
Fotó: Rab Zoltán
Kézfogásokkal, ölelésekkel és több száz ember jelenlétében búcsúzott el iskolájától a Bolyai Farkas Gimnázium és a Református Kollégium 229 végzőse szerdán Marosvásárhelyen, a középkori vár udvarán tartott kicsengetési ünnepségen. Az iskola elöljárói mellett a tanfelügyelőség képviselője, politikusok, támogatók és a Maros-Mezőségi Református Egyházmegye esperese is helyet foglalt a színpadon felállított pulpituson.
2021. június 02., 15:512021. június 02., 15:51
2021. június 02., 21:382021. június 02., 21:38
Idén rendhagyóan nem a Bolyaiak szobrának megkerülésével búcsúztak el a Bolyai Farkas Gimnázium és a Református Kollégium végzősei, hanen a marosvásárhelyi középkori vár udvarán szervezték meg számukra az ünnepet.

A héten zajlik a legtöbb székelyföldi középiskola ballagási ünnepsége – jó hír, hogy korlátozásokkal ugyan, de legalább személyes együttléttel ünnepelhetnek a közösségek.
Ifjúságuk legszebb éveit tölthették a végzős tanulók az iskola történelmi falai között – nyitotta meg szerda délelőtt a tizenkettedikesek ballagási ünnepségét Mátéfi István, a Bolyai Farkas Gimnázium igazgatója, aki kifejtette, büszke arra az évfolyamra, amely tavaly óta megélte az oktatás formájának átváltozását, a pezsgő bolyais diákélet elcsendesedését a járvány miatt, és eleget tett az online oktatás nyújtotta kihívásoknak. Arra biztatta a diákokat, hogy nyitott szemmel járjanak, és vegyék észre a lehetőségeket.
Fotó: Rab Zoltán
Benedek Zsolt, a Református Kollégium igazgatója
Illés Ildikó főtanfelügyelő-helyettes a Maros megyei tanfelügyelőség nevében üdvözölte a diákságot. Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere pedig nemcsak a város elöljárójaként, hanem a Bolyai Farkas Gimnázium egykori diákjaként is útnak indította szavaival a végzősöket. Arra kérte és biztatta őket, ne feledjék, honnan indultak, és térjenek majd haza, bárhová is kerülnek innen. Kovács Mihály Levente a Maros megyei tanács alelnökeként szólt az ünneplőkhöz, hangsúlyozva, hogy ezután a végzősök döntenek arról, hogy milyen lesz a jövőjük.
Fotó: Rab Zoltán
A Maros-Mezőségi Református Egyházmegye esperese, Jakab István a Zsoltárok könyvéből idézett a végzősöknek, a hálaadást és az Úristen jóságát hangsúlyozta benne, arra biztatva a 229 búcsúzót, hogy legyen reménységük a jövőjükkel kapcsolatban.
Ezután következett a Bolyai Farkas Gimnázium tizenkettedikeseinek képviseletében László Zsuzsanna búcsúbeszéde, majd a Református Kollégium végzőseinek szavait Vajda Kinga Krisztina, tizenkettedikes diák tolmácsolta. Elbúcsúztak tőlük a tizenegyedikesek is, akiknek nevében Tóth Melinda – a Bolyai iskola részéről – és Szász Szonja – a Református Kollégium részéről – fogalmazta meg önmaguk megismerésére és bátorságra buzdító szavait.
Fotó: Rab Zoltán
A búcsúbeszédek után a két iskola kiemelkedő eredményeket elért diákjainak díjátadása következett. Hajdú Zoltán, a Bolyai Farkas Gimnázium aligazgatója kiemelte,
Fotó: Rab Zoltán
A Bolyai Farkas Gimnázium évfolyamelsője Kozma Paula Szófia, akinek 9,94 lett a négyéves tanulmányi átlaga. Ő az oklevélen kívül a Teleki-Benedek Alapítvány részéről 1500 lejes pénzjutalomban is részesült. A Református Kollégium évfolyamelsője Szabó Iringó lett, aki 9,66-os tanulmányi átlaggal végezte el a négy évet.
Fotó: Rab Zoltán
Az évfolyamelsők és osztályelsők díjazása után a különdíjak kiosztására került sor, többek között az Amerikai Magyar Koalíció tanulmányi- és közösségi díjainak, illetve pénzjutalmának átadására, amelyet Szekeres Zsolt, az Amerikai Magyar Koalíció kincstárnoka személyesen adott át a diákoknak.
Nagy Attila és Szepessy László végzősök pedig 500–500 dollár értékben kaptak pénzjutalmat az Amerikai Magyar Koalíció felajánlásával közösségi tevékenységeikért. Továbbá kiosztották a Győrfi Díjakat, a Bioeel Díjakat, a dr. Kozma Béla-díjat, a Barabási Albert László Fizika-díjat, illetve a Maros Megyei RMDSZ szenátorai és képviselői is díjazták a kiváló eredményeket elért végzősöket.
Fotó: Rab Zoltán
Elismerő oklevelet kaptak azok a végzősök is, akik kiváló sporteredményeket értek el, valamint a Transz Bolyai rádiónál, a zenekörben, a tánccsoportban, a Bolyai Diákszövetségben, a Tentamen diáklapnál, a Diákvilág honlapnál, a Filmtekercsben, valamint a kórusban tevékenykedtek. A Bolyai Collegium Alapítvány és a Szülői Bizottság részéről a sport- és művészeti területeken sikereket elért diákokat is díjazták. A ballagási ünnepség a Bolyai Farkas Gimnázium és a Református Kollégium jelképeinek – iskolakulcs és zászló – átadásával zárult, amelyeket ezentúl a most tizenegyedikesek őriznek szimbolikusan. Az iskolalelkész áldása után Hamvas Béla író szavaival engedték útjukra a végzős évfolyamot: „Most eredj és élj, mert a világ a tied!”
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
szóljon hozzá!