A korondi átrakó építése elhúzódott, hatásai még most is érződnek. Archív
Fotó: Barabás Ákos
A Bukaresti Ítélőtábla elutasította a Hargita megyei önkormányzat arra vonatkozó keresetét, hogy érvénytelenítsék a korondi hulladékátrakó építőjének követeléseit, amelyeket a cég készenléti költségeinek fejében számított fel az építkezés késlekedésének időszakára. Az ítélet nem jogerős, fellebbezni lehet ellene.
2024. január 26., 21:022024. január 26., 21:02
Nagyon gyorsan, egyetlen tárgyalással lezajlott az a per, amelyet Hargita Megye Tanácsa kezdeményezett a megyei integrált hulladékgazdálkodási rendszer részét képező korondi átrakóállomást építő cég követeléseinek érvénytelenítése érdekében.
Több mint négymillió lejt kell fizetnie Hargita Megye Tanácsának, ha elveszíti azt a pert, amelyet egy cég követeléseinek érvénytelenítése érdekében indított. A történet a hulladékgazdálkodás részét képező korondi átrakóállomás építéséig nyúlik vissza...
Az említett építkezés 2015 és 2018 között szünetelt, mivel több per is zajlott miatta egy korondi lakos és a megyei tanács között. A kivitelezéssel megbízott cég viszont ezalatt
A cég végső követelése 3 millió 892 ezer lejt tett ki a munkálatok perek miatt történt felfüggesztésének időtartamára vonatkozóan, amely lakás-, iroda- és autóbérlések, valamint javadalmazások mellett szervezési és biztosítási költségek, fogyóanyagok miatti kiadásokból tevődik össze.
Ezt a megyei önkormányzat nem fogadta el, így fordultak a felek a Kereskedelmi Kamara mellett működő, elszámolási viták megoldására létrehozott választott bírósághoz (románul: Curtea de Arbitraj Comercial).
Az ott lefolytatott eljárást tavaly a megyei tanács elveszítette, a vállalkozás számára pedig megítélték a 3 millió 892 lej kifizetését, amelyhez hozzáadódik a közel 184 ezer lejes perköltség is, szintén a vesztes részéről.
Ezt a döntést támadta meg a megyei önkormányzat a Bukaresti Ítélőtáblán, amely januárban tárgyalta a keresetet.
ugyanez a döntés született azzal a kéréssel kapcsolatban is, hogy az ügyben alkotmánybírósági kifogást nyújtsanak be. Egyúttal a végrehajtás felfüggesztésére vonatkozó kérést is elutasította az ítélőtábla, amely 29 500 lejes perköltséget is megállapított a panaszos terhére.
Az első fokú ítélet ellen fellebbezésre van lehetőség a kiközlést követően, míg az alkotmánybírósági kifogásra vonatkozóan rövid határidővel volt erre mód, a megyei önkormányzat ezt meg is tette. Amennyiben az ítélet jogerőre emelkedik, több mint 4 millió lejt kell fizetnie Hargita Megye Tanácsának.
Ilie Bolojan miniszterelnök a Hivatalos Közlönyben szerdán közzétett határozataiban megszabta az öt kormányfőhelyettes feladatkörét.
Csütörtökön elsőfokú hőségriasztás lesz érvényben tizenöt nyugat- és dél-romániai megyében – figyelmeztetett szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Gyermekekhez, tanítókhoz és szülőkhöz is szól az az októbertől induló kezdeményezés, amely a román nyelv játékos, élményszerű elsajátítását tűzte ki célul Csíkszeredában – olvasható a városháza szerkesztőségünknek is eljuttatott közleményében.
Újabb forgalomkorlátozásokra kell számítani Székelyudvarhelyen, ugyanis elkezdi a szolgáltató a Bethlen Gábor utcai ivóvízvezeték cseréjét szerdán – olvasható a helyi önkormányzat felhívásában.
Több utcában is áramszünet várható Csíkszeredán a csütörtöki nap folyamán – hívja fel a figyelmet az áramszolgáltató közleménye alapján a helyi önkormányzat.
Teljesen kiégett egy autó szerdán reggel Dolj megyében, miután fiatal – mint utólag kiderült – ittas sofőrje az árokba hajtott vele.
Miközben Európa-szerte a hőséggel küszködnek, addig íme egy hűsítő hír: Csíkszeredában szerdára virradóan 4,2 Celsius-fokra esett vissza a hőmérséklet.
Dragoș Anastasiu kedden este bejelentette, hogy a kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő csomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni”.
A Richter-skála szerint 3,6-os erősségű földrengés történt szerdán 7 óra 19 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
2 hozzászólás