Útban a kórházba. Egyelőre sehol nem lehet a beutalt betegeket meglátogatni
Fotó: Erdély Bálint Előd
Bár a koronavírus-járvány nem csengett le teljesen, jelentősen csökkentek a napi esetszámok, és egyre kevesebben szorulnak kórházi ellátásra. Ez azt is jelenti, hogy a legtöbb egészségügyi intézményben elkezdték a visszarendezést, hogy újra biztosíthassák az ellátást a nem koronavírusos betegeknek is. Az általunk megkérdezett kórházakban már javaslatokat fogalmaztak meg a beutalt betegek látogatása kapcsán is.
2021. június 16., 15:552021. június 16., 15:55
2021. június 16., 19:392021. június 16., 19:39
Maros és Hargita megyében is jelentősen lecsökkent a kórházi ellátásra szoruló koronavírusos betegek száma. Maros megyében a prefektusi hivatal szerdai jelentése szerint megyeszerte 17 koronavírusos beteget kezelnek a kórházakban, míg Hargita megye illetékesei 9 beutalt betegről számoltak be.
Az epidemiológiai helyzet kedvező alakulásával egyidőben elkezdődött a nyitás a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban is. Mint az intézmény sajtószóvivője, Kiss Edit érdeklődésünkre elmondta, június 3-tól bevezették az apás szülést, a koronavírus ellen beoltott apák, illetve kísérők elkísérhetik a kismamát a szülésre. „A beteglátogatásról már történtek előzetes egyeztetések, megvizsgálták a kórház orvosai és vezetősége ennek a lehetőségét, de egyelőre még nem indult be, várjuk az erre vonatkozó országos rendelkezéseket is. Vannak egyes, különleges méltányosságot igénylő esetek, amikor teljes védőfelszerelésben beengedik a látogatókat.
Június elejétől a fertőző betegségek osztályán ismét fogadnak nem covidos, hanem más fertőző betegségekkel kórházi ellátásra szoruló betegeket, a fertőző betegségek járóbeteg-rendelője a csíksomlyói kórházépület udvarán lévő mobil kórházban működik. Hasonlóképpen, ismét ellátnak nem covidos akkut tüdőgyógyászati eseteket a tüdőgyógyászati osztályon is. A TBC-betegek ellátása továbbra is a pszichiátriai osztályon zajlik tüdőgyógyász orvos felügyelete alatt.”
Azt is megtudtuk, hogy a kórház főépületében továbbra is működni fog négy ággyal a covidos eseteknek fenntartott intenzív terápiás részleg és az eddigi tamponzóna, ahol a Covid-gyanús és igazoltan koronavírusos eseteket fogadják.
A Székelyudvarhelyi Városi Kórházban fontos átalakulások lesznek az elkövetkező napokban, hiszen azt szeretnék, hogy jelentősen lecsökkentsék a koronavírusos betegek számára fenntartott ágyakat és újra fogadhassák a helybéli, illetve környékbeli másfajta kórral küzdő betegeket. Mint Zörgő Noémi, az egészségügy intézmény sajtószóvivője a Székelyhonnak elmondta,
Kedden három koronavírusos beteget ápoltak az egészségügyi intézményben és egy sem volt az intenzív terápián. Azt szeretnék, hogy ezen ágyak számát 63-ra csökkentsék. Ezt az átrendeződést előkészítették, csak a kórház vezetőségének aláírására vár, csakúgy, mint a kórházba beutalt, nem koronavírusos betegek látogatására vonatkozó szabályzat.
Zörgő Noémitől megtudtuk, hogy tervek szerint a betegeket 13.30–18 óra között lehet majd látogatni, szigorú feltételeknek megfelelve, vagyis
Azt javasolják, hogy minden beteghez egy személy menjen be, hogy elkerüljék a zsúfoltságot. A sajtószóvivő szerint amint az intézmény vezetősége aláírja a látogatási tilalom eltörlésére és a hozzátartozók beengedésének szabályozására vonatkozó rendeletet, az máris életbe lép. Ez azt jelenti, hogy napok kérdése, és a Székelyudvarhelyi Városi Kórházba beutalt, nem koronavírusos betegeket újra látogatni lehet.
