
Az ítélőtábla kifogásolta, hogy még most is olvasható a magyar felirat a korondi hivatal homlokzatán
Fotó: Barabás Ákos
Elutasította a táblabíróság a korondi polgármester perújrafelvételi kérelmét a mintegy százezer eurós bírság ügyében, amit a Községháza felirat állítólagos el nem távolítása miatt szabtak ki rá. Noha a kerámiabetűket időben levették a polgármesteri hivatal homlokzatáról, a bíróságon azt állítják, hogy még most is ott van a megnevezés. Az RMDSZ udvarhelyszéki, valamint az MPP országos szervezete egyaránt borúlátó az ügyben, és ezért politikai nézettől független közösségi összefogást szorgalmaznak.
2019. július 01., 22:142019. július 01., 22:14
Hiába sorakoztatott fel a marosvásárhelyi táblabíróságon tanúkat és a médiában megjelent fotókat, videofelvételeket – amelyek a Községháza felirat eltávolítását igazolják –, az ítélőtábla elutasította Katona Mihály perújrafelvételi kérelmét a rá kiszabott közel százezer eurós bírság ügyében – fejtette ki egy hétfői sajtótájékoztatón a korondi elöljáró. Mint mondta, kérelme a legfelsőbb bíróságra került, de ennél többet ő sem tud. Azt azonban ismételten kijelentette,
Persze azt is megerősítette, hogy ő idejében eleget tett a magyarellenességéről híres Dan Tanasă bloggerrel folytatott per ítéletének, ezért is érzi igazságtalannak a döntést.
Legutóbb a táblabíróságon például azt hozták fel, hogy még most is olvasható az általuk helytelennek vélt magyar megnevezés. Katona rámutatott,
és nem is az ő hibája. „Ha a legfelső bíróságon elfogadják az általunk benyújtott bizonyítékokat, és a tanúkat is meghallgatják, akkor bízom benne, hogy győzni fog az igazság. Ha egyből nem is törlik el a bírságot, akkor legalább alapfoktól kezdődően tárgyalják újra az ügyet” – hangoztatta a polgármester, aki
Hozzátette, köszöni azt a rengeteg támogatást, amit a kollégáitól, illetve a lakóktól kapott, hiszen ez adott neki erőt a munkája folytatásához.
Mintegy ezerötszáz támogatói aláírást gyűjtöttek Korondon a Stop Tanasă kezdeményezés mellett
Fotó: Barabás Ákos
Egyébként Katona Mihályék is csatlakoztak az MPP Dan Tanasă ellen benyújtott Stop Tanasă elnevezésű kezdeményezéséhez, és mintegy ezerötszáz támogatói aláírást gyűjtöttek a községben. Arra kért mindenkit, csatlakozzon az akcióhoz pártszínezettől függetlenül, és aláírásával támogassa a kezdeményezőket, hiszen a cél a magyarellenes blogger, továbbá uszításának, gyűlöletkeltésének és felbujtásának megállítása, a magyar és székely szimbólumok üldözésének megszüntetése. A korondihoz hasonló esetek ugyanis bárhol megtörténhetnek, és már több példa is volt ezekre.
„Ez nemcsak egy ember és a mögé felsorakozott csapat megállításáról szól, hanem a magyarságot folyamatosan érő atrocitások megszüntetéséről is” – hangzott el az ülésen.
Eddig egyébként nagyjából ötezer támogatói aláírás gyűlt össze, de Katona szerint ennél jóval többre van szükség, hogy valódi összefogást mutasson a magyarság, ne csak valami szeparatista megmozdulásnak tűnjön a kezdeményezés.
Bíró Barna Botond, az Udvarhelyszéki RMDSZ elnöke, Hargita Megye Tanácsának alelnöke rámutatott, nemrég a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpontot is beperelte Dan Tanasă, amiért magyar szöveg is megjelenik a bélyegzőjén, illetve a levelezései fejlécében.
Hangsúlyozta, noha még „van pár fűszál, amibe kapaszkodhatnak” a korondi polgármester ügyében, korábban arról egyeztek meg az udvarhelyszéki polgármesterekkel, hogy mindenképp támogatni fogják a tisztségviselőt, amennyiben muszáj lesz kifizetnie a bírságot. Ő is úgy látja, hogy ebben és a hasonló ügyekben pártszínezettől függetlenül össze kell fogni, hiszen közös, a magyarságot érintő kérdésről van szó.
Az RMDSZ és az MPP is egyetért, hogy a teljes magyarságot érintik a Korondon történtek
Fotó: Barabás Ákos
Egyébként már elindítottak egy pénzgyűjtési akciót a Katona Mihályt ért bírság kifizetése érdekében, attól tartva, hogy az ítélet után záros határidőn belül kell majd megtéríteni a büntetést. Erről a magyar kormányt is informálták, és már onnan is érkeztek támogatások. Az összegyűlt pénzalapnak mindenképp lesz haszna, hiszen a hasonló helyzetbe kerülő politikai tisztségviselők segítésére is felhasználhatják – tette hozzá Bíró.
„A hasonló esetek nemcsak a magyar vezetők igazságszolgáltatással való megfélemlítéséről szólnak, hanem a magyar közösség önrendelkezési ügyének korlátozását jelentik” – szögezte le, üdvözölve az MPP Stop Tanasă nevű kezdeményezését.
Méltatlannak, megérthetetlennek és megengedhetetlennek minősítette a táblabíróság elutasító döntését Mezei János. Az MPP elnöke emlékeztetett, még februárban letettek egy panaszt a gyergyószentmiklósi ügyészségen a magyarellenes blogger ellen – amelyhez a támogató aláírásokat is gyűjtik –, de azóta sincs semmilyen előrelépés az ügyben. Persze
Ez esetben, akár csak az Úz-völgyi történéseket alapul véve, az összmagyarságot érintő kérdésekről van szó, ezért össze kell fogni – jelentette ki.
„Nem hiszem el, hogy zavarná a román államot, hogy egy többségében magyarok által lakott településen a kisebbség nyelvén is kifüggesztenek bizonyos megnevezéseket vagy éppen használják a szimbólumainkat” – fogalmazott. Hozzátette, pártjuk teljes mellszélességgel kiáll Katona Mihály mellett, és kedvezőtlen bírósági döntés esetén anyagilag is hajlandók támogatni őt a bírság kifizetése érdekében.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!