Míg egyik gólya „ingatag” alapokra próbál „építkezni”...
Fotó: Gecse Noémi
Fiatal gólyapár kezdett fészeképítéshez Csíkszentimre Bedecs nevű falurészén egy oszlopon, de tartókosár hiányában igencsak nehezen boldogulnak. A szakértők szerint amennyiben rövid időn belül sikerül fészket rakniuk, fiókáik is születhetnek idén. Ám egyelőre nincs ígéret a kosár gyors felszerelésére.
2017. május 17., 22:072017. május 17., 22:07
A megszokottól eltérően csak körülbelül egy hete kezdett fészket rakni egy fiatal gólyapár a csíkszentimrei Pálosi Anna házának közelében található oszlopon. Az idős nő elmondása szerint egész nap hordják a gallyakat az épülő fészekre, de a kosár hiánya miatt állandóan lefújja ezeket a szél.
– mondta Pálosi Anna.
....társa tehetetlenül figyeli a közeli épület tetejéről
Fotó: Gecse Noémi
A veszélyes környezetben ottjártunkkor is új lakhelyét építette a gólyapár, de nem sok sikerrel. A fészek annyira kicsi, hogy egyszerre el sem fért rajta a két madár, így
Mint megtudtuk, a késő tavaszi időszakra való tekintettel az áramszolgáltató munkatársai csak akkor léphetnek közbe, ha írásos kérés érkezik hozzájuk a polgármesteri hivatal, vagy egy madárvédő szervezet részéről.
Kencse Előd, Csíkszentimre polgármestere érdeklődésünkre elmondta, kedden el is küldték az említett kérést, hiszen a településen sokan szívügyüknek tekintik a gólyák sorsát. A megoldás azonban még várat magára – tudtuk meg Antal Imrétől, az Electrica Dél-Erdélyi Áramszolgáltató Hargita megyei kirendeltségének igazgatójától.
– mondta Antal.
Veszélyes helyzet. Egy kosár oldaná meg a problémát
Fotó: Gecse Noémi
Még nem késtek el
Az idő tehát fontos tényező a gólyák jelenlegi helyzetében. A késői fészekrakás kapcsán Demeter László biológus érdeklődésünkre elmondta, az átlaghoz képest valóban késtek egy kicsit, azonban ez előfordul a gólyáknál.
„Nem késtek még el a tojásrakással, és ha a gólyák nem gondolják meg magukat, ebből még lehet az idén fióka. Most kellene azonban beleszólni, és jó lenne minél hamarabb felhelyezni a kosarat. Véleményem szerint lehetséges, hogy fiatal gólyákról van szó. A szakirodalom szerint a gólyák csak 3–4 évesen kezdenek el fészkelni, addig csapatokban járkálnak. Ez azt jelenti, hogy a fiatal gólyák, akik visszajönnek, nem kezdenek el fészkelni, vagy az év különböző időszakaiban raknak fészket. Ilyenkor lehet látni ilyen tartó nélküli, kicsi fészkeket” – magyarázta Demeter.
A biológus állításait Papp Tamás, a Milvus Madártani és Természetvédelmi Egyesület elnöke is megerősítette. „Ha nincs tojás, és nincs fióka, nyugodtan hozzányúlhatnak a fészekhez az áramszolgáltató munkatárasai. Amikor látszik, hogy csak egy kezdetleges fészekről van szó, és a gólyáknak segítségre van szükségük, fészektartó kosarat kell kihelyezni számukra, és amit eddig maguktól felépítettek, azt vissza kell a kosárba tenni” – hangsúlyozta Papp.
A csíki zónába mintegy 400 gólya tér vissza minden tavasszal. Demeter László biológus elmondása szerint a témában az első részletes adatok a Csíki-medencéből a ’60-as évekből származnak, akkor 90 körül volt a gólyapárok száma.
– sorolta Demeter.
Mint megtudtuk, dombvidékeken az a jellemző, hogy egy falu legmagasabb pontján van egyetlen gólyafészek. Nálunk, a laposabb területeken ezzel ellentétben van olyan utca, ahol szinte mindegyik oszlopon van egy.
Fotó: Gecse Noémi
A másik előnye Székelyföldnek a sok kaszáló: a fiókák nevelésekor a kaszálók nagy aránya a települések környékén fontos táplálékkiegészítést jelent a gólyáknak, hiszen kaszálás után védtelenül maradnak a nagy bogarak. Nálunk tehát a természeti adottságok és az emberi tájhasználat kedvező számukra. A hímek általában egy-két héttel hamarabb érkeznek, a tojók később. Ez az érkezési időszak az időjárástól is függ, március közepétől egészen április végéig tart. Átlagosan 2–4 fiókát nevelnek, és a nem túl meleg, illetve nem túl esős években hármat-négyet – avatott be a szakértő.
