Fotó: Gecse Noémi
Mi az, ami megakadályozta, hogy az elmúlt tizenkét évben a két politikai tábor ilyen magas szinten képviselje magát a Bálványosi Nyári Szabadegyetemen és Diáktáborban? – tették fel a kérdést Toró T. Tibornak, az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) ügyvezető elnökének és Porcsalmi Bálintnak, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) ügyvezető elnökének pénteken a Kós Károly-sátorban tartott Kettő az ügyvezető! című panelbeszélgetésen.
2017. július 21., 18:492017. július 21., 18:49
2017. július 21., 19:072017. július 21., 19:07
Toró T. Tibor kifejtette, annak ellenére, hogy az RMDSZ elnökét meghívják Tusványosra,
„Teljesen természetesnek tekintem, hogy magas szinten beszélgetni lehessen. Nem tudom, miért nincs itt Kelemen Hunor. Tusványos mindig a nyitott kapuk rendezvénye volt, és jó, hogy Bálint itt van.”
Porcsalmi Bálint elmondta, számára is természetes, hogy eljött párbeszédet folytatni. Van egy új típusú politikai realitás: az RMDSZ és a Fidesz viszonya rendeződött, és más alapokon áll. Itt
A néppárt ügyvezetője úgy véli, egyeztetés nélkül nem lehet politizálni Erdélyben. Porcsalmi hozzátette, nemcsak az egyeztetés, hanem a munka is fontos. „Az, ami volt a kilencvenes években, nem visszahozható, mert egy teljesen más politikai realitás van, más társadalmi kihívásokkal állunk szemben. Ha folyamatosan sírunk, hogy milyen volt, nem lehet előrelépni. Pontszerű munkában kéne megállapodnunk.”
Fotó: Gecse Noémi
Arra a kérdésre, hogy milyen elképzelésük van arra vonatkozóan, hogy Tusványoson kívül a három romániai magyar párt rendszeresen egyeztessen egymással – ugyanis sok fontos téma lenne még az autonómián kívül –, Toró úgy válaszolt, jó, ha vannak a párbeszédnek intézményes formái is. „Kétpólusú lett az erdélyi magyar politika, van egy legnagyobb párt, amely befogta az egyiket a kisebbek közül. Két típusú szemlélet, és két pólusú a magyar politika, az a kötelességünk, hogy megtaláljuk, hogyan tudjuk egymást kiegészíteni.” Hozzátette,
Ha valóban azt akarták volna, hogy együtt dolgozzanak, nem kellett volna két statútumot kidolgozni. Az RMDSZ ügyvezetője hangsúlyozta,
„Vannak személyes problémák, sérelmek, ki kinek üzen, ki kivel nem szeret tárgyalni. Ha ezeket nem tudjuk kiküszöbölni, akkor azzal kezdjük az egyeztetéseket, hogy felolvassuk egymás nyilatkozatát.”
Toró szerint világos, hogy két különböző profilú politikai társaságról van szó: az egyik Bukarestben érzi jól magát, a másik Erdélyben tevékenykedik. De el lehetne osztani a feladatokat.
Fotó: Gecse Noémi
Porcsalmi úgy reagált, ha együtt akarnak dolgozni, el kell felejteni azt, hogy „ti jól érzitek magatokat Bukarestben, és folyamatosan azt hajtogatni, hogy mivel ti Bukarestben dolgoztok, biztos, hogy nem vagytok tisztességesek, de bezzeg mi nem szeretünk Bukarestbe járni, és Erdélyben vagyunk a jó magyarok és tisztességesek”, hisz ez nem vezet közös munkára.
Az Erdélyi Magyar Néppárt következetesen törekszik arra, hogy megtalálja a kapcsolatot az erdélyi román politikai szervezetekkel, a gond az, hogy nem nagyon van ilyen. „Nem született meg egy autentikus román regionalista párt, amelynek fontos Erdély jövője. Vannak ilyen megmozdulások és biztató jelek, de egy sem alakult ki.
