Fotó: P. Dávid Tünde
Hargita megyében kilenc városban létesült C. R. E. D., azaz Nevelési és Fejlesztési Központ, a tanügyminisztérium által indított Tartós Nevelés Reformjába tartozó projekt részeként, a korai nevelés reformjáért és fejlesztésért.
2010. február 10., 19:562010. február 10., 19:56
2010. március 08., 16:332010. március 08., 16:33
Fotó: P. Dávid Tünde
Ehhez nemcsak infrastruktúrára és szakmai programokra van szükség – amelyeket a központ biztosít –, hanem széleskörű összefogásra is, egyrészt szülők, pedagógusok, gondozó személyzet, másrészt a helyi önkormányzat és oktatási intézmények között. Jó példa erre az udvarhelyszéki kisváros, ugyanis a Székelykeresztúri Nevelési és Fejlesztési Központ a Napsugár Napköziotthon mellett működik mint intézmény, székhelye a Csillagszem Óvoda, megnyitója pedig a Székelykeresztúri Kistérség Szövetségnél volt 2010. február 10-én.
A székhely megtekintése után a meghívottak a Kistérség Szövetség Delfi pincéjében kaptak részletes tájékoztatást a központról, amely a városban és környékén élő 0–7 éves gyermekeknek biztosít komplex nevelési, fejlesztési és gyermekvédelmi tevékenységet, feladata ugyanakkor a tanácsadás pedagógusok, szülők, nevelők és gyermekeket gondozó személyzet számára, valamint ezek tájékoztatása, képzése. Erdei Lucica, Széll Adél, Fodor Sándor tanfelügyelők, Rafai Emil polgármester, Demeter Ilona intézményvezető beszédeikben, Karda Margit óvónő és Sánduly Cecilia pszichológus bemutatóikban (eddigi tevékenységeikről és a tervezett programokról) a gyermekközpontúság, a korai nevelés minőségének fontosságát hangsúlyozták. A pedagógusok önkéntesen dolgoznak a központban, Együtt értük! mottóval. A meghitt hangulatú megnyitó végén – a Napsugár Napköziotthon aprócska székely leányainak előadásában – látható is volt, hogy miért, kiért érdemes.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
Számos alkalommal besétált az Árvátfalván lévő házak közé egy fiatal hím medve, amely egyszer gyereket is megijesztett a településen. Ezt a példányt fogták be csapdájukkal a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vadőrei.
Elkezdi a régi aszfalt felmarását a kivitelező kedden délben a Tamási Áron utcában, a művelődési ház és a körforgalom közötti szakaszon – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) tagjai hétfői ülésükön a parajdi sóbánya jövőjének két lehetséges forgatókönyvét vizsgálták meg – számolt be az elnöki hivatal.
A tervezettnél lassabban haladnak a Korond-patak ideiglenes eltereléséhez szükséges csövek összehegesztésével és felszerelésével a parajdi sóbányánál, így tíz-tizennégy napos késéssel kell számolni a munkálatok július 1-jére ígért befejezéséhez képest.
A sport nem mindig a versenyekről, az éremtáblákról és a reflektorfényről szól. Van, amikor a mozdulatok mögött sokkal több rejlik: egy belső világ, amely csendes, de eltökélt, érzékeny, de erős. Veress Erna Down-szindrómás úszó története pont ilyen.
Elkészült a Tompa László utca aszfaltozásával a kivitelező Székelyudvarhelyen, ezzel egy fontos közlekedési alternatíva szabadult fel a gépjárművezetők előtt.
szóljon hozzá!