
A legmasszívabb elbocsátások a készruhaiparban voltak. Szeptemberre is be van tervezve már egy tömeges elbocsátás a szektorban. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Hatezer fölé nőtt a munkanélküliek száma augusztus végére Hargita megyében. Megugrott az állástalanok száma az elmúlt hónapban, majdnem 800-an váltak regisztrált munkanélkülivé – ez még úgy is jelentős növekedés, hogy egy részüket nem az elbocsátottak, hanem a középiskolát frissen befejezők teszik ki. A munkaerőpiacon tapasztalható bizonytalanságra utalnak a kényszerszabadságok felfüggesztésére biztosított állami támogatás igénylési adatai is.
2020. szeptember 07., 11:292020. szeptember 07., 11:29
2020. szeptember 07., 17:412020. szeptember 07., 17:41
„Augusztus végéig 6028 munkanélkülit regisztráltunk. Ez elég jelentős növekedést jelent” – foglalta össze és jellemezte az éves munkanélküliségi adatokat lapunknak Tiberiu Pănescu, a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség vezérigazgatója. Az intézmény adatai jól mutatják a munkanélküliségi ráta növekedését:
Ez még úgy is ugrásszerű növekedésnek tekinthető, hogy a közel 800 új regisztrált munkanélküli közül mintegy 400-at a középiskolát frissen befejezők – tehát nem elbocsátott alkalmazottak – teszik ki. Részben ez miatt egyébként megnőtt a 25 évnél fiatalabb munkanélküliek részaránya.
A múlt év azonos időszakának a munkanélküliségi adatait figyelembe véve is azt láthatjuk, hogy idén – nagyrészt a koronavírus-járvány okozta válság következtében – romlottak a foglalkoztatottsági mutatók Hargita megyében:
Tömeges elbocsátások során az elmúlt két hónapban mintegy 450-en veszítették el az állásukat Hargita megyében, többnyire a textiliparban. A csoportos elbocsátásokra vonatkozó, előre történő bejelentési kötelezettség miatt az ügynökségnél már tudnak róla, hogy
Tiberiu Pănescu azonban azt is megjegyezte, „sajnos nagy a valószínűsége, hogy ez folytatódni fog”, azaz kapnak majd új bejelentéseket is. Ugyanakkor a pótérettségi, illetve az egyetem befejezése után várható bejelentkezések miatt is
Az intézmény adatai arra utalnak, hogy a korlátozások feloldása, illetve a foglalkoztatást ösztönző állami támogatások hatására sem szűnt meg a bizonytalanság a munkaerőpiacon. Erre utal, hogy
Ez nem azt jelenti, hogy ezek kivétel nélkül nem tudtak újraindulni és elbocsátották alkalmazottaikat, hanem azt, hogy nem merték vállalni azt, hogy a támogatásért cserébe három hónapig biztosan munkát tudnak adni az érintett alkalmazottaknak, inkább a támogatást mellőzve, önerőből indultak újra – magyarázta Tiberiu Pănescu. Mintegy 700-800 Hargita megyei vállalkozás lehet hasonló helyzetben, ugyanis korábban mintegy 2000 rendelt el kényszerszabadságot 14 000 alkalmazott esetében, de
Az ügynökség júniusra 1153 vállalkozás 8578 alkalmazottja esetében összesen 8,4 millió lejnyi bértámogatást utalt ki, júliusra pedig 949 cég 4567 alkalmazottja esetében 4,58 millió lejt, de további 132 támogatásra jogosult cég esetében várják, hogy az állam átutalja a szükséges pénzeket.
A megyei munkaerő-elhelyező ügynökség ezen a héten felmérésbe kezd a Hargita megyei vállalkozások körében.
Rákérdeznek arra is, hogy kénytelenek lesznek-e elbocsátásokat végrehajtani vagy meg tudják tartani alkalmazottaikat, esetleg még alkalmazni is tudnak. Az ügynökségnél arra számítanak, hogy a felmérés eredményei alapján pontosabb képet kapnak arról, hogy mekkora támogatási költségvetésre lesz szükségük az elkövetkező időszakban, illetve milyen átképzéseket, és milyen, az ügynökség által finanszírozott tanfolyamokat kellene indítani annak érdekében, hogy a személyzetbővítést tervező vállalkozások munkaerőt találjanak – tudtuk meg az intézmény vezérigazgatójától. A felmérés eredménye várhatóan szeptember végére készül el.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
1 hozzászólás