Macalik Ernő, a csíkkarcfavi füvesember előadása volt az első a VII.Székelyföldi Gyógynövénynapon
Fotó: Veres Nándor
„Ma meglehet élni Székelyföldön gyógynövénytermesztésből, vagy más gyógynövényekből készült termékek előállításából”– vallja a VII. Székelyföldi Gyógynövénynap egyik szervezője. A rendezvényt szombaton tartották Csíksomlyón, többek között szakmai előadásokkal, vásárral, bográcsos ebéddel, és a Role zenekar koncertjével megfűszerezve.
2022. július 16., 16:232022. július 16., 16:23
2022. július 16., 16:262022. július 16., 16:26
Hasonlóan, mint a korábbi években, idén is több száz érdeklődőt vártak a hetedik alkalommal megszervezett Székelyföldi Gyógynövénynapra, amelyet a csíksomlyói Szent István Otthon udvarán tartottak meg szombaton.
„A helyszínválasztás nem véletlen, ugyanis egykoron itt élt, és itt írhatta meg Kájoni János polihisztor a Herbáriumot, a Kárpát-medence gyógynövényeinek leírását és használatát, illetve itt alakította ki a gyógynövénykertjét. Ezt a hagyományt újraélesztettük és itt a Mária-kertben létrehoztunk egy gyógynövénykertet példamutató szándékkal” – magyarázta Kelemen Gabriell, az egyik szervező.
Fotó: Veres Nándor
Hozzátette,
„Ma meglehet élni Székelyföldön gyógynövény-termesztésből, vagy más gyógynövényekből készült termékek előállításából. Ezek a rendezvények arra jók, hogy szakmai tanácsokat adjunk egymásnak, jó példákat mutassunk” – mondta.
Fotó: Veres Nándor
A gyógynövénynapra ugyanis nemcsak kiállítókat, árusokat, termesztőket hívtak meg, hanem gyógynövényekkel vagy természetes gyógymódokkal foglalkozó szakembereket is. Így többek között előadást tartott Macalik Ernő, a csíkkarcfalvi füvesember, Dr. Csomai Zita orvos-természetgyógyász, valamint Lopes-Szabó Zsuzsa természetgyógyász, okleveles fitoterapeuta, Szabó Gyuri bácsi, a bükki füvesember lánya.
Fotó: Veres Nándor
A gyógynövényporták kiállítása és vására, valamint a szakmai előadások mellett a résztvevők saját maguk is készíthettek fűszersót, vagy fürdősót az Erdélyi Gyógynövénykert Egyesület jóvoltából. „Egy jó fűszersó vagy fürdő elsősorban szívvel lélekkel készül, alapanyagaikat aszerint választjuk ki, hogy mire szeretnénk használni. Például egy női, ellazító fürdősó alapja a cickafark, a körömvirág, a citromfű, a menta, és a levendula, amelyet rózsaszirmokkal tarkítottunk. Ehhez még hozzá lehet tenni különböző illóolajakat is. A húsos ételekhez találó fűszersó összeállításához most zsályát, köményt, szurokfüvet, kakukkfüvet, csombort, fokhagymát, és egy kevésbé ismert növényt, izsópot kevertünk össze” – sorolta Bara Erzsébet, az Erdélyi Gyógynövénykert Egyesület tagja.
Fotó: Veres Nándor
A gyógynövénynapon az egybegyűltek bográcsos ebédet kóstolhattak és a programban szerepelt továbbá a Role zenekar koncertje is. A rendezvényt a Kájoni Herbáriumkert, a Székely Herbárium Egyesület, valamint a Csángó Központ szervezte.
Fotó: Veres Nándor
Összehangolt hatósági akció zajlott Maros megyében a pénteki nap folyamán a falopások megfékezésének érdekében. Nyolc személyt előállítottak.
Székelyföld Autonómiájának Napján, október 27-én egyszerre fognak fellobbanni Székelyföldön az őrtüzek lángjai, amelyek változatlanul a székelyföldi autonómiaigényre emlékezetetnek.
Idén is izgalmas programokkal várja a látogatókat a gyergyócsomafalvi Gazdanapok rendezvénye, amelyet ezen a hétvégén rendeznek meg.
Ligia Deca oktatási miniszter péntek este a Facebook-oldalán bejelentette, hogy aláírta az egyetemi hallgatók ösztöndíjait szabályozó új rendeletet.
Egykori tanítványok, politikusok és intézményvezetők, valamint helyi lakosok gyűltek össze péntek délután a Kovászna központi parkjában szervezett emlékünnepségen, melyre Fábián Ernő író, filozófus születésének 90. évfordulója alkalmából került sor.
A Travelminit.ro szálláskereső oldal pénteken közölt adatai szerint a Prahova völgyi üdülőhelyek a legnépszerűbb turistacélpontok közé tartoznak a hétfőn kezdődő egyhetes őszi szünidő idején.
Enyhe, a Richter-skálán 3-as erősségű földrengés volt pénteken 13:03-kor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A korondi születésű Lőrincz Márton 1936-ban magyar színekben lett olimpiai bajnok, szabadfogású birkózásban. Buenos Airesben halt meg, és temették el. 2024-ben, 55 évvel a halála után viszont újra hazatért.
A Gyergyói Hoki Klubnak és a gyergyószentmiklósi jégkorong utánpótlásnak idén folyósított megyei támogatások kapcsán tartottak sajtótájékoztatót pénteken, de ennél többről is szó esett.
Hivatalossá vált Etéd község címere, amelyen egyebek mellett a környékbeli dombokat és az élet fáját is megjelenítik – tudtuk meg Szilveszter Attilától, a pénteken leköszönt helyi polgármestertől.
1 hozzászólás