
Fotó: Pinti Attila
Pontosan egy éve csaptak fel a lángok a csíkszeredai Somlyó utca 33. szám alatti romatelepen: egy túlhevült és nem megfelelő tüzelőanyaggal táplált dobkályha miatt több száz ember hajléka rövid idő alatt vált a lángok martalékává.
2022. január 07., 21:452022. január 07., 21:45
A leégett húsz ház lakóit azonnal felkarolta a csíkszeredai városvezetés, még aznap este az Erőss Zsolt Arénában kapott helyet 261 személy, közülük 143 kiskorú.

Sírva menekülő anyák és gyerekek, óbégató és elkeseredett férfiak, lángokba borult putrik és gazdasági épületek, apokaliptikus, leírhatatlan látvány – ilyen volt a csíksomlyói cigánytelepen szétterjedő tűz következménye, ami több száz embert tett hajléktalanná.
A városháza szociális – és nemcsak – osztálya, illetve más segélyszervezetek közreműködésével rendszert dolgoztak ki a tisztálkodás, étkeztetés és takarítás területén is, miközben egyre-másra érkeztek a humanitárius segélyek.
Fotó: Pinti Attila
A helyszínről több mint 400 köbméter törmeléket szállítottak el, továbbá építkezési tilalmat rendeltek el.
Fotó: Veres Nándor
Párhuzamosan elkezdték a gyerekek iskolai oktatását és a felnőttek foglalkoztatását is. Koronavírus gyanúja miatt karantént is elrendeltek a hatóságok a létesítményben, miközben a városvezetés kikérte a témában jártasabb szakemberek meglátásait is, így Szlovákia volt romaügyi kormánybiztosa és más romaszakértők is segítették a hétköznapok könnyebbé tételét.
Fotó: Veres Nándor
Több kudarcba fulladt költöztetési pletyka és ötlet után úgy tűnik, végül a Hajnal utcában megvásárolt ingatlan krízisközponttá alakítása nyomán kerülhet sor az arénában lakók elhelyezésére.
Sógor Enikő alpolgármester megkeresésünkre úgy fogalmazott, az Erős Zsolt Arénában jelenleg 109 személy van elszállásolva, amelyből 64 gyermek.
Fotó: Pinti Attila
„Minden lehetőséget megragadtunk arra, hogy az ott élő közösségből minél több embert vissza-, vagy be tudjunk vezetni a munka világába. Jelenleg 13 embernek van állandó munkára lehetősége. Több esetben érthetetlen okokból felbontódott pár munkaszerződés. Folyamatosan keressük a többieknek is a munkalehetőséget, viszont iskolai végzettség, illetve szakképzés és tapasztalat hiányában nagyon kevés az esély, ezért is fontos a felzárkóztatási programunk” – közölte.
Fotó: Veres Nándor
Huszonnyolc felnőttet írattak be a Második Esély programba, I–IV. és V–VIII. osztályba, többen pedig esti iskolába járnak Szentegyházára. Az arénában az étkezés azóta is közösen zajlik, a közösségi asszisztensek folyamatosan egészségügyi nevelésben részesítik a lakókat, zajlanak az óvodai és iskolai tanítások, működik a nappali foglalkoztatás, és pontrendszerben értékelik az elvégzett munkát, a programokon való részvételt.
– sorolta az alpolgármester, aki a legnagyobb változást leginkább a jövőjüket, az életmódjukat illető perspektíva változásában látja: kevesen vannak már, akik ugyanúgy szeretnék folytatni az életüket, mint a tűzeset előtt. „Dolgozni, tanulni, külön költözni akarnak a somlyói telep lakóitól és tisztességes, önfenntartó életet élni. Felzárkózni elsősorban akkor tudnak, ha ők maguk is elhiszik, hogy képesek rá és megkapják a biztató, befogadóbb, toleránsabb közegeket” – tette hozzá.
Fotó: Pinti Attila
A romák és a városlakók viszonyáról faggatózva megtudtuk, nagyon sok konfliktusos helyzetet vettek kézbe. „Az együttélés természetesen korántsem zökkenőmentes, de folyamatosan dolgozunk. Vannak ellenben jelenleg is önkéntes felajánlások, adományok is. Egyre több olyan viszonyulást látok, amelyik toleránsabb, megpróbál belátni a helyzetek mögé, és nem csak a félelem és a megszokás által generált beidegződéseket, gyűlölködő zsigeri reakciókat működtet” – húzta alá. Hogy szociális szempontból milyen további tervekkel készülnek, az az elöljáró szerint nagyban költségvetésfüggő, de folytatni szeretnék a megkezdett felzárkóztatási munkát.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!