A szakember szerint az eddiginél szigorúbb populációszabályozó intézkedés közvetett hatása az lenne, hogy a medve újra elkezdene félni az embertől, ezáltal pedig csökkenne a nemkívánt találkozások száma
Fotó: Erdély Bálint Előd
Jó iránynak tartják az általunk megkérdezett vadásztársaságok képviselői a környezetvédelmi minisztériumnak a medvepopulációra vonatkozó új intézkedéstervezetét, de – mint mondták – a mélyrehatóbb véleményezéssel megvárják, hogy a szaktárca közzétegye írott formában is az új szabályozást. Az egyik vadásztársaság vezetője szerint jó ötlet ugyan a hétfőn elindított „villanypásztorprogram” is, de a medvéket ezek a berendezések nem fogják megállítani.
2023. április 12., 08:032023. április 12., 08:03
A medvepopuláció szabályozását illetően jó kezdőlépés a környezetvédelmi tárca új intézkedésterve, véli két, általunk megkérdezett vadásztársasági igazgató az új szabályozásról eddig megjelent információk alapján. Mint ismert, Tánczos Barna RMDSZ-es környezetvédelmi miniszter múlt héten jelentette be, hogy
amely szerint 7536 és 8093 egyed közé tehető a romániai barnamedve-populáció egyedszáma, szemben a legutóbbi felmérés által mutatott mintegy hatezres példányszámmal.
Ez egyértelműen mutatja a populáció növekedését, illetve tudományos alapot biztosít arra, hogy a 2016 előtti időszakhoz hasonló aktív intézkedéseket hozzanak a medvepopuláció kezelésére, a veszélyeztetett területekre koncentráló megelőzési és beavatkozási kvótákkal.
Ugyanakkor a nagy, kapitális hímmedvék kilövésének a tiltását, szigorú jelentéstevési, illetve genetikai mintavételi kötelezettséget, tehát a 2016 előtti időszakhoz képest világos szabályokat vezet be a környezetvédelmi minisztérium a medvekilövési kvóta kiszámításánál és a kilövésekre is – mondta múlt heti sajtótájékoztatóján a környezetvédelmi miniszter.
Noha országosan, a medvepopuláció méretéhez képest a 426 egyedes megelőzési medvekilövési kvóta kicsi,
véli Mărmureanu-Bíró Leonárd. A Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász-egyesület igazgatója emlékeztetett: a kvótákat a medvék által okozott károk, illetve medvetámadások száma alapján osztja majd le a szaktárca.
A romániai medvepopuláció egyedszámára vonatkozó szaktanulmány eredményét illetően elmondta,
de elfogadják, hogy a minisztérium által megrendelt és tudományos módszerekkel készült becslés szerint 7500–8000 közé tehető számuk. Ezzel kapcsolatban ugyanakkor felelevenítette azt, hogy Románia európai uniós csatlakozása idején, azaz 2007-ben is mintegy 6000-re becsülték a medvék számát és 2016-ban, a kilövési kvóták megszüntetésekor is, noha az éves kilövési kvóták és a szaporulat alapján jócskán nőnie kellett volna a medveállománynak abban a közel tízéves időszakban.
Mărmureanu-Bíró Leonárd jónak tartja a nagy, kapitális hímmedvék kilövésének a tiltását is. Ez korábban is így volt, és
– mondta, megjegyezve, hogy az udvarhelyi vadásztársaság területein az elmúlt húsz évben legfeljebb egy-két, 500 pontosnál nagyobb medvét lőttek ki. Számukra is az az optimális, ha a gyérítést a kisebb példányokkal kezdik – ugyanis többnyire azok járnak be a településekre –, így a medvék által okozott problémák száma is csökkenne – fűzte hozzá.
Medve lakott területen. Ritkábban lesz rá példa?
