
A kapcsolatot is megerősítheti, ha mindkét szülő jelen van a gyermek születésénél
Fotó: Gábos Albin
A járványügyi korlátozások feloldása lehetővé tette, hogy ismét a világjárvány előtti feltételek mellett legyen biztosítva a lehetőség az apás – vagy egy másik kísérő jelenlétében történő – szülésre. Egyes székelyföldi városokban működik is a kezdeményezés, de olyanok is vannak, ahol nem.
2022. április 21., 21:242022. április 21., 21:24
A koronavírus-járvány miatt több alkalommal is szünetelt az elmúlt években az apás – vagy egy másik kísérő jelenlétében történő – szülés, illetve olyan is volt, amikor csak szigorúbb feltételek mellett valósulhatott meg, jelenleg azonban már nincs akadálya annak, hogy a hozzátartozó támaszt nyújtson az édesanyának a szülőszobán. Ennek ellenére
A Székelyudvarhelyi Városi Kórházban az apás szülés ismét a járvány előtti feltételek mellett zajlik. Zörgő Noémi kórházi szóvivő szerint ez azt jelenti, hogy
Előfordulhat, hogy a két apás szülőszoba közül mindegyik foglalt, ilyenkor azonban nem valósulhat meg az apás szülés. A védőfelszerelés viselése kötelező, de nem szükséges hónapokkal előtte jelezni a kórház felé, hogy a kísérő is bent szeretne lenni a szülésnél.
Utóbbi egyébként egy kétalkalmas kurzust jelent, amely kifejezetten a szülés körüli tudnivalókról szól, ezek végén kap az apa egy igazolást. A képzést csak az első gyermek születése előtt kell elvégezni, a többedik baba érkezésénél nem szükséges megismételni.
Fotó: Gábos Albin
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban nem kötelező az előzetes bejelentés vagy bármilyen felkészítőn való részvétel, elég, ha az apa vagy más kísérő a szülés előtt jelzi, hogy ő is bent szeretne lenni a szülőszobán – tudtuk meg Hompoth György szülész-nőgyógyász főorvostól, a szülészet–nőgyógyászat osztály osztályvezetőjétől. Mint részletezte,
Ide tartozik például az egyszer használatos védőruha és a maszk, amelynek kötelező a viselése. A beöltözés a szülőszobán történik, ebből kettő olyan áll rendelkezésre, amelyben lehetőség van páros szülésre. Az osztályvezető szerint
Fontos megemlíteni továbbá azt is, hogy a szülés nem mindig olyan, amire sokan számítanak, főként az első gyereknél lehetnek meglepetések. Ezért
Ha úgy érzi, hogy nem bírja, kimehet, pihenhet, később akár vissza is térhet, vagy ha úgy szeretné, már csak a gyermek születése után, az aranyórában megy vissza a babához és az anyukához. A szülésfelkészítő tanfolyamok ilyen szempontból hasznosak lehetnek, felkészítik az apukákat arra, hogy mire számíthatnak, de a csíkszeredai kórházban nem kötelező az elvégzésük.
– részletezte Hompoth.
Fotó: Gábos Albin
Marosvásárhely a járvány előtt sem az apás szüléseiről volt híres, a járvány kezdetén Szabó Béla orvosprofesszor, a marosvásárhelyi kórház szülészet-nőgyógyászati osztályának vezetője egy online videokonferencián kijelentette, hogy „felejtsék el a családok az apás szülést ebben az időszakban, mert nem lehet bejárni, csomagot beküldeni is kockázatos, hiszen azon is megtapadhat a vírus, de még a kórház boltja is bezárt saját kezdeményezésükből kifolyólag”.
Azonban, ha a helyzet úgy alakult, hogy több szülés beindult közben, akkor kitessékelték az apukát. A nagykórház szülészetén ugyanis csupán három vajúdó működik, és van, amikor ennél jóval többre is szükség lenne.
A pandémia előtt a Gyergyószentmiklósi Városi Kórházban is működött az apás szülés, személyzethiány miatt viszont egyelőre nem sikerült újraindítani – mondta megkeresésünkre Fülöp Enikő kórházmenedzser, majd hozzátette, hogy tervezik a lehetőség visszavezetését.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!