Az üzemtervben a kaszálók, legelők technikai, szervezési, gazdasági és talajfeljavítási intézkedéseit összegzik
Fotó: Barabás Ákos
A területalapú támogatások megvonásának kilátásba helyezése és a kitűzött határidő közeledte miatt több Hargita megyei város és község önkormányzata is hozzáfogott a gyepterületek üzemtervének elkészítéséhez az elmúlt időszakban. Hiába az utolsó száz méteren megtett erőfeszítés, így is csak a megyei közigazgatási egységek felének készül el még idén az említett dokumentációja.
2017. november 12., 12:202017. november 12., 12:20
A szűkös határidő ellenére Hargita megyében mostanra mindössze 11 közigazgatási egység jár a gyepterületek üzemtervének elkészíttetésének végén, és mintegy 15 esetében javában zajlanak a munkálatok. Csíkszéken három település (Gyimesközéplok, Csíkkarcfalva és Csíkszentsimon) fogott hozzá legkorábban a tervek elkészíttetéséhez, így ők be is fejezték annak összeállítását, jól halad a munkával ugyanakkor Csíkszentmárton és Csíkszentmihály is.
– számolt be érdeklődésünkre Török Jenő. A Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője megjegyezte, az év végére valószínűleg 32 közigazgatási egység esetében készül el az említett dokumentáció, ami a megyében lévő települések felét jelenti – a 67 önkormányzatból ugyanis kettő nem rendelkezik gyepterületekkel.
Azt is megtudtuk az intézményvezetőtől, hogy noha korábban megjelent az üzemtervekre vonatkozó előírás, de a határidő közeledtéig kevesen vették komolyan azt, az utolsó száz métereken azonban többen hozzáláttak a tennivalókhoz. Arra is rámutatott Török Jenő, hogy azokban az esetekben, ahol a közbirtokososság, önkormányzat már magán úton korábban elkészíttette a legelők üzemtervét, azt bele lehet foglalni a gyepterületek üzemtervébe, de nem váltja ki a teljes területre vonatkozó dokumentációt.
Mint arról korábban az igazgatóság egyik munkatársa beszámolt, 2013-ban a 34-es kormányrendelettel (amely az 1991-ből származó 18-as földtörvényt egészítette ki) bevezették a gyepterületek – kaszálók és legelők – használatát szabályzó üzemtervek elkészíttetésének szükségességét. Azáltal kötelezik tehát a gyepterület tulajdonosokat, hogy
A dokumentáció elkészítéséhez a szakemberek talajminőség-vizsgálatot végeznek, figyelembe veszik a gyepterületek növényvilágát – a tapasztaltak alapján határozzák meg, hogy az adott területen milyen körülmények között lehet legeltetni, hektáronként mekkora jószágállományt képes eltartani. Emellett azt is megszabják, hogy milyen karbantartási munkálatokat kell végezni a területeken, hogyan lehet a talaj minőségét javítani.
Az elmúlt években kevés közigazgatási egység élt a tervek elkészítésének lehetőségével Hargita megyében. Az év elején viszont szigorításról döntöttek Bukarestben, amelynek értelmében legkésőbb 2018-ig el kell készülniük a gyepterületek üzemterveinek a tulajdonformától függetlenül – tehát az önkormányzati, közbirtokossági és magántulajdonban levő parcellákat is tartalmazniuk kell.
Jó hír volt ugyanakkor az érintettek számára az az áprilisban megjelent határozat, amelynek értelmében a mezőgazdasági minisztérium költségvetéséből finanszírozzák az üzemtervek elkészítéséhez szüksége talajtani vizsgálatokat.
Fotó: Barabás Ákos
Ennek értelmében az önkormányzatokat tehát csak az a feladat terheli, hogy összeállítsák a tulajdonosok névsorát, bejelöljék a gyepterületek elhelyezkedését, ha ez megvan, kormánypénzből szakemberek vizsgálják meg a területeket, a talajt – mindezek végén elkészül a dokumentáció.
hiszen a szükséges információkhoz egy teljes ciklus alatt vizsgálni kell a területekről vett mintákat – tisztázta a szakember.
