Fotó: Haáz Vince
Bár ízléses és elegáns, nem mindenkinek nyerte el a tetszését a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Gimnázium és a Református Kollégium által közösen használt sportbázis bejárata fölé elhelyezett új névtábla. Ennek oka, hogy a bolyaisok „elfelejtették” feltüntetni a felekezeti iskola, valamint Fülöp György nevét, akiről ezelőtt hét évvel elnevezték a patinás sportkomplexumot.
2018. május 10., 15:472018. május 10., 15:47
Érzékenyen érintette a Református Kollégium közösségének egyes tagjait, a sportbarátokat és Fülöp György rokonait, hogy
Az állami iskola a február végi Bolyaiathon nevet viselő diák-sportvetélkedő előtt cserélte le a régi, megkopott táblát. A „bolyais téli olimpiára” már a megújult, de hiányos tábla díszelgett a sportkomplexum bejárat fölött.
A ’40-es évek végén, a Kazinczy (Kogălniceanu) és a Borsos Tamás utcai kertek államosításával létesített sportbázist 2011. június 17-én, ünnepélyes keretek közt nevezték el a néhai válogatott sportolóról, az iskola egykori aligazgatójáról, Fülöp Györgyről. Ifjúkorában
A kaputábláról lemaradt a néhai válogatott sportoló neve
Fotó: Haáz Vince
Ő volt az, aki a hazai bajnokságban meghonosította a főként beállók által használt horogdobást. Miután szegre akasztotta cipőjét, testnevelő tanári és kosáredzői pályába kezdett. Hamar kiderült róla, hogy
Hosszú éveken keresztül volt a Bolyai Farkas Gimnázium aligazgatója, illetve sportigazgatója, fontos szerepet játszva abban, hogy az egykori Református Kollégium hírneve nemcsak hogy nem csorbult, de elit oktatási intézménnyé nemesedett a szocializmus emberpróbáló, emberi értékeket elsorvasztó időszakában is. Négy évvel ezelőtt Pályán kívül – pályán belül címmel fia, ifj. Fülöp György könyvet jelentett meg a 2001-ben, nyolcvan esztendősen távozott apjáról.
Bár azt nyilatkozta, hogy ő már semmin sem csodálkozik, ami Marosvásárhelyen történik, Fülöp György Magyarországon élő fia mégiscsak meglepődött az intézkedésen. Évekkel ezelőtt azt furcsállta, hogy őt senki nem hívta meg a névadási ünnepélyre, az akkor még életben lévő édesanyjának, Fülöp Georgetának pedig az tűnt kissé morbidnak, hogy
Fotó: Haáz Vince
A tavaly történt öltözősor és tanári szoba felújításakor a sportbázisból egy másik márványtábla is eltűnt. A közadakozásból és lelkes önkéntesek közmunkája által újjávarázsolt épület falára
Szathmáry Zsolt, a Bolyai Kollégium Alapítvány projektfelelőse igyekezett eloszlatni az aggályokat, mondván, hogy a Bolyai vezetősége éppen keresi a megoldást arra, hogy az intézmény több épületén szétszóródott táblákat egy helyre összpontosítsa.
– biztosított Szathmáry.
A Református Kollégium tanárai és diákjai közül többen is hátrányos megkülönböztetésnek tartják, hogy az állami tulajdont képező sportbázis bejáratához, a Bolyai mellé nem kerülhet fel az ő iskolájuk neve is. Felvetésünkre Mátéfi István, a Bolyai igazgatója ezt azzal magyarázta, hogy
Fotó: Haáz Vince
A sportkomplexum kialakításához szükséges terület egy részét valójában éppen a református egyházhoz tartozó tanári lakások kertjeiből csípték le 1948-ban. A protestánsoknak csak az iskolaépületet sikerült visszaszerezniük, ettől függetlenül –
Mátéfi István nem zárkózott el egy kompromisszumos megoldás keresésétől. Mint mondta,
A Fülöp György-márványtáblát viszont – ünnepélyes keretek közt – az öltöző külső falára helyeznék, hogy akár koszorúzni is lehessen.
A kézilabda, kosárlabda és atlétika pályákat délelőttönként főként a két iskola, délután a Szász Albert Sportlíceum atlétái használják. Utóbbiak egyik edzője, Baczó László, aki ugyan nyugalomba vonult, de mégsem mondott le sportolóiról, és naponta feljár a sportbázisra, nem érti, miért nem lehet érvényt szerezni egy hivatalos és konszenzusos alapon történt névadásnak.
– adott hangot nemtetszésének Baczó. Véleményét azok a kollégák is osztják, akik ismerték Fülöp Györgyöt és tisztában vannak azzal, mit tett le a marosvásárhelyi és romániai sport „asztalára”.
Marosvásárhelyen 1948-ban államosították a római katolikus gimnázium épületét, megszüntetve ezzel az iskolát. Húsz évvel ezelőtt újraindult a római katolikus felekezeti oktatás, erre emlékeztek kedden a Keresztelő Szent János-templomban.
Egyszerűsített feltételek teljesítésével kaphatnak élelmiszer-biztonsági engedélyt a jövőben azok az őstermelők, akik feldolgozott formában értékesítenék zöldségeiket, gyümölcseiket. Az ilyen kistermelők számára új kategóriát hoz létre a szakhatóság.
Igazgató nélkül maradt a székelyudvarhelyi Hargita Business Center (HBC), miután „főnökét”, Szakács-Paál Istvánt polgármesterré választották. Szerdán kiderült, hogy fél évig Berkeczi Zsolt vezeti az intézményt.
Nagy kiterjedésű avartűzhöz riasztották a Maros megyei tűzoltókat szerda délután. A lángok egy, az Apold község melletti erdőben csaptak fel.
Felfüggeszthetik a Kovászna és Hargita megyei környezetvédelmi ügynökségek által kibocsátott medvekilövési engedélyeket, miután egy környezetvédelemmel foglalkozó brassói civilszervezet törvényszéken támadta meg ezeket. Döntés november 13-án várható.
Áramkimaradás teszi nehézzé az életet Csíkszereda nagy részén szerda délután. Bíró Árpádot, a DEER áramszolgáltató igazgatóját kérdeztük az okokról.
Székelyudvarhelyen is bemutatják a Hun utódok című, hun-mongol-magyar rokonságot és történelmi múltat feltáró dokumentumfilmet, amely körüljárja a közös eredet kérdését, illetve arra is választ kaphatunk, mi köti össze a székelyeket a mongolokkal.
Az egészségügyi miniszter szerdán közölte, hogy elkészült azoknak a gyógyszereknek a listája, amelyek befolyásolhatják az autóvezetési képességet.
További három évre igényelhető nagycsaládos kártyát hirdetett meg Csíkszereda önkormányzata. A kártyát számos intézményben lehet használni, melyeket egy egységes matrica fog jelölni.
Az úgynevezett Respiratorikus Szinciciális Vírus (RSV) veszélyeire figyelmeztetett szerdai közleményében a Román Pneumológiai Társaság.
szóljon hozzá!