fizetését is, így a frissen végzettek is kézhez kapnak kétezer lejt.

Összefoglalva: július elsejétől nőtt a tanácsos I. és asszisztens szakmai fokozatú köztisztviselők, az előadó köztisztviselők, a munkaszerződéses osztályvezetők, irodavezetők, a kezdő, II., I. és IA szakmai fokozatok, a mesterek, a gépkocsivezetők, a karbantartók, a kazánfűtők és a takarítónők fizetése.

Idézet
Csökkent a főjegyző, a megyemenedzser, a kabinetvezető, a vezérigazgatók, a vezérigazgató-helyettesek, az elnöki kabinetben a tanácsosok, a főfokozatú tanácsos köztisztviselők, a főfokozatú és I. fokozatú auditor köztisztviselők fizetése.

Jelenleg a vezető beosztásban levő köztisztviselőknél a koefficiensek 4,46 és 8 között változnak, a végrehajtó köztisztviselők koefficiense 1,81 és 3,62 között változik. A munkaszerződéses vezető beosztások koefficiense 4,01 és 8, a munkaszerződéses végrehajtói beosztások koefficiense 1,41 és 3,80 között változik. A júniusi és a júliusi hivatali béralap között nincs nagy vagy lényegi változás, a megyei tanács költségvetésében van fedezet a fizetésalapra” – zárta Borboly.

Az egységes bértörvény alkalmazása után Hargita Megye Tanácsánál az alacsony fizetések emelkedtek meg •  Fotó: Pinti Attila Galéria

Az egységes bértörvény alkalmazása után Hargita Megye Tanácsánál az alacsony fizetések emelkedtek meg

Fotó: Pinti Attila

Kis létsszámú csíki települések

A bértörvény a 3 ezer főnél kisebb népességű községek polgármesterei esetében 4-es, az alpolgármesterek esetében pedig 3-as koefficienst alkalmaz, előbbiek tehát bruttó 5800 lejes, utóbbiak pedig bruttó 4350 lejes illetményben részesülnek.

A kis létszámú csíki községekben tehát az önkormányzati alkalmazottak nem kereshetnek többet, mint bruttó 4350 lej, a bérek megállapításánál azonban egységességre törekedtek a térségi önkormányzatok.

Mint azt Bíró Lászlótól, Csíkmadaras polgármesterétől megtudtuk, a koefficiensek megállapítása előtt a megyei önkormányzat kezdeményezésére történt egy egyeztetés a csíki térségben, továbbá az udvarhelyi és gyergyói polgármesterek is egyeztettek annak érdekében, hogy egységes béreket határozzanak meg a megyében.

Idézet
A nézeteltéréseket szerettük volna ezzel elkerülni, illetve a migrációt az alkalmazottak körében, hiszen ha egy önkormányzat magasabb bért alkalmaz, akkor felmerül annak a lehetősége, hogy az alkalmazottak inkább ott vállalnak munkát. Az egyeztetés alapján úgy látom, hogy a térségben közös nevezőre jutottunk.

Madarason normálisnak ítélem a kialakult helyzetet, nincsenek problémák” – értékelte a polgármester arra utalva, hogy néhány alkalmazottnak a bértörvény alkalmazásával nem nőtt, hanem csökkent a bére, a különbségek azonban nem jelentősek.

Kis településnek számít Csíkszentlélek is, ahol ugyancsak vegyesek a tapasztalatok Keresztes Balázs polgármester szerint. „Nekem, az alpolgármesternek és a jegyzőnek csökkent az illetményünk az egységes bértörvény alkalmazása után, a többi alkalmazottnak viszont nőtt. Idén egyszer már megemelték a polgármester és az alpolgármester fizetését, ahhoz képest most sokkal kevesebbet kapunk, az én esetemben 1900 lej a különbség. Ez után következik az alpolgármester és a jegyző, az ő bérük között kevesebb mint 100 lej különbség van. A legkisebb bér 2000 lej körül mozog, ennyit kap a takarítónő és a sofőr. A koefficiensek megállapításánál figyelembe vettük az év elején megállapított költségvetést, hogy ne lépjük nagyon túl a fizetésekre elkülönített összeget” – magyarázta Keresztes.

3001 és 5000 fő között

A következő kategória a 3001 és 5000 fő közötti népességű községekre vonatkozik, amelyek polgármestereinek 4,5-ös, az alpolgármestereknek pedig 3,5-ös szorzót határoz meg a törvény. Ez azt jelenti, hogy előbbiek bruttó 6525 lejes, utóbbiak pedig 5075 lejes illetményben részesülnek.

Az ebbe a kategóriába tartozó Kászonaltízen minden önkormányzati alkalmazottnak emelkedett a fizetése

– tudtuk meg András Zoltán polgármestertől. „Pozitívnak értékelem ezt az előrelépést, hiszen az alkalmazottak kétharmadánál is többen minimálbérért dolgoztak, az ő béreik pedig most jelentősen megnövekedtek. A jegyzőnknek ugyanakkora a koefficiense, mint az alpolgármesternek, tehát a bérük is megegyezik. A legkisebb fizetésük pedig a gépészeknek, kinti munkásoknak van, az ő koefficiensük 1,5-1,6. A költségvetés szempontjából is érezhető egy jelentős különbség, ami megterhelő az önkormányzatnak, de szerencsére már az év elején többet irányoztunk elő a béralapba, és ezt még ki is tudtuk pótolni olyan összegekkel, amelyeket megspóroltunk az első félévben" – sorolta András.

A jegyző az alpolgármesterrel megegyező juttatásban részesül a csíkszentsimoni önkormányzatnál is

– mondta megkeresésünkre Kozma István polgármester. „A módosítás előtt voltak nagyobb különbségek a kollégák bérei között, most arra törekedtünk, hogy ezen változtassunk. A tavasszal egy alkotmánybírósági döntésnek köszönhetően 25 százalékkal növekedtek a bérek, de én megmondtam a kollégáknak, hogy ne az vegyék alapul, hanem az év eleji fizetésükkel hasonlítsák össze a mostanit. Így több olyan alkalmazott is van, akinek szinte duplájára emelkedett a bére. Jelenleg 1500 lej körül van a legalacsonyabb alkalmazotti bér. A legnagyobb koefficiense a jegyzőnknek van, ez megegyezik az alpolgármesterével, ez után következik a könyvelőnk 2,5-ös koefficienssel, majd ettől lefele 1,9-től egészen 1,18-as koefficiensig többféle érték van, utóbbi a takarítónőké.

Idézet
A tavaszi fizetésekhez viszonyítva az alpolgármesternek és a jegyzőnek például csökkent a fizetése, a többségnek azonban nőtt. Az önkormányzatot annyira nem terheli meg a módosítás, egyelőre úgy látjuk, hogy bele fogunk férni az év elején megállapított bérkeretbe

– vélekedett Kozma.

5001 és 10 ezer fő között

A sorban az 5001 és 10 ezer fő közötti lakosságszámú községek következnek, ezek polgármesterei számára 5-ös, az alpolgármestereknek pedig 4-es szorzót határoz meg a törvény. Ez azt jelenti, hogy előbbiek bruttó 7250 lejes, utóbbiak pedig 5800 lejes illetményben részesülnek. A csíki térségben kevés település tartozik ebbe a kategóriába, egyik ilyen például Gyimesközéplok, ahol minden alkalmazottnak nőtt a bére Gergely Károly polgármester szerint.

Idézet
A jegyzőnknek 5800 lejes fizetése van, a másik oldalon pedig a munkásoknak a legkisebb a bére: két kazánfűtőnk van, ők minimálbérért dolgoznak. Nagy terhet jelent a megemelt bérek kifizetése az önkormányzatunknak, költségvetés-kiegészítést kellett jóváhagynunk, de még így is vannak problémáink

– nehezményezte Gergely.

Csíkszentdomokoson szinte változatlanok maradtak a bérek az idei korábbi béremelésekhez viszonyítva

– tudtuk meg Karda Róbert polgármestertől. „A jegyzőnk ugyanannyit keres, mint az alpolgármester, utána pedig a szakértő következik, aki felsőfokú végzettséggel rendelkezik a szakterületén belül. Az év elején sikerült olyan bérkeretet megállapítani a költségvetésben, hogy most nem szükséges kiegészítést alkalmazni” – tette hozzá Karda.

Forrás: a 2017-ből származó 153-as egységes közalkalmazotti bértörvény IX. melléklete szerint Galéria

Forrás: a 2017-ből származó 153-as egységes közalkalmazotti bértörvény IX. melléklete szerint

Kis városok a térségben

A csíki térségben a községek és a megyeszékhely mellett két város is van:

Tusnádfürdő és Balánbánya a törvény szerint a 10 ezer lakosságszámnál kisebb városok kategóriájába tartoznak. Ezek esetében a polgármestereknek 5,5-ös, az alpolgármestereknek pedig 4,5-ös szorzót határoz meg a törvény. Ez azt jelenti, hogy előbbiek bruttó 7975 lejes, utóbbiak pedig 6525 lejes illetményben részesülnek.

Albert Tibor polgármester elmondása szerint februárban már emeltek a béreken, így az egységes bértörvény alkalmazásával nem változott sokat a tusnádfürdői önkormányzati alkalmazottak fizetése.

Idézet
A többségnek enyhén megemelkedett a fizetése, egyedül a jegyzőnek csökkent. Ő bruttó 6000 lejt keres, az irodavezetők pedig bruttó 5200 és 4300 lej között a szolgálatban eltöltött idő függvényében.

Mivel a februári béremeléshez képest nincsenek nagy különbségek, nem jelent megterhelést az önkormányzatnak a bérek kifizetése, nem volt szükség kiegészítésre” – mondta Albert. Annak ellenére, hogy idén tavasszal a balánbányai önkormányzati alkalmazottak bérét is megemelték már egyszer, az egységes bértörvény alkalmazásával tovább nőttek a fizetések – tudtuk meg Iojiban Gheorghe polgármestertől.

Idézet
Az alpolgármester és a jegyző ugyanannyit keres, a munkásoknak egyes koefficienst állapítottunk meg, a takarítónőknek pedig 1,10-est. A fizetések tehát magasak, ezért valószínűleg leépítések lesznek, mivel nem tudjuk kifizetni ezt a jelentősen megnövekedett összeget. Nagyon megterheli az önkormányzatokat az egységes bértörvény alkalmazása, nem is értem, miből akarják, hogy kifizessük az alkalmazottakat, ha nem adnak semmilyen kiegészítést. Pontos összeget nem tudok mondani, de több ezer lejes különbségről van szó havonta

– hangsúlyozta Iojiban.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 03., csütörtök

Eldőlt: megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát

Daniel David oktatási miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy két órával megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát, az óraadó tanárok óraszáma pedig csökkenni fog.

Eldőlt: megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát
2025. július 03., csütörtök

Csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapbérű közalkalmazottak részesülnek étkezési támogatásban

Petre-Florin Manole munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a havi bruttó 347 lejes étkezési támogatásban pedig csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapfizetésű közalkalmazottak fognak részesülni.

Csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapbérű közalkalmazottak részesülnek étkezési támogatásban
2025. július 03., csütörtök

Az eltűntek több mint fele kiskorú és lány – akadt olyan, aki már hetedjére szökött el

Negyvenhat eltűnt esetet tartanak nyilván Hargita megyében, közülük több mint a fele kiskorú, és jelentős arányban lányok. Minden eltűnést lehetséges bűncselekményként kezel a rendőrség.

Az eltűntek több mint fele kiskorú és lány – akadt olyan, aki már hetedjére szökött el
2025. július 03., csütörtök

Egészségügyi miniszter: a fogyatékkal élők és a rákbetegek nem kell egészségbiztosítást fizessenek

Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, hogy a fogyatékkal élő és a rákbeteg személyeknek nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot (CASS) fizetniük.

Egészségügyi miniszter: a fogyatékkal élők és a rákbetegek nem kell egészségbiztosítást fizessenek
2025. július 03., csütörtök

Daniel David: a tanügyben nem lesznek leépítések és bérmódosítások

Daniel David csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a tanügyben nem lesznek leépítések és bérmódosítások.

Daniel David: a tanügyben nem lesznek leépítések és bérmódosítások
2025. július 03., csütörtök

Majdnem megduplázták az egyévest – íme az új útdíjak és a büntetések

A kormány deficitcsökkentő intézkedései részeként növelni fogja szeptember elsejétől a személygépkocsik úthasználati díját.

Majdnem megduplázták az egyévest – íme az új útdíjak és a büntetések
2025. július 03., csütörtök

Tánczos Barna magyarázatot fűzött a nagy állami pénzbehajtáshoz

Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.

Tánczos Barna magyarázatot fűzött a nagy állami pénzbehajtáshoz
2025. július 03., csütörtök

Nem kérték az alkotmánybírók a megajuttatást, de mit tegyenek, ha „esedékes”?

Az alkotmánybíróság ügyvivő elnöke csütörtökön pontosítani kívánta, hogy a mandátuma végéhez közeledő három alkotmánybíró egyike sem kért vagy kapott semmilyen juttatást.

Nem kérték az alkotmánybírók a megajuttatást, de mit tegyenek, ha „esedékes”?
2025. július 03., csütörtök

Lehajtott az útról egy autó Libánfalva közelében – egy férfit a roncsok közül kellett kiszabadítani

Közúti balesethez riasztották a tűzoltókat a Maros megyei Libánfalva térségében, ahol egy személygépkocsi lesodródott az úttestről. A balesetben egy személy megsérült.

Lehajtott az útról egy autó Libánfalva közelében – egy férfit a roncsok közül kellett kiszabadítani
2025. július 03., csütörtök

Áfa- és adóemelés: nyilvánosságra hozták a konkrét számokat

Közvitára bocsátotta csütörtökön a honlapján a pénzügyminisztérium az idei deficitcsökkentő intézkedések első csomagját tartalmazó törvénytervezetet.

Áfa- és adóemelés: nyilvánosságra hozták a konkrét számokat