
Fotó: Rab Zoltán
Kézfogásokkal, ölelésekkel és több száz ember jelenlétében búcsúzott el iskolájától a Bolyai Farkas Gimnázium és a Református Kollégium 229 végzőse szerdán Marosvásárhelyen, a középkori vár udvarán tartott kicsengetési ünnepségen. Az iskola elöljárói mellett a tanfelügyelőség képviselője, politikusok, támogatók és a Maros-Mezőségi Református Egyházmegye esperese is helyet foglalt a színpadon felállított pulpituson.
2021. június 02., 15:512021. június 02., 15:51
2021. június 02., 21:382021. június 02., 21:38
Idén rendhagyóan nem a Bolyaiak szobrának megkerülésével búcsúztak el a Bolyai Farkas Gimnázium és a Református Kollégium végzősei, hanen a marosvásárhelyi középkori vár udvarán szervezték meg számukra az ünnepet.

A héten zajlik a legtöbb székelyföldi középiskola ballagási ünnepsége – jó hír, hogy korlátozásokkal ugyan, de legalább személyes együttléttel ünnepelhetnek a közösségek.
Ifjúságuk legszebb éveit tölthették a végzős tanulók az iskola történelmi falai között – nyitotta meg szerda délelőtt a tizenkettedikesek ballagási ünnepségét Mátéfi István, a Bolyai Farkas Gimnázium igazgatója, aki kifejtette, büszke arra az évfolyamra, amely tavaly óta megélte az oktatás formájának átváltozását, a pezsgő bolyais diákélet elcsendesedését a járvány miatt, és eleget tett az online oktatás nyújtotta kihívásoknak. Arra biztatta a diákokat, hogy nyitott szemmel járjanak, és vegyék észre a lehetőségeket.
Fotó: Rab Zoltán
Benedek Zsolt, a Református Kollégium igazgatója
Illés Ildikó főtanfelügyelő-helyettes a Maros megyei tanfelügyelőség nevében üdvözölte a diákságot. Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere pedig nemcsak a város elöljárójaként, hanem a Bolyai Farkas Gimnázium egykori diákjaként is útnak indította szavaival a végzősöket. Arra kérte és biztatta őket, ne feledjék, honnan indultak, és térjenek majd haza, bárhová is kerülnek innen. Kovács Mihály Levente a Maros megyei tanács alelnökeként szólt az ünneplőkhöz, hangsúlyozva, hogy ezután a végzősök döntenek arról, hogy milyen lesz a jövőjük.
Fotó: Rab Zoltán
A Maros-Mezőségi Református Egyházmegye esperese, Jakab István a Zsoltárok könyvéből idézett a végzősöknek, a hálaadást és az Úristen jóságát hangsúlyozta benne, arra biztatva a 229 búcsúzót, hogy legyen reménységük a jövőjükkel kapcsolatban.
Ezután következett a Bolyai Farkas Gimnázium tizenkettedikeseinek képviseletében László Zsuzsanna búcsúbeszéde, majd a Református Kollégium végzőseinek szavait Vajda Kinga Krisztina, tizenkettedikes diák tolmácsolta. Elbúcsúztak tőlük a tizenegyedikesek is, akiknek nevében Tóth Melinda – a Bolyai iskola részéről – és Szász Szonja – a Református Kollégium részéről – fogalmazta meg önmaguk megismerésére és bátorságra buzdító szavait.
Fotó: Rab Zoltán
A búcsúbeszédek után a két iskola kiemelkedő eredményeket elért diákjainak díjátadása következett. Hajdú Zoltán, a Bolyai Farkas Gimnázium aligazgatója kiemelte,
Fotó: Rab Zoltán
A Bolyai Farkas Gimnázium évfolyamelsője Kozma Paula Szófia, akinek 9,94 lett a négyéves tanulmányi átlaga. Ő az oklevélen kívül a Teleki-Benedek Alapítvány részéről 1500 lejes pénzjutalomban is részesült. A Református Kollégium évfolyamelsője Szabó Iringó lett, aki 9,66-os tanulmányi átlaggal végezte el a négy évet.
Fotó: Rab Zoltán
Az évfolyamelsők és osztályelsők díjazása után a különdíjak kiosztására került sor, többek között az Amerikai Magyar Koalíció tanulmányi- és közösségi díjainak, illetve pénzjutalmának átadására, amelyet Szekeres Zsolt, az Amerikai Magyar Koalíció kincstárnoka személyesen adott át a diákoknak.
Nagy Attila és Szepessy László végzősök pedig 500–500 dollár értékben kaptak pénzjutalmat az Amerikai Magyar Koalíció felajánlásával közösségi tevékenységeikért. Továbbá kiosztották a Győrfi Díjakat, a Bioeel Díjakat, a dr. Kozma Béla-díjat, a Barabási Albert László Fizika-díjat, illetve a Maros Megyei RMDSZ szenátorai és képviselői is díjazták a kiváló eredményeket elért végzősöket.
Fotó: Rab Zoltán
Elismerő oklevelet kaptak azok a végzősök is, akik kiváló sporteredményeket értek el, valamint a Transz Bolyai rádiónál, a zenekörben, a tánccsoportban, a Bolyai Diákszövetségben, a Tentamen diáklapnál, a Diákvilág honlapnál, a Filmtekercsben, valamint a kórusban tevékenykedtek. A Bolyai Collegium Alapítvány és a Szülői Bizottság részéről a sport- és művészeti területeken sikereket elért diákokat is díjazták. A ballagási ünnepség a Bolyai Farkas Gimnázium és a Református Kollégium jelképeinek – iskolakulcs és zászló – átadásával zárult, amelyeket ezentúl a most tizenegyedikesek őriznek szimbolikusan. Az iskolalelkész áldása után Hamvas Béla író szavaival engedték útjukra a végzős évfolyamot: „Most eredj és élj, mert a világ a tied!”
A harmadfokú hőségriasztás következtében az év eddigi legforróbb napján vagyunk túl. Bár a délutáni órákban úgy tűnt, hogy viharok váltják a kánikulát, ez végül nem következett be.
Lakóháznál keletkezett tűz vasárnap este Sóvárad főutcáján, ahol javak váltak a lángok martalékává, ugyanakkor az épület tulajdonosa enyhébb füstmérgezést szenvedett – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
szóljon hozzá!