Fotó: Kristó Róbert
Hamvadó cigarettavég okozott tűzesetet Csíkszentkirályon szerdára virradóan. A felelőtlen módon eldobott csikk miatt egy kisebb épület, utána pedig a szomszéd csűrje is felgyúlt.
2011. december 21., 17:292011. december 21., 17:29
2011. december 21., 19:252011. december 21., 19:25
A tűz szerencsére, nem terjedt át a lakóházra
Csíkszentkirályon a templom közelében áll Szőke Lászlóék háza, közel a csűr és istálló, ahol a tűz leginkább tombolt. „Éjszaka fél háromkor ébredtünk, a szomszédasszony telefonált, mert szólt neki valaki az utcáról, hogy tűz van. Akkor már nagy lánggal égett a csűr” – emlékezett a történtekre a házigazda. A csűr alapja kőből, falai téglából készültek, így a láng a tetőszerkezetbe kapott bele, amely teljesen leégett. Szerencse a szerencsétlenségben, hogy azon az éjszakán nem fújt a szél, így a lángok nem kaptak bele a csűrrel összeépített kisebbik házba – ha ez megtörténik, sokkal nagyobb kár keletkezett volna.
A tűzeset hírére összefutott a szomszédság segíteni, a szentkirályi és szentimrei tűzoltók, valamint a csíkszeredai hivatásos tűzoltók is megérkeztek. Sikerült eloltani a lángokat, és azt is megakadályozták, hogy a tűz továbbterjedjen. A szomszédság a romok eltakarításában segédkezett, szerdán, amikor a helyszínen jártunk, a polgármesteri hivatal traktorával szállították el a kormos, elszenesedett szénát.
A szomszédból indult a tűz
A csűrben nem volt villany, és mint a házigazda elmondta, tartottak a tűztől, tűzoltópalack is volt készenlétben – ebben az esetben viszont ez sem segített. A lángok a szomszédból indultak, mint a tűzoltósági vizsgálat megállapította, valószínűleg egy eldobott cigarettacsikk miatt történt. Egy kis faépület volt a csűr mellé építve a szomszédos telken, oda dobták el a cigarettát, és miután a kis épület leégett, a lángok átcsaptak a csűrre.
Szőkéék nem tartottak állatokat a kigyúlt épületben, de volt ott egy tonna széna, egy köbméternyi tűzifa, egy kerékpár, egy körfűrész és egy villanymotorral működő malom, cserepek – ezek mind elégtek a tűzben. A házigazda elmondása szerint a kár értéke mintegy hetvenezer lejre tehető.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!