Fotó: Beliczay László
„Már, amióta jóváhagyták a prevenciós és intervenciós kvótákat, majdnem a felére csökkentek a károk az azt megelőző évekhez képest. Tehát az irány jó” – fogalmazott a vadásztársaság vezetője. Elmondta, múlt évben országos viszonylatban összesen 220 medve kilövését tette lehetővé a megelőzési és beavatkozási kvóta, így
a 426 egyedre kiterjedő megelőzési kvóta által. Az intézkedés közvetett hatása pedig az lenne, hogy a medve újra elkezdene félni az embertől, ezáltal pedig szintén csökkenne a nemkívánt találkozások száma.
Hétfőn elkezdődött a környezetvédelmi tárca új programja, amelyben villanypásztorok megvásárlására és telepítésére igényelhetnek támogatást természetes és jogi személyek, 15 ezer, illetve 1 millió lejes értékhatárig.
A programot ugyan jó ötletnek tartja Mărmureanu-Bíró Leonárd, mégis úgy véli,
Az eszközt eleve a háziállatok benntartására fejlesztették ki, nem a vadak elleni védekezésre, a medve esetében azonban ez azért sem működik, mert az egy okos, opportunista állat, és addig próbálkozik, amíg átjut rajta – magyarázta a vadásztársaság vezetője.
Példaként a hónap elején, Siménfalva községben történt medvegarázdálkodást hozta fel, hangsúlyozva, hogy ott is villanypásztor védte a gazdaságot, de a medve rádöntötte a vezetékre a kerítést, majd bement és megölt 42 juhot.
Az alapján, ami a sajtóban megjelent a környezetvédelmi minisztérium új intézkedési tervezetéről, jónak tűnik a szabályozás, de addig, amíg nem jelenik meg a tervezet írott formában is, korainak tartja a részletesebb véleményezést Benke József, a Zetelaka és Társai Vadásztársaság igazgatója.
Ami a medvepopuláció méretére vonatkozó szaktanulmányt illeti, elmondta, a törvény értelmében ez a feltétele annak, hogy a megelőzési medvekilövési kvótát jóvá lehessen hagyni, tehát enélkül meg sem jelentethetné a szaktárca a kvótát május 15-ig. A 7500–8000-es egyedszám már reálisabb, mint a korábbi becslés eredménye, de ő
– mondta Benke József. „Abból a legtöbb egyed itt van a Keleti-Kárpátokban, tehát ez a leggazdagabb zóna, a legkevesebb pedig a Nyugati-Kárpátokban” – fogalmazott a szakember.
Hiába nyerték meg a csíkszeredai lakók a fejlesztési ötleteikre az önkormányzat részvételi költségvetéséből a finanszírozást, mert sok esetben azok még nem valósulhattak meg. Többnyire a bürokrácia és a felmerülő többletköltségek miatt maradtak el.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
A Coradia Stream elektromos meghajtású vonatszerelvény, az első vonat, amit a román állam az utóbbi 20 évben vásárolt, megkezdte tesztútjait Bukarest és Brassó között, és a tervek szerint november 20-ától utasokat is szállítani fog ugyanezen az útvonalon.
A mentősök és tűzoltók erőfeszítései ellenére sem élte túl az áldozat a Maros megyei Nyomáton vasárnap délután történt traktorbalesetet, már a helyszínen életét vesztette.
Idén októberben 4.706.791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28.077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Románia csapata is részt vett azon a nemzetközi mentőversenyen Portugáliában, amely a világ húsz országának rohammentőcsapatait hozza össze 1999 óta. A hazai csapat első helyen végzett a Trauma Complex kategóriában.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
Kétnapos keresés után holtan találtak rá a csíkszeredai Sándor Péter Katalinra – tájékoztatott a Hargita megyei rendőrség vasárnap délután.
Kihirdették a Marosvásárhelyen megszervezett, 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál díjazottjait. A 20 ezer lej értékű fődíjat idén a lengyel Michał Toczek: Egy kiégett házasság című rövidfilmje kapta.
Az idei év első kilenc hónapjában 59.056 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 23,41 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.
szóljon hozzá!