Fotó: Kristó-Gothárd Hunor
Nonfiguratív szobrot állítanak az 1984-ben 12 évesen, egy robbanásban elhunyt Vaszi Jánoska emlékére Sepsiszentgyörgyön.
2022. június 07., 17:252022. június 07., 17:25
Harmincnyolc évvel ezelőtt, 1984. június 5-én 12.35 órakor Sepsiszentgyörgyön felrobbant egy szerkezet, amely kioltotta Vaszi Jánoska életét – így kezdte kedden a Mihai Viteazul téren, vagyis a 38 évvel ezelőtti szoborrobbantás helyszínén tartott sajtótájékoztatót Antal Árpád kedden.
A város polgármestere bejelentette, hogy nonfiguratív szobrot állítanak a 12 évesen elhunyt gyermek, a kommunizmus áldozatának emlékére. „Keveset tudunk arról, hogy mi történt akkor, azt viszont igen, hogy meghalt egy ártatlan 12 éves gyermek, aki idén októberben töltötte volna az 50. életévét.
– fogalmazott a polgármester. Hozzátette, mivel a téma és a helyszín is „kényes”, csak akkor állítják ki az emlékmű felállításához szükséges építkezési engedélyt, amikor erre minden jóváhagyás megérkezik a bukaresti hatóságoktól. A nonfiguratív alkotást Sárpátki Zoltán szobrászművész már elkészítette,
Rögtön a rendszerváltás után megjelent a Volt Politikai Foglyok Szövetségének Kovászna megyei szervezeténél egy mindig feketében járó, gyászoló asszony, Vaszi Jánoska édesanyja, idézte fel a sajtótájékoztatón Puskás Attila volt politikai fogoly, a Kovászna megyei szervezet alelnöke.
Fotó: Kristó-Gothárd Hunor
Azóta éveket töltött el, hogy kiderítse a robbantás körülményeit, a kutatásba bekapcsolódott néhai Simó Erzsébet újságíró is, folyamatosan leveleztek a különböző hatóságokkal, akkor azt a választ kapták, hogy minden iratot, amit a robbantás után az akkori belügyminisztérium tisztjei összegyűjtöttek, átadtak a brassói táblabíróságnak. A brassói főügyész asztalán egyszer látták is a vaskos iratcsomót, de nem tekinthettek bele, aztán a merénylet után 15 esztendővel a nyomozást lezárták, arra hivatkozva, hogy az ügy elévült.
Puskás Attila sejti, ki volt az a szekus tiszt, aki a robbantószerkezetet elhelyezte a szobornál, de nem nevezi meg, mert nincs rá bizonyítéka. „Majd a halálom óráján”, mondta az egykori politikai fogoly, hozzátéve, hogy az akkori szekus tiszteket más megyékbe helyezték el, a magyar nemzetiségűek egy része azóta kitelepedett Magyarországra.
Fotó: Kristó-Gothárd Hunor
Szétszakadt egy virág, elhunyt egy világ – így foglalta össze a nonfiguratív alkotás koncepcióját Sárpátki Zoltán szobrászművész. Elmondta, a mű vörös andezitből és fekete bazaltos andezitből készült. Az In memoriam Vaszi Jánoska emlékmű állítását kezdeményező Váry O. Péter, a Hármas Alapítvány képviselője hozzátette, az alkotás sepsibükszádi kőből készült, hiszen Vaszi Jánoska szülei sepsibükszádiak voltak, a rendszerváltás után oda is költöztek vissza, hat évvel ezelőtt mindketten elhunytak, a sepsiszentgyörgyi katolikus temetőbe, a fiúk mellé helyezték őket örök nyugalomra.
Fotó: Kristó-Gothárd Hunor
A film 2017-ben készült a sepsiszentgyörgyi szoborrobbantás áldozatának tiszteletére. Szemtanúk, Jánoska osztálytársai, játszópajtásai, helytörténészek, újságírók szólalnak meg az alkotásban, valamint a kisfiú meghurcolt, azóta elhunyt szülei. Felidézik, hogy a tragédiát követően rengeteg embert kihallgattak, politikai nézeteiket firtatták, házkutatásokat tartottak. „A film célja elindítani a társadalmi párbeszédet egy olyan témáról, amely a pártállami diktatúra megszűnése után is tabunak számított. Az igazság feltárása szinte lehetetlen, de a következmények sorára emlékezve ma is érzékelhetővé válik a társadalmi és etnikai feszültség, melyektől csak a hallgatás megtörésével lehet szabadulni” – vallottak a film bemutatása kapcsán az alkotók.
Marosvásárhelyen 1948-ban államosították a római katolikus gimnázium épületét, megszüntetve ezzel az iskolát. Húsz évvel ezelőtt újraindult a római katolikus felekezeti oktatás, erre emlékeztek kedden a Keresztelő Szent János-templomban.
Egyszerűsített feltételek teljesítésével kaphatnak élelmiszer-biztonsági engedélyt a jövőben azok az őstermelők, akik feldolgozott formában értékesítenék zöldségeiket, gyümölcseiket. Az ilyen kistermelők számára új kategóriát hoz létre a szakhatóság.
Igazgató nélkül maradt a székelyudvarhelyi Hargita Business Center (HBC), miután „főnökét”, Szakács-Paál Istvánt polgármesterré választották. Szerdán kiderült, hogy fél évig Berkeczi Zsolt vezeti az intézményt.
Nagy kiterjedésű avartűzhöz riasztották a Maros megyei tűzoltókat szerda délután. A lángok egy, az Apold község melletti erdőben csaptak fel.
Felfüggeszthetik a Kovászna és Hargita megyei környezetvédelmi ügynökségek által kibocsátott medvekilövési engedélyeket, miután egy környezetvédelemmel foglalkozó brassói civilszervezet törvényszéken támadta meg ezeket. Döntés november 13-án várható.
Áramkimaradás teszi nehézzé az életet Csíkszereda nagy részén szerda délután. Bíró Árpádot, a DEER áramszolgáltató igazgatóját kérdeztük az okokról.
Székelyudvarhelyen is bemutatják a Hun utódok című, hun-mongol-magyar rokonságot és történelmi múltat feltáró dokumentumfilmet, amely körüljárja a közös eredet kérdését, illetve arra is választ kaphatunk, mi köti össze a székelyeket a mongolokkal.
Az egészségügyi miniszter szerdán közölte, hogy elkészült azoknak a gyógyszereknek a listája, amelyek befolyásolhatják az autóvezetési képességet.
További három évre igényelhető nagycsaládos kártyát hirdetett meg Csíkszereda önkormányzata. A kártyát számos intézményben lehet használni, melyeket egy egységes matrica fog jelölni.
Az úgynevezett Respiratorikus Szinciciális Vírus (RSV) veszélyeire figyelmeztetett szerdai közleményében a Román Pneumológiai Társaság.
szóljon hozzá!