A gyergyószentmiklósi városi kórházban, amely koronavírusos háttérkórházként is működik, hétfőn is beutaltak egy újabb koronavírusos beteget, így nem mondható az, hogy a járvány teljesen lecsengett. Mint az új kórházmenedzser, Fülöp Enikő elmondta, a napokban fog összeülni az orvosi tanács, hogy döntsön a felmerülő aktuális kérdésekről, amelyek között szerepel a betegek látogatásának lehetősége is. Amint a döntés megszületik, rögtön közzéteszik, hogy az érintettek tudjanak róla és éljenek a látogatási lehetőséggel.
Marosvásárhelyen a Maros Megyei Klinikai Kórházban volt beutalva a legtöbb koronavírusos beteg az elmúlt közel másfél évben. Most, hogy jelentősen csökkent a betegek száma, már csak 1-es és 2-es fertőző betegségek klinikájára utalják be azokat, akik Covid-betegek és ellátásra szorulnak. Így a tüdőgyógyászati klinika, a sebészet, a kardiológia, az urológia, a belgyógyászat és a gasztroenterológia részlegek mind rendeltetésszerűen működnek. Csak az intenzív terápiás részlegen tartanak fenn 10 ágyat a koronavírusos betegeknek, egyébként csak a fertőzőre utalják be őket. De a két fertőző betegségek klinikáján is elkezdték más, ragályos betegségben szenvedő páciensek kezelését is.
A Székelyhon kérdésére Ovidiu Gîrbovan, a Maros Megyei Klinikai Kórház igazgatója elmondta azt is, hogy bár tárgyalásokat folytatnak a betegek látogatásáról, egyelőre nem hiszi, hogy erre sor kerül. Mint kiemelte, nemrég hosszabbították meg a veszélyhelyzeti állapotot az országban, ez vonatkozik az egészségügyi intézményekre is, és ők fontosnak tartják, hogy a betegek biztonságban legyenek a kórházban.
A beutaltak beszélhetnek telefonon hozzátartozóikkal, akik a szakorvosnál, a részlegen is érdeklődhetnek a beteg hogyléte felől, és szükség esetén csomagot is vihetnek, ezt a kapusszobából eljuttatják az érintetteknek. Ez a rendszer kiépült és jól működik most, egyelőre erre kell hagyatkozni a továbbiakban is”.
Hiába nyerték meg a csíkszeredai lakók a fejlesztési ötleteikre az önkormányzat részvételi költségvetéséből a finanszírozást, mert sok esetben azok még nem valósulhattak meg. Többnyire a bürokrácia és a felmerülő többletköltségek miatt maradtak el.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
A Coradia Stream elektromos meghajtású vonatszerelvény, az első vonat, amit a román állam az utóbbi 20 évben vásárolt, megkezdte tesztútjait Bukarest és Brassó között, és a tervek szerint november 20-ától utasokat is szállítani fog ugyanezen az útvonalon.
A mentősök és tűzoltók erőfeszítései ellenére sem élte túl az áldozat a Maros megyei Nyomáton vasárnap délután történt traktorbalesetet, már a helyszínen életét vesztette.
Idén októberben 4.706.791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28.077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Románia csapata is részt vett azon a nemzetközi mentőversenyen Portugáliában, amely a világ húsz országának rohammentőcsapatait hozza össze 1999 óta. A hazai csapat első helyen végzett a Trauma Complex kategóriában.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
Kétnapos keresés után holtan találtak rá a csíkszeredai Sándor Péter Katalinra – tájékoztatott a Hargita megyei rendőrség vasárnap délután.
Kihirdették a Marosvásárhelyen megszervezett, 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál díjazottjait. A 20 ezer lej értékű fődíjat idén a lengyel Michał Toczek: Egy kiégett házasság című rövidfilmje kapta.
Az idei év első kilenc hónapjában 59.056 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 23,41 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.
1 hozzászólás