Telt ház előtt mutatták be a két vaskos kötetet, mely az udvarhelyszéki gyógyászat történetét tárja az olvasók elé
Fotó: Barabás Ákos
Dr. Mátyus András nevéhez fűződik a jelenlegi székelyudvarhelyi városi kórház léte, hiszen gondos irányításával öt év alatt készült el a korszerű épület. Negyvenöt év munka után, amiből huszonhatot igazgatóként töltött, 2000-ben vonult nyugdíjba. Ezt az időszakot részletekbe menő, komoly tudományos kutatással töltötte, melynek eredménye Az udvarhelyszéki gyógyászat története címmel látott napvilágot. A kétkötetes átfogó művet péntek délután telt ház előtt mutatták be a Művelődési Ház nagytermében.
2017. május 07., 15:182017. május 07., 15:18
Helyi szakorvosok és egészségügyi dolgozók, a szerző számos barátja, ismerőse és tisztelője látogatott el a Nemzetstratégiai Kutatóintézet, a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal, illetve a PRO ORL Egyesület által szervezett bemutatóra.
Régen várt, hiánypótló műnek, csodálatos ajándéknak nevezte Gálfi Árpád polgármester a könyvet, melyet a szerző nemcsak orvostársainak, hanem a széles olvasóközönségnek is szánt.
„Én vagyok az a jelen, aki képviseli a székelyudvarhelyi és udvarhelyszéki élet nehézségeit” – kezdte beszédét a kórház főigazgatója. Lukács Antal elmondása szerint noha személyesen nem ismeri elődjét, a könyv jólelkű, nagyszerű és nagyszívű embert tár az olvasók elé.
„Az udvarhelyszéki gyógyászat története lapjain megelevenedik a múltunk, annak nehézségeivel, gyötrelmeivel és sikereivel, elődeink példamutató munkássága, mely erőt adhat, hogy mindennapi gyógyító tevékenységünket a jelenkor kihívásainak és elvárásainak megfelelően el tudjuk végezni, és ugyanakkor teret adjunk a fejlődésnek is” – jellemezte Andrészek Csaba föl-orr-gégész főorvos a tudományos munkát, majd az egybegyűltekkel ismertette dr. Mátyus András eddigi életpályáját.
Kis fejezeteiből is akár doktori dolgozatok születhetnének – jellemezte a művet P. Buzogány Árpád, a könyv olvasószerkesztője.
Fotó: Barabás Ákos
Nem volt könnyű feladat nyomtatásra előkészíteni a több kilogrammnyi kéziratot – jegyezte meg Mihály János történész, az NSKI kulturális referense, aki elmondása szerint látatlanban vállalta annak átolvasását.
„Érdemes egy ilyen gazdag, értelmes múltra jövőt építeni” – jelentette ki Szász Jenő, az NSKI elnöke. Két tanulmányt ismertetett, melyet munkatársaival készítettek Székelyföld jelenlegi egészségügyi rendszeréről, illetve
A bemutatón végül dr. Mátyus András elmondta, könyvét a régmúltba visszanyúló társadalmi és szakmai igény hozta létre. Szükségességét, hatékonyságát, gazdagságát a jövő megmutatja.
A bemutatót a Grazioso Vonósnégyes előadása színesítette.
Életrajzi adatok
Dr. Mátyus András a Maros megyei Kibéden született 1931. január 31-én. Az általános iskolát Kibéden, az algimnáziumot Makfalván végezte, majd 1951-ben Marosvásárhelyen érettségizett. 1957-ben államvizsgázott a vásárhelyi orvosi egyetemen, ahonnan még abban az évben a székelyudvarhelyi Rajoni Egyesített Kórházhoz került, ahol az intézmény igazgatójával, dr. Szilasi Andrással pénzfeldobással döntötték el, hogy a sebészeti vagy a fertőzőosztályon helyezkedjen el.
Az érme úgy esett, hogy a sebészeten kezdett dolgozni, ugyanakkor, hogy meglegyenek a vizsgához szükséges jegyei, Varság első körorvosa lett. Miután 1960-ban letette az alorvosi vizsgát, majd a marosvásárhelyi fül-orr-gégészeti klinikán szakosodott, 1963-ban sikeresen szakvizsgázott a bukaresti Coltea Egyetemi Kórházban. Székelyudvarhelyen létrehozta a fül-orr-gégészeti osztályt, ami 1966-ig a mostani épület, az egykori Vármegyei Kórház földszintjén működött, majd 1966-ban a volt Imreh Domokos-féle magánkórház épületébe költözött más szakokkal együtt. Itt gyógyított, kialakítva a járóbeteg-szakellátást, bevezetve az akkori modern fül-orr-gégészeti műtéti technikákat. 1964-ben kinevezték az egészségügyi iskola igazgatójának, ahonnan irányítása alatt nagyon jó szakemberek kerültek ki, 1974-ben pedig rábízták a városi kórház igazgatását, majd 1977. május 29-én irányítása alatt elkezdődött az új kórház építése. Az akkori időkben országos szinten nagyon modern, szinte klinikai szintűnek számító kórház 1982-ben kezdte meg működését 430 ággyal. Az öt év alatt a főépület mellett felépült a járóbeteg-rendelő, kórbonctani intézet, víztározó, konyha, laboratórium, kórházi gyógyszertár, illetve sürgősségi és intenzívosztály is létesült. Az intézménynek 1990. február elsejéig volt az igazgatója, ezt követően főorvosként dolgozott a fül-orr-gégészeti osztályon, majd negyvenöt év munka után, amiből huszonhatot igazgatóként töltött, 2000. január 30-án nyugdíjba vonult.
A 86 éves dr. Mátyus András több díjban is részesült: 2002-ben a Román Orvosi Kamara kiválósági oklevéllel tüntette ki, később életműdíjat kapott a megyei önkormányzattól és a Székelyudvarhelyért Alapítványtól, ugyanakkor szülőfaluja díszpolgárává választották.
Romániai középiskolásoknak és egyetemistáknak kínál lehetőséget az ING Hubs Romania és a Bukaresti Közösségi Alapítvány ösztöndíjprogramja, hogy pénzügyi támogatással vehessenek részt nemzetközi vagy országos versenyeken, illetve szakmai táborokban.
Ismét megszervezik a civil szervezetek vásárát Marosvásárhelyen május 10-én a város központjában. A 22. alkalommal megrendezendő esemény az évtizedek alatