Utalják az állattenyésztőknek is a támogatáselőlegeket. Jelentős összegre számíthatnak
Fotó: Barabás Ákos
Csütörtökön kezdik el az állattenyésztők számára az összekapcsolt támogatási formák előlegeinek folyósítását. A bivalytartók az egyedenként 863,1 lej, a húsmarhatenyésztők az állatonkénti 2391,4 lej, a fejőstehéntartók pedig a jószágonkénti 2033,2 lej értékű juttatás hetven százalékát kaphatják meg. Közben az APIA munkatársai csütörtökön négyórás munkabeszüntetést tartanak a bértörvény módosítása miatt.
2017. november 16., 11:122017. november 16., 11:12
Miután az előre eltervezettek szerint a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) október 16-ától elkezdte folyósítani a jogosult gazdák számára a területalapú támogatások (SAPS) értékének 75 százalékát, az agrár-környezetgazdálkodási juttatások 85 százalékát előlegként, a korábbi ígéreteknek megfelelően november 16-ától elkezdik az állattenyésztők számára is jóváhagyni az összekapcsolt juttatások 70 százalékának kifizetését.
Az országos APIA honlapján közleményben tájékoztatnak az összekapcsolt támogatások előlegfolyósításának elkezdése mellett a támogatási formákra jóváhagyott keretösszegekről és az egy állat után járó értékéről is. A leírtak szerint
amelyre 6,7 millió lejt (1,47 millió eurót) hagytak jóvá keretösszegként, tehát egyedenként 863,1 lej (187,6 euró) jár a gazdáknak – természetesen ennek 70 százaléka kapható meg előlegként.
ugyanis a számukra jóváhagyott 53,1 millió lejes (11,5 millió eurós) keretösszeget 22 113 állatra osztották szét. Az országban összesen 194 535 tejelő szarvasmarha után igényelték az összekapcsolt támogatást, így a keretösszeg 395,5 millió lejből (86 millió euróból)
– ennek is hetven százaléka jár előlegként. A kifizetés lejben történik, az eurót pedig a vonatkozó szabályok értelmében az Európai Központi Bank által szeptember 29-én meghatározott 4,5993-as árfolyamon váltják be.
Fotó: Pál Árpád
Hargita megyében 165 bivalyra kérelmezték az összekapcsolt támogatást, ez az országosan támogatott egyedszám 2,10 százaléka. Jelentősen jobb a helyzet a húsmarhák és tejelő szarvasmarhák esetében, hiszen előbbiből 2245 állatra, utóbbiból 19 327 egyedre kérték a plusz támogatást, ami mindkét esetben az országosan támogatott létszám mintegy 10 százalékát teszi ki – avatott be az APIA illetékes munkatársa. Ennek tükrében
előlegként pedig ezen összegek említett százalékára. Arra is felhívta a figyelmet a szakember, hogy ezek elsődleges számok, tehát a kifizetés végéig ezek még változhatnak, hiszen időközben még módosulhat az állatlétszám, így maradhat fent egy bizonyos összeg. Eddigi tapasztalataik alapján mintegy 10 százalékkal még nőhet a meghatározott támogatási érték.
Szintén az ügynökség országos honlapján tették közzé november 10-én azt a táblázatot, amelyben az előlegkifizetések állásáról számolnak be megyékre lebontva. A közzétett információk szerint országosan az említett dátumig 902,17 millió eurót fizettek ki előlegként 735 091 gazdának, amely az egységes mezőgazdasági támogatások kérelmezőinek 88,8 százalékát jelenti. Mint ott leírták, Hargita megyében 26 520 kérelmet nyújtottak be a mezőgazdálkodók, ebből 417 nem volt elfogadható, 988-ban pedig olyan állattenyésztési támogatást kértek, amelyre nem jár előleg.
Mint azt Haschi András, a megyei APIA vezetője korábban leszögezte, az előlegek utalása egészen december elsejéig tart, tehát nem minden igénylő kapja meg már az első napokban a várt összeget. A naponta kiküldött, véletlenszerűen összeállított listáknak megfelelően folyósítják az értékeket – így akár öt, akár háromezer gazda is kaphat pénzt egy nap. A tervek szerint december elsejétől a támogatások teljes értékének kifizetése is elkezdődik, így valószínűleg a területalapú támogatást igénylő gazdák azt már idén levehetik számláikról.
Ilie Bolojan kormányfő péntek este kijelentette, hogy a világon Románia az egyetlen ország, ahol a bírák 48 éves korukban mennek nyugdíjba.
Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Augusztus elsejétől csak az online foglalt időpontokban lehet felkeresni ügyes-bajos kérdéseinkkel a Hargita megyei nyugdíjpénztárat.
Hivatalból bűnvádi feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság a parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok nyomán a Kis-Küküllőn bekövetkezett sószennyezés és ökológiai katasztrófa miatt.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő csomag a pénteki kormányülésen való jóváhagyását követően a parlament elé kerül.
Július nagy részében az ilyenkor megszokottnál melegebb és szárazabb idő várható országszerte, valamivel több csapadékra csak jövő héten számíthatunk – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat július 7-től augusztus 4-ig érvényes előrejelzéséből.
Tüntetésre készülnek Parajdon, emiatt forgalomkorlátozás lesz szombaton délelőtt a településen.
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: az államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
szóljon hozzá!