Szemmel láthatóan elkezdődtek az állagmegőrzési munkálatok a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium beomlott bentlakásánál: első lépésként a kiásott sánc betöméséhez látott hozzá a kivitelező.
2024. január 08., 17:022024. január 08., 17:02
2024. január 11., 17:172024. január 11., 17:17
Az omlás előtt kiásott sánc betömésével kezdődött az állagmegőrzés
Fotó: László Ildikó
Szemmel láthatóan elkezdődtek az állagmegőrzési munkálatok a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium beomlott bentlakásánál: első lépésként a kiásott sánc betöméséhez látott hozzá a kivitelező.
2024. január 08., 17:022024. január 08., 17:02
2024. január 11., 17:172024. január 11., 17:17
Az omlás előtt kiásott sánc betömésével kezdődött az állagmegőrzés
Fotó: László Ildikó
Önkéntes tűzoltók hozták ki szombaton a diákok személyes tárgyait a Tamási Áron Gimnázium beomlott bentlakásának azon részeiből, amelyeket nem érintett az omlás. Ezt követően hétfőn szemmel láthatóan elkezdődtek az épület állagmegőrzési munkálatai.
Betontömítés a beomlott résznél
Fotó: László Ildikó
Zörgő Noémi, Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatalának szóvivője emlékeztetett, intézményük már a tavalyi év végén kibocsátotta a sürgősségi beavatkozáshoz szükséges építkezési engedélyt; ezt lapunknak is továbbította. A dokumentumból kiderül, az engedély tizenkét hónapig érvényes, ugyanakkor
Természetesen az építkezés időtartamába nem tartoznak bele azon időszakok, amikor az időjárási viszonyok miatt nem lehet dolgozni.
Fotó: László Ildikó
Az építkezési engedélyhez csatolt szakvélemény szerint jelentősebb beavatkozásokat a bentlakás azon oldalán kell végezni, ahol az omlás is történt:
vissza kell tömni a sáncokat;
van, ahol támasztást igényelnek a falak (illetve a kiásott domboldal),
ugyanakkor a tragédia konkrét helyszínén egy speciális szerkezettel kell megerősíteni az épületrészt, amely jelenleg is veszélyesnek minősül.
Helyszínre érkezésünkkor a kivitelező épp törtkővel tömte be a sáncot a Patkó felőli részen, a másik oldalon ugyanakkor betonnal töltötték fel a kiásott részt.
Fotó: László Ildikó
A városháza sajtószóvivője lapunknak hangsúlyozta, egyelőre kizárólag állagmegőrzési munkálatokra adtak ki építkezési engedélyt.
Fotó: László Ildikó
Három vétkes
A dcnews.ro portál értesülései szerint az építkezési felügyelőség a tervezőt, az épület tulajdonosát és a munkálatokat végző kivitelezőt nevezte meg vétkesként a Tamási Áron Gimnázium bentlakásának összeomlása ügyében. A hatóság bírságot szabott ki az érintettekre, ugyanakkor jelentését elküldte a tragédia ügyében büntető eljárást folytató ügyészségnek. A cikkben arra is kitérnek, hogy a magyar kormány 52 ezer eurónyi segélyt juttatott el a tanintézménynek, amelyből pótolhatják a diákok technikai felszerelését. A román kormány 8-8 ezer lejes segélyt biztosított a két áldozatnak, akik időközben távozhattak a székelyudvarhelyi kórházból, ugyanakkor további 10-10 ezer lejjel támogatták a továbbra is kómában lévő lány, valamint az elhunyt áldozat családját. Hétfőn egyébként újra elkezdődött a tanítás a Tamási áron Gimnáziumban.

Megrázta Potápi Árpád Jánost, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkárát a Tamási Áron Gimnázium bentlakásánál tavaly év végén történt tragédia, ezért pénteken délelőtt maga is ellátogatott a helyszínre.
Betontömítés a beomlott résznél
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: Fülöp-Székely Botond
Fotó: Fülöp-Székely Botond
A közlekedési minisztérium közvitára bocsátott egy rendelettervezetet a járműkategóriák és a július 1-jétől alkalmazandó úthasználati díj (rovinieta) jóváhagyásáról, amely az EURO kibocsátási normától is függ majd.
Dragoș Pîslaru beruházásokért és európai projektekért felelős ügyvivő miniszter szombaton kijelentette, hogy megvan a terve a helyreállítási terv (PNRR) teljes vissza nem térítendő keretének lehívására.
Másodfokú (narancssárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el szombaton az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) 8 megye, és elsőfokú riasztást 22 megye folyóinak vízgyűjtő területére.
A Richter-skála szerint 3,5-as erősségű földrengés történt szombaton 8 óra 53 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) rövid távú célja egy olyan kormányzati konstrukció kialakítása, amelyben felelősséget vállal, középtávon pedig 2028-ra politikai alternatívát akar felépíteni.
Minisztereihez hasonlóan Orbán Viktor volt kormányfő is eladományozza a neki járó végkielégítést.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökével, Ilie Bolojannal tárgyalt szombaton Temesváron a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat narancssárga jelzésű riasztást adott ki felhőszakadás miatt öt megyére, és sárga jelzésű riasztást felhőszakadás, jégeső és viharos szél miatt 19 megyére, valamint Bukarestre.
Több településen is medvék jelenléte miatt riasztotta a lakosságot a Hargita megyei katasztrófavédelem az elmúlt napokban. A párzási időszakban a vadállatok gyakrabban tűnnek fel a települések közelében, és napközben is aktívabbak a megszokottnál.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök egyeztetést ígért a pénzügyminisztérium képviselőivel az e-Factura rendszer kiterjesztéséről, megvizsgálják, feltétlenül szükséges-e bevezetni az intézkedést a kisvállalkozást működtető magánszemélyek esetében is.
4 hozzászólás