
A kapcsolatot is megerősítheti, ha mindkét szülő jelen van a gyermek születésénél
Fotó: Gábos Albin
A járványügyi korlátozások feloldása lehetővé tette, hogy ismét a világjárvány előtti feltételek mellett legyen biztosítva a lehetőség az apás – vagy egy másik kísérő jelenlétében történő – szülésre. Egyes székelyföldi városokban működik is a kezdeményezés, de olyanok is vannak, ahol nem.
2022. április 21., 21:242022. április 21., 21:24
A koronavírus-járvány miatt több alkalommal is szünetelt az elmúlt években az apás – vagy egy másik kísérő jelenlétében történő – szülés, illetve olyan is volt, amikor csak szigorúbb feltételek mellett valósulhatott meg, jelenleg azonban már nincs akadálya annak, hogy a hozzátartozó támaszt nyújtson az édesanyának a szülőszobán. Ennek ellenére
A Székelyudvarhelyi Városi Kórházban az apás szülés ismét a járvány előtti feltételek mellett zajlik. Zörgő Noémi kórházi szóvivő szerint ez azt jelenti, hogy
Előfordulhat, hogy a két apás szülőszoba közül mindegyik foglalt, ilyenkor azonban nem valósulhat meg az apás szülés. A védőfelszerelés viselése kötelező, de nem szükséges hónapokkal előtte jelezni a kórház felé, hogy a kísérő is bent szeretne lenni a szülésnél.
Utóbbi egyébként egy kétalkalmas kurzust jelent, amely kifejezetten a szülés körüli tudnivalókról szól, ezek végén kap az apa egy igazolást. A képzést csak az első gyermek születése előtt kell elvégezni, a többedik baba érkezésénél nem szükséges megismételni.
Fotó: Gábos Albin
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban nem kötelező az előzetes bejelentés vagy bármilyen felkészítőn való részvétel, elég, ha az apa vagy más kísérő a szülés előtt jelzi, hogy ő is bent szeretne lenni a szülőszobán – tudtuk meg Hompoth György szülész-nőgyógyász főorvostól, a szülészet–nőgyógyászat osztály osztályvezetőjétől. Mint részletezte,
Ide tartozik például az egyszer használatos védőruha és a maszk, amelynek kötelező a viselése. A beöltözés a szülőszobán történik, ebből kettő olyan áll rendelkezésre, amelyben lehetőség van páros szülésre. Az osztályvezető szerint
Fontos megemlíteni továbbá azt is, hogy a szülés nem mindig olyan, amire sokan számítanak, főként az első gyereknél lehetnek meglepetések. Ezért
Ha úgy érzi, hogy nem bírja, kimehet, pihenhet, később akár vissza is térhet, vagy ha úgy szeretné, már csak a gyermek születése után, az aranyórában megy vissza a babához és az anyukához. A szülésfelkészítő tanfolyamok ilyen szempontból hasznosak lehetnek, felkészítik az apukákat arra, hogy mire számíthatnak, de a csíkszeredai kórházban nem kötelező az elvégzésük.
– részletezte Hompoth.
Fotó: Gábos Albin
Marosvásárhely a járvány előtt sem az apás szüléseiről volt híres, a járvány kezdetén Szabó Béla orvosprofesszor, a marosvásárhelyi kórház szülészet-nőgyógyászati osztályának vezetője egy online videokonferencián kijelentette, hogy „felejtsék el a családok az apás szülést ebben az időszakban, mert nem lehet bejárni, csomagot beküldeni is kockázatos, hiszen azon is megtapadhat a vírus, de még a kórház boltja is bezárt saját kezdeményezésükből kifolyólag”.
Azonban, ha a helyzet úgy alakult, hogy több szülés beindult közben, akkor kitessékelték az apukát. A nagykórház szülészetén ugyanis csupán három vajúdó működik, és van, amikor ennél jóval többre is szükség lenne.
A pandémia előtt a Gyergyószentmiklósi Városi Kórházban is működött az apás szülés, személyzethiány miatt viszont egyelőre nem sikerült újraindítani – mondta megkeresésünkre Fülöp Enikő kórházmenedzser, majd hozzátette, hogy tervezik a lehetőség visszavezetését.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
szóljon hozzá!