Telt ház előtt mutatták be a két vaskos kötetet, mely az udvarhelyszéki gyógyászat történetét tárja az olvasók elé
Fotó: Barabás Ákos
Dr. Mátyus András nevéhez fűződik a jelenlegi székelyudvarhelyi városi kórház léte, hiszen gondos irányításával öt év alatt készült el a korszerű épület. Negyvenöt év munka után, amiből huszonhatot igazgatóként töltött, 2000-ben vonult nyugdíjba. Ezt az időszakot részletekbe menő, komoly tudományos kutatással töltötte, melynek eredménye Az udvarhelyszéki gyógyászat története címmel látott napvilágot. A kétkötetes átfogó művet péntek délután telt ház előtt mutatták be a Művelődési Ház nagytermében.
2017. május 07., 15:182017. május 07., 15:18
Helyi szakorvosok és egészségügyi dolgozók, a szerző számos barátja, ismerőse és tisztelője látogatott el a Nemzetstratégiai Kutatóintézet, a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal, illetve a PRO ORL Egyesület által szervezett bemutatóra.
Régen várt, hiánypótló műnek, csodálatos ajándéknak nevezte Gálfi Árpád polgármester a könyvet, melyet a szerző nemcsak orvostársainak, hanem a széles olvasóközönségnek is szánt.
„Én vagyok az a jelen, aki képviseli a székelyudvarhelyi és udvarhelyszéki élet nehézségeit” – kezdte beszédét a kórház főigazgatója. Lukács Antal elmondása szerint noha személyesen nem ismeri elődjét, a könyv jólelkű, nagyszerű és nagyszívű embert tár az olvasók elé.
„Az udvarhelyszéki gyógyászat története lapjain megelevenedik a múltunk, annak nehézségeivel, gyötrelmeivel és sikereivel, elődeink példamutató munkássága, mely erőt adhat, hogy mindennapi gyógyító tevékenységünket a jelenkor kihívásainak és elvárásainak megfelelően el tudjuk végezni, és ugyanakkor teret adjunk a fejlődésnek is” – jellemezte Andrészek Csaba föl-orr-gégész főorvos a tudományos munkát, majd az egybegyűltekkel ismertette dr. Mátyus András eddigi életpályáját.
Kis fejezeteiből is akár doktori dolgozatok születhetnének – jellemezte a művet P. Buzogány Árpád, a könyv olvasószerkesztője.
Fotó: Barabás Ákos
Nem volt könnyű feladat nyomtatásra előkészíteni a több kilogrammnyi kéziratot – jegyezte meg Mihály János történész, az NSKI kulturális referense, aki elmondása szerint látatlanban vállalta annak átolvasását.
„Érdemes egy ilyen gazdag, értelmes múltra jövőt építeni” – jelentette ki Szász Jenő, az NSKI elnöke. Két tanulmányt ismertetett, melyet munkatársaival készítettek Székelyföld jelenlegi egészségügyi rendszeréről, illetve
A bemutatón végül dr. Mátyus András elmondta, könyvét a régmúltba visszanyúló társadalmi és szakmai igény hozta létre. Szükségességét, hatékonyságát, gazdagságát a jövő megmutatja.
A bemutatót a Grazioso Vonósnégyes előadása színesítette.
Életrajzi adatok
Dr. Mátyus András a Maros megyei Kibéden született 1931. január 31-én. Az általános iskolát Kibéden, az algimnáziumot Makfalván végezte, majd 1951-ben Marosvásárhelyen érettségizett. 1957-ben államvizsgázott a vásárhelyi orvosi egyetemen, ahonnan még abban az évben a székelyudvarhelyi Rajoni Egyesített Kórházhoz került, ahol az intézmény igazgatójával, dr. Szilasi Andrással pénzfeldobással döntötték el, hogy a sebészeti vagy a fertőzőosztályon helyezkedjen el.