Sok hiedelem van a gólyákkal kapcsolatban, az egyik legnépszerűbb az, hogy csak páros számú fiókákat nevelnek, s ha több van, egyet kilöknek a fészekből.
– tudtuk meg Demeter Lászlótól. Elmondta azt is, hogy a gólyáknál kimutatták a fészekhűséget, ami azt jelenti, hogy bár a vonulás során nem maradnak együtt a párok, később mégis ugyanarra a fészekre jönnek vissza, és ott majd újra „egymásra találnak”. Érdekesség az is, hogy ezek a nagytestű vonuló madarak nem tudják átrepülni a nyílt tengert, ezért a Boszporusz fele, a Közel-Keleten vonulnak keresztül.
„Egyébként a nem költő gólyacsoportokat székelyföldi jellegzetességnek lehet tekinteni, ugyanis máshol sehol sem jelenik meg ilyen nagy számban. Helyenként 30–50 fős csapatokkal is találkozhatunk, leginkább az erdőszéli területeket kedvelik. Itt tanyáznak egész nyáron, és a fákra szállnak éjszakázni. Nemrég láttam egy ilyen csapatot Madaras mellett, de például a Kászonokban is mindig jelen vannak. A 150 költő pár mellett tehát van további mintegy 100 fiatal gólya a csíki zónában, amelyek előbb-utóbb a környező településeken kezdenek el fészkelni” – nyomatékosított Demeter.
Korábban szintén Csíkszentimréről jelezték, hogy a Henter-kúria szomszédságában viszontagságos helyzetbe került egy másik gólyapár – az ő megoldódott esetük egy helyi sikertörténet.
Már biztonságos környezetben építheti újra tavaly lezuhant fészkét az a csíkszentimrei gólyapár, amely idén huszonötödik alkalommal tért vissza az alcsíki településre.
Négy méterrel is kevesebb a Szépvízi víztározó vízszintje a teljes töltöttségi szinthez képest. Ha a hosszantartó szárazság továbbra is fennállna, akkor akár korlátozhatják a nyers víz kitermelését a regionális vízszolgáltató Harvíz Rt.-nek.
Személyes iratokat és 1550 eurót tartalmazott a pénztárca, amelynek eltűnéséről november 10-én értesítette a rendőrséget egy sepsiszentgyörgyi férfi. A lopott pénztárca kilenc nap után hiánytalanul került vissza a gazdájához.
Elkezdődtek az előkészületek a gyergyószentmiklósi Szent Miklós Napokra, de a városünnep csak egy lesz a decemberi közösségi események sorában. Idén is sok rászoruló karácsonyát szeretnék szebbé tenni.
Várhatóan januárban lezárulhat Borboly Csaba, a Hargita megyei tanács alelnöke és tizenkét másik személy ellen 2013-ban indult büntetőper. A bíróságnak azután kell előkészítenie az ítéletet és kihirdetnie azt.
Bűnvádi eljárás indult két háromszéki fakitermelő cég ellen, amelyek székhelyén és munkapontjain tegnap átfogó házkutatásokat is végeztek a hatóságok.
Ebben a szezonban is a Kovászna megyei Út és Híd Rt. biztosítja a megyei utak téli karbantartását – tájékoztat a megyei önkormányzat sajtóirodája. A téli hónapokban tilos a Vadas-tetőn való közlekedés.
Népzenére és néptáncra lettek figyelmesek szerda délután azok a marosvásárhelyiek, akik épp a Nemzeti Színház előtti téren jártak. Az Ifjú Zenebarátok Napja alkalmából szervezett rövid flashmobot a Maros Művészegyüttes.
Kulturális és művészeti eszközökkel oldják azt a bemerevedett, feszült helyzetet, amit Erdélyben az autonómia szó kivált. Erről szól az Őshonosok a hazában című projekt.
Megmentették az enyészettől és közösségi célokra használják Marosszentgyörgyön a Máriaffi-kastélyt, amelynek hivatalos megnyitója szerdán volt, egybekötve egy interaktív kiállítással. Olyan hellyé vált a kastély, amelyet érdemes meglátogatni.
November utolsó hétvégéjén lesz az idei adventi Portéka Székelyudvarhelyen. A helyi termelők kétnapos vásárára körül néhány kisebb változtatást eszközölt a városháza.
szóljon hozzá!