Akkor lesz változás ebben a kérdésben, ha lesz egy erős, legitim, szavazatokkal támogatott erdélyi regionális román párt.”
Fotó: Gecse Noémi
Porcsalmi Bálint rámutatott, minden erdélyi magyar politikai szervezetnek fontos az erdélyiség. Vannak az eszközökkel kapcsolatos viták, hogy mikor és hogyan kell képviselni, de mindannyian azt gondolják, hogy a mi jövőnk Erdélyben van, és ehhez kell megtalálni minden lehetséges utat. Rámutatott, a kérdés az, hogy mi történik, mit lehet tenni, miután olyant nyilatkozik valaki, hogy legyen Erdély az egyik szövetségi állam. Olyan dolgokat is ki kell jelenteni, amit később megvalósíthatnak.
„Kétségkívül partnerséget kell teremteni a románokkal. De mindenkit óvva intenék, hogy azt higgye, hogy nekünk az erdélyi román politikában vannak kizárólag partnereink. Ha visszagondolunk arra, hogy mi történt néhány héttel ezelőtt, amikor elkezdődött a nagyon kemény magyarellenes uszítás, akkor pontosan az erdélyi román képviselők voltak azok, akik a műsort vitték. Azt is látnunk kell, hogy ezeket az embereket érinti szimbolikusan, érzelmileg kényesen az Erdély-kérdés.”
Úgy véli, fontos az, hogy hogyan kommunikálunk a románok felé. „Az a probléma, hogy nem Erdély autonómiájának elmagyarázásával kell elkezdeni, hanem azzal, hogy magyarok vagyunk, és ez mit jelent. Ha átugorjuk ezt a bemelegítő szakaszt, nem fognak érteni semmit. Ha nem értik, nem fognak ezekkel a dolgokkal azonosulni. Vissza kell lépni, ami a román kommunikációt illeti, nem kevesebbet, hanem többet, de más dolgokról.” Úgy véli, az erdélyi regionális párt egy utópia. Akkor lesz ilyen, amikor Erdély független régió lesz.
A szülőket árgus szemekkel figyelik az óvodások, kisiskolások, kamaszok, fiatalok, és másolják viselkedésüket. Nem szavainkkal, hanem tetteinkkel nevelünk – hívta fel a figyelmet Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus Marosvásárhelyen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szerint hamis az a George Simionnak tulajdonított levél, amelyik ezekben a napokban terjed a közösségi oldalakon.
Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy igyekszik a kampányban szóba állni azokkal is, akiknek az övétől eltérő a véleménye.
A következő napokban szinte az egész országban szokatlan hideg lesz az a sokéves átlaghoz képest a meteorológiai szolgálat vasárnapi előrejelzése szerint. A szél élénkülésére, esőkre, havas esőre, a hegyekben pedig havazásra van kilátás.
Idén áprilisban 4.686.479 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 21.837-tel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2759 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból, melyeket az Agerpres szemléz.
Az áramszolgáltató előre tervezett karbantartási munkálatai miatt május 13-án, kedden ideiglenes áramszünetekre kell számítani több Hargita és Maros megyei településen – figyelmeztet a vállalat.
Bevált a meteorológusok előrejelzése, május derekához képest országszerte hűvös volt a szombati nap és az azt követő éjszaka. Csíkszeredában mínusz 1,1 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, de Székelyföld többi részén sem volt sokkal melegebb.
A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépést.
Telefonon egyeztetett Orbán Viktor miniszterelnök szombat délután Kelemen Hunorral, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnökével. A magyar kormányfő erről a Facebook-oldalán számolt be.
Csak egy európai értékeket képviselő elnök tudja biztosítani a stabilitást és megóvni az országot egy olyan bizonytalan időszaktól, ami veszélybe sodorja a fejlődést – írta péntek este a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!