Az érme úgy esett, hogy a sebészeten kezdett dolgozni, ugyanakkor, hogy meglegyenek a vizsgához szükséges jegyei, Varság első körorvosa lett. Miután 1960-ban letette az alorvosi vizsgát, majd a marosvásárhelyi fül-orr-gégészeti klinikán szakosodott, 1963-ban sikeresen szakvizsgázott a bukaresti Coltea Egyetemi Kórházban. Székelyudvarhelyen létrehozta a fül-orr-gégészeti osztályt, ami 1966-ig a mostani épület, az egykori Vármegyei Kórház földszintjén működött, majd 1966-ban a volt Imreh Domokos-féle magánkórház épületébe költözött más szakokkal együtt. Itt gyógyított, kialakítva a járóbeteg-szakellátást, bevezetve az akkori modern fül-orr-gégészeti műtéti technikákat. 1964-ben kinevezték az egészségügyi iskola igazgatójának, ahonnan irányítása alatt nagyon jó szakemberek kerültek ki, 1974-ben pedig rábízták a városi kórház igazgatását, majd 1977. május 29-én irányítása alatt elkezdődött az új kórház építése. Az akkori időkben országos szinten nagyon modern, szinte klinikai szintűnek számító kórház 1982-ben kezdte meg működését 430 ággyal. Az öt év alatt a főépület mellett felépült a járóbeteg-rendelő, kórbonctani intézet, víztározó, konyha, laboratórium, kórházi gyógyszertár, illetve sürgősségi és intenzívosztály is létesült. Az intézménynek 1990. február elsejéig volt az igazgatója, ezt követően főorvosként dolgozott a fül-orr-gégészeti osztályon, majd negyvenöt év munka után, amiből huszonhatot igazgatóként töltött, 2000. január 30-án nyugdíjba vonult.
A 86 éves dr. Mátyus András több díjban is részesült: 2002-ben a Román Orvosi Kamara kiválósági oklevéllel tüntette ki, később életműdíjat kapott a megyei önkormányzattól és a Székelyudvarhelyért Alapítványtól, ugyanakkor szülőfaluja díszpolgárává választották.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) törvénymódosítással kitiltaná a játéktermekből a 21 év alatti fiatalokat is – közölte kedden Adrian Cozma képviselő.
Lángra kapott egy dálnoki család házának tetőtere szombat éjjel, a tűz következtében egy fiatal házaspár és kisgyerekei, egy két év alatti és egy két hónapos kislány otthona veszett oda. Összefogással építik újra, mielőtt beköszönt a tél.
Gyorsabban és hatékonyabban segíthetnek baj esetén az alsósófalvi önkéntes tűzoltók, miután hollandiai segítséggel és közösségi összefogással sikerült tűzoltóautót vásárolni. Ezt a járművet vethették át kedden a helyiek.
Emelt gyalogosátkelőket alakítottak ki a Zsögödi Nagy Imre utcában is, ahol nemrég fejezték be a munkát, akárcsak a Szék útján és Csobotfalván.
Évfordulós emlékévet ünnepel az idén ötven éves gyergyószárhegyi művésztelep, az évforduló kapcsán számos rendezvényt tartanak. Szombaton kiállítás nyílik Gyergyószentmiklóson, továbbá a művésztelep enciklopédiájának harmadik kiadását is bemutatják.
Kézdivásárhely önkormányzata megkezdte ama 25 ökosziget telepítését hulladékgyűjtéshez, amelyekre az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) keretében pályáztak 1,43 millió lej értékben. Ezzel egy újabb lépést sikerült tenni a zöldebb város felé.
Megkésett munkálatok átütemezése, a sepsiszentgyörgyi önkormányzat és a hozzá tartozó cégek költségvetésének módosítása, különböző rendezvények szervezése szerepelt a helyi képviselő-testület keddi ülésének napirendjén.
Elromlott vagy használaton kívüli elektromos készülékeket gyűjtenek Gyergyószentmiklóson november 16-án, szombaton.
Megtalálták a román határrendészek és hegyimentők azt az ukrán fiatalembert, aki hétfőn érkezett Romániába a Máramarosi-havasokon keresztül – közölte kedden délután a Máramaros megyei Salvamont igazgatója.
Holtan találták meg a 63 éves marosvécsi férfit, akit november 6-án, szerdán hagyta el otthonát és napokig nem jelentkezett családjánál, végül a rendőrség is kereste.
szóljon hozzá!