Utalják az állattenyésztőknek is a támogatáselőlegeket. Jelentős összegre számíthatnak
Fotó: Barabás Ákos
Csütörtökön kezdik el az állattenyésztők számára az összekapcsolt támogatási formák előlegeinek folyósítását. A bivalytartók az egyedenként 863,1 lej, a húsmarhatenyésztők az állatonkénti 2391,4 lej, a fejőstehéntartók pedig a jószágonkénti 2033,2 lej értékű juttatás hetven százalékát kaphatják meg. Közben az APIA munkatársai csütörtökön négyórás munkabeszüntetést tartanak a bértörvény módosítása miatt.
2017. november 16., 11:122017. november 16., 11:12
Miután az előre eltervezettek szerint a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) október 16-ától elkezdte folyósítani a jogosult gazdák számára a területalapú támogatások (SAPS) értékének 75 százalékát, az agrár-környezetgazdálkodási juttatások 85 százalékát előlegként, a korábbi ígéreteknek megfelelően november 16-ától elkezdik az állattenyésztők számára is jóváhagyni az összekapcsolt juttatások 70 százalékának kifizetését.
Az országos APIA honlapján közleményben tájékoztatnak az összekapcsolt támogatások előlegfolyósításának elkezdése mellett a támogatási formákra jóváhagyott keretösszegekről és az egy állat után járó értékéről is. A leírtak szerint
amelyre 6,7 millió lejt (1,47 millió eurót) hagytak jóvá keretösszegként, tehát egyedenként 863,1 lej (187,6 euró) jár a gazdáknak – természetesen ennek 70 százaléka kapható meg előlegként.
ugyanis a számukra jóváhagyott 53,1 millió lejes (11,5 millió eurós) keretösszeget 22 113 állatra osztották szét. Az országban összesen 194 535 tejelő szarvasmarha után igényelték az összekapcsolt támogatást, így a keretösszeg 395,5 millió lejből (86 millió euróból)
– ennek is hetven százaléka jár előlegként. A kifizetés lejben történik, az eurót pedig a vonatkozó szabályok értelmében az Európai Központi Bank által szeptember 29-én meghatározott 4,5993-as árfolyamon váltják be.
Fotó: Pál Árpád
Hargita megyében 165 bivalyra kérelmezték az összekapcsolt támogatást, ez az országosan támogatott egyedszám 2,10 százaléka. Jelentősen jobb a helyzet a húsmarhák és tejelő szarvasmarhák esetében, hiszen előbbiből 2245 állatra, utóbbiból 19 327 egyedre kérték a plusz támogatást, ami mindkét esetben az országosan támogatott létszám mintegy 10 százalékát teszi ki – avatott be az APIA illetékes munkatársa. Ennek tükrében
előlegként pedig ezen összegek említett százalékára. Arra is felhívta a figyelmet a szakember, hogy ezek elsődleges számok, tehát a kifizetés végéig ezek még változhatnak, hiszen időközben még módosulhat az állatlétszám, így maradhat fent egy bizonyos összeg. Eddigi tapasztalataik alapján mintegy 10 százalékkal még nőhet a meghatározott támogatási érték.
Szintén az ügynökség országos honlapján tették közzé november 10-én azt a táblázatot, amelyben az előlegkifizetések állásáról számolnak be megyékre lebontva. A közzétett információk szerint országosan az említett dátumig 902,17 millió eurót fizettek ki előlegként 735 091 gazdának, amely az egységes mezőgazdasági támogatások kérelmezőinek 88,8 százalékát jelenti. Mint ott leírták, Hargita megyében 26 520 kérelmet nyújtottak be a mezőgazdálkodók, ebből 417 nem volt elfogadható, 988-ban pedig olyan állattenyésztési támogatást kértek, amelyre nem jár előleg.
Mint azt Haschi András, a megyei APIA vezetője korábban leszögezte, az előlegek utalása egészen december elsejéig tart, tehát nem minden igénylő kapja meg már az első napokban a várt összeget. A naponta kiküldött, véletlenszerűen összeállított listáknak megfelelően folyósítják az értékeket – így akár öt, akár háromezer gazda is kaphat pénzt egy nap. A tervek szerint december elsejétől a támogatások teljes értékének kifizetése is elkezdődik, így valószínűleg a területalapú támogatást igénylő gazdák azt már idén levehetik számláikról.
Közigazgatási reform, nyelv- és szimbólumhasználat, helyi autonómia: e témák kerültek terítékre Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester, Tamás Sándor tanácselnök és Kelemen Hunor, az RMDSZ államelnökjelöltje csütörtök esti pódiumbeszélgetésén.
A pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
Harmincadik alkalommal nyitotta meg kapuit a Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár csütörtökön délelőtt. Itt nem csak a legújabb köteteket lehet fellapozni, hiszen gazdag programkínálattal várnak minden korosztályt a Nemzeti Színházba.
Küllők közötti botnak minősítette Soós Zoltán marosvásárhelyi polgármester Ovidiu Butuc prefektus munkáját. A főispán megtámadta a városháza szerkezeti felépítését, így a kincstár újra elzárja a pénzcsapokat, visszatartja a Marosvásárhelynek járó pénzt.
A megyei kórház három épületének energetikai felújításáról, valamint a Felső-Háromszéken áthaladó, 114-es megyei út teljes körű korszerűsítéséről szóló határozattervezeteket is elfogadott csütörtöki ülésén Kovászna Megye Tanácsa.
Egy újabb székelyföldi oktatási intézmény megújulását ünnepelték Szovátán csütörtök délután: a Magyarország Kormánya támogatásával megvalósuló Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Program keretében újult meg az erdei iskola.
Minden tanácsülésen a „különfélék” tartogatják a legérdekesebb meglátásokat, hozzászólásokat. Így volt ez a csütörtöki kézdivásárhelyi önkormányzati ülésen is, ahol volt aki jelzőlámpát kért, más pedig a garázdálkodók ellen emelt szót.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti „az utolsó lépést” a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön a miniszterelnök.
Lila színbe öltözik Hargita Megye Tanácsának épülete vasárnap, a koraszülöttek világnapján, ezt megelőzően találkozót és kerekasztal-beszélgetést szerveznek a koraszülött gyermekeket nevelő családok számára.
Megkötötte a hóeltakarításra és téli útkarbantartásra szóló szerződéseket Hargita Megye Tanácsa több szakcéggel is Hargita megye mindhárom térségében – tájékoztat közleményben a megyei önkormányzat.
szóljon hozzá!