
Fotó: Rab Zoltán
Kézfogásokkal, ölelésekkel és több száz ember jelenlétében búcsúzott el iskolájától a Bolyai Farkas Gimnázium és a Református Kollégium 229 végzőse szerdán Marosvásárhelyen, a középkori vár udvarán tartott kicsengetési ünnepségen. Az iskola elöljárói mellett a tanfelügyelőség képviselője, politikusok, támogatók és a Maros-Mezőségi Református Egyházmegye esperese is helyet foglalt a színpadon felállított pulpituson.
2021. június 02., 15:512021. június 02., 15:51
2021. június 02., 21:382021. június 02., 21:38
Idén rendhagyóan nem a Bolyaiak szobrának megkerülésével búcsúztak el a Bolyai Farkas Gimnázium és a Református Kollégium végzősei, hanen a marosvásárhelyi középkori vár udvarán szervezték meg számukra az ünnepet.

A héten zajlik a legtöbb székelyföldi középiskola ballagási ünnepsége – jó hír, hogy korlátozásokkal ugyan, de legalább személyes együttléttel ünnepelhetnek a közösségek.
Ifjúságuk legszebb éveit tölthették a végzős tanulók az iskola történelmi falai között – nyitotta meg szerda délelőtt a tizenkettedikesek ballagási ünnepségét Mátéfi István, a Bolyai Farkas Gimnázium igazgatója, aki kifejtette, büszke arra az évfolyamra, amely tavaly óta megélte az oktatás formájának átváltozását, a pezsgő bolyais diákélet elcsendesedését a járvány miatt, és eleget tett az online oktatás nyújtotta kihívásoknak. Arra biztatta a diákokat, hogy nyitott szemmel járjanak, és vegyék észre a lehetőségeket.
Fotó: Rab Zoltán
Benedek Zsolt, a Református Kollégium igazgatója
Illés Ildikó főtanfelügyelő-helyettes a Maros megyei tanfelügyelőség nevében üdvözölte a diákságot. Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere pedig nemcsak a város elöljárójaként, hanem a Bolyai Farkas Gimnázium egykori diákjaként is útnak indította szavaival a végzősöket. Arra kérte és biztatta őket, ne feledjék, honnan indultak, és térjenek majd haza, bárhová is kerülnek innen. Kovács Mihály Levente a Maros megyei tanács alelnökeként szólt az ünneplőkhöz, hangsúlyozva, hogy ezután a végzősök döntenek arról, hogy milyen lesz a jövőjük.
Fotó: Rab Zoltán
A Maros-Mezőségi Református Egyházmegye esperese, Jakab István a Zsoltárok könyvéből idézett a végzősöknek, a hálaadást és az Úristen jóságát hangsúlyozta benne, arra biztatva a 229 búcsúzót, hogy legyen reménységük a jövőjükkel kapcsolatban.
Ezután következett a Bolyai Farkas Gimnázium tizenkettedikeseinek képviseletében László Zsuzsanna búcsúbeszéde, majd a Református Kollégium végzőseinek szavait Vajda Kinga Krisztina, tizenkettedikes diák tolmácsolta. Elbúcsúztak tőlük a tizenegyedikesek is, akiknek nevében Tóth Melinda – a Bolyai iskola részéről – és Szász Szonja – a Református Kollégium részéről – fogalmazta meg önmaguk megismerésére és bátorságra buzdító szavait.
Fotó: Rab Zoltán
A búcsúbeszédek után a két iskola kiemelkedő eredményeket elért diákjainak díjátadása következett. Hajdú Zoltán, a Bolyai Farkas Gimnázium aligazgatója kiemelte,
Fotó: Rab Zoltán
A Bolyai Farkas Gimnázium évfolyamelsője Kozma Paula Szófia, akinek 9,94 lett a négyéves tanulmányi átlaga. Ő az oklevélen kívül a Teleki-Benedek Alapítvány részéről 1500 lejes pénzjutalomban is részesült. A Református Kollégium évfolyamelsője Szabó Iringó lett, aki 9,66-os tanulmányi átlaggal végezte el a négy évet.
Fotó: Rab Zoltán
Az évfolyamelsők és osztályelsők díjazása után a különdíjak kiosztására került sor, többek között az Amerikai Magyar Koalíció tanulmányi- és közösségi díjainak, illetve pénzjutalmának átadására, amelyet Szekeres Zsolt, az Amerikai Magyar Koalíció kincstárnoka személyesen adott át a diákoknak.
Nagy Attila és Szepessy László végzősök pedig 500–500 dollár értékben kaptak pénzjutalmat az Amerikai Magyar Koalíció felajánlásával közösségi tevékenységeikért. Továbbá kiosztották a Győrfi Díjakat, a Bioeel Díjakat, a dr. Kozma Béla-díjat, a Barabási Albert László Fizika-díjat, illetve a Maros Megyei RMDSZ szenátorai és képviselői is díjazták a kiváló eredményeket elért végzősöket.
Fotó: Rab Zoltán
Elismerő oklevelet kaptak azok a végzősök is, akik kiváló sporteredményeket értek el, valamint a Transz Bolyai rádiónál, a zenekörben, a tánccsoportban, a Bolyai Diákszövetségben, a Tentamen diáklapnál, a Diákvilág honlapnál, a Filmtekercsben, valamint a kórusban tevékenykedtek. A Bolyai Collegium Alapítvány és a Szülői Bizottság részéről a sport- és művészeti területeken sikereket elért diákokat is díjazták. A ballagási ünnepség a Bolyai Farkas Gimnázium és a Református Kollégium jelképeinek – iskolakulcs és zászló – átadásával zárult, amelyeket ezentúl a most tizenegyedikesek őriznek szimbolikusan. Az iskolalelkész áldása után Hamvas Béla író szavaival engedték útjukra a végzős évfolyamot: „Most eredj és élj, mert a világ a tied!”
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!