
Fotó: Kristó-Gothárd Hunor
Nonfiguratív szobrot állítanak az 1984-ben 12 évesen, egy robbanásban elhunyt Vaszi Jánoska emlékére Sepsiszentgyörgyön.
2022. június 07., 17:252022. június 07., 17:25
Harmincnyolc évvel ezelőtt, 1984. június 5-én 12.35 órakor Sepsiszentgyörgyön felrobbant egy szerkezet, amely kioltotta Vaszi Jánoska életét – így kezdte kedden a Mihai Viteazul téren, vagyis a 38 évvel ezelőtti szoborrobbantás helyszínén tartott sajtótájékoztatót Antal Árpád kedden.
A város polgármestere bejelentette, hogy nonfiguratív szobrot állítanak a 12 évesen elhunyt gyermek, a kommunizmus áldozatának emlékére. „Keveset tudunk arról, hogy mi történt akkor, azt viszont igen, hogy meghalt egy ártatlan 12 éves gyermek, aki idén októberben töltötte volna az 50. életévét.
– fogalmazott a polgármester. Hozzátette, mivel a téma és a helyszín is „kényes”, csak akkor állítják ki az emlékmű felállításához szükséges építkezési engedélyt, amikor erre minden jóváhagyás megérkezik a bukaresti hatóságoktól. A nonfiguratív alkotást Sárpátki Zoltán szobrászművész már elkészítette,
Rögtön a rendszerváltás után megjelent a Volt Politikai Foglyok Szövetségének Kovászna megyei szervezeténél egy mindig feketében járó, gyászoló asszony, Vaszi Jánoska édesanyja, idézte fel a sajtótájékoztatón Puskás Attila volt politikai fogoly, a Kovászna megyei szervezet alelnöke.
Fotó: Kristó-Gothárd Hunor
Azóta éveket töltött el, hogy kiderítse a robbantás körülményeit, a kutatásba bekapcsolódott néhai Simó Erzsébet újságíró is, folyamatosan leveleztek a különböző hatóságokkal, akkor azt a választ kapták, hogy minden iratot, amit a robbantás után az akkori belügyminisztérium tisztjei összegyűjtöttek, átadtak a brassói táblabíróságnak. A brassói főügyész asztalán egyszer látták is a vaskos iratcsomót, de nem tekinthettek bele, aztán a merénylet után 15 esztendővel a nyomozást lezárták, arra hivatkozva, hogy az ügy elévült.
Puskás Attila sejti, ki volt az a szekus tiszt, aki a robbantószerkezetet elhelyezte a szobornál, de nem nevezi meg, mert nincs rá bizonyítéka. „Majd a halálom óráján”, mondta az egykori politikai fogoly, hozzátéve, hogy az akkori szekus tiszteket más megyékbe helyezték el, a magyar nemzetiségűek egy része azóta kitelepedett Magyarországra.
Fotó: Kristó-Gothárd Hunor
Szétszakadt egy virág, elhunyt egy világ – így foglalta össze a nonfiguratív alkotás koncepcióját Sárpátki Zoltán szobrászművész. Elmondta, a mű vörös andezitből és fekete bazaltos andezitből készült. Az In memoriam Vaszi Jánoska emlékmű állítását kezdeményező Váry O. Péter, a Hármas Alapítvány képviselője hozzátette, az alkotás sepsibükszádi kőből készült, hiszen Vaszi Jánoska szülei sepsibükszádiak voltak, a rendszerváltás után oda is költöztek vissza, hat évvel ezelőtt mindketten elhunytak, a sepsiszentgyörgyi katolikus temetőbe, a fiúk mellé helyezték őket örök nyugalomra.
Fotó: Kristó-Gothárd Hunor
A film 2017-ben készült a sepsiszentgyörgyi szoborrobbantás áldozatának tiszteletére. Szemtanúk, Jánoska osztálytársai, játszópajtásai, helytörténészek, újságírók szólalnak meg az alkotásban, valamint a kisfiú meghurcolt, azóta elhunyt szülei. Felidézik, hogy a tragédiát követően rengeteg embert kihallgattak, politikai nézeteiket firtatták, házkutatásokat tartottak. „A film célja elindítani a társadalmi párbeszédet egy olyan témáról, amely a pártállami diktatúra megszűnése után is tabunak számított. Az igazság feltárása szinte lehetetlen, de a következmények sorára emlékezve ma is érzékelhetővé válik a társadalmi és etnikai feszültség, melyektől csak a hallgatás megtörésével lehet szabadulni” – vallottak a film bemutatása kapcsán az alkotók.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!