Hogy halad a munka Csíkban?
Mint arról Szántó László, Csíkkozmás polgármestere érdeklődésünkre beszámolt, esetükben az elmúlt hetekben zajlott az üzemtervekkel kapcsolatos, önkormányzat feladatkörébe tartozó teendők elvégzése, és már csak napok kérdése, hogy leadhassák a megyei igazgatósághoz az összeállított dokumentációt. A parcellák beazonosítása során a község adminisztratív területén 3113,68 hektárnyi kaszálót és legelőt mértek fel. Eközben Madéfalva 1939 hektárnyi gyepterületére a teljes üzemterv már jövő hétfőre elkészül. Ott a munkához még márciusban fogtak hozzá – avatott be Csibi József madéfalvi polgármester.
Azzal kapcsolatban, hogy számíthatnak-e határidő-hosszabbításra az önkormányzatok az üzemtervek elkészíttetésére vonatkozóan, van-e ilyen kezdeményezés a minisztériumban, Tánczos Barna RMDSZ-es szenátort kérdeztük. „Jó román szokásként valószínűleg lesz hosszabbítás, mivel egyre biztosabb, hogy nem lehet a hátralévő mennyiségű munkát elvégezni az év végéig. Tudtommal nincsen még konkrét módosításjavaslat a határidőt illetően, de valószínű, hogy a parlamenti szesszió lezárása előtt a minisztérium vagy a parlament meg fogja hosszabbítani a határidőt.
mert a minisztérium nem tudta lemenedzselni az üzemtervek kivitelezését” – ismertette a politikus. Továbbá kifejtette, az elmúlt napokban többször is szóba került az üzemtervek problémája a minisztériumban – mivel nemcsak Hargita megyét érinti a probléma –, a felvetésekre a miniszter biztosította az előterjesztőket, hogy megoldást találnak a kialakult helyzet orvoslására. Ebből gondolják, hogy hosszabbítás lehet.
Mókuskerékben az adminisztráció
Kérdésünkre, hogy mi miatt vált rendszeressé a különböző határidők módosítása a törvényhozásban, Tánczos Barna szenátor rámutatott, egyrészt azért, mert rendszerint aki meghatároz egy időpontot, annak fogalma sincs, hogy ki milyen feltételek mellett tudja azt betartani. Emiatt sokszor „köszönőviszonyban sincs” az a határidő, amit Bukarestben kijelölnek, azzal, ami a munka elvégzéséhez szükséges. Emellett persze megtörténik az is, hogy egyes határidőket éppen azért nem vesznek komolyan az érintettek, mert tudják, hogy ha gond van, akkor hosszabbítás lesz. Ez egy mókuskerék, amelyben benne van az egész romániai adminisztráció.
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Augusztus elsejétől csak az online foglalt időpontokban lehet felkeresni ügyes-bajos kérdéseinkkel a Hargita megyei nyugdíjpénztárat.
Hivatalból bűnvádi feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság a parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok nyomán a Kis-Küküllőn bekövetkezett sószennyezés és ökológiai katasztrófa miatt.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő csomag a pénteki kormányülésen való jóváhagyását követően a parlament elé kerül.
Július nagy részében az ilyenkor megszokottnál melegebb és szárazabb idő várható országszerte, valamivel több csapadékra csak jövő héten számíthatunk – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat július 7-től augusztus 4-ig érvényes előrejelzéséből.
Tüntetésre készülnek Parajdon, emiatt forgalomkorlátozás lesz szombaton délelőtt a településen.
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: az államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Munkálatok zajlanak Szentegyházán a Gábor Áron Szakközépiskola bentlakásának közelében, lezárják a közeli parkolót.
Több részlet is kiderült a Transzfogarasi úton történt tegnapi halálos medvetámadást követően, aminek következtében egy olasz motoros vesztette életét.
szóljon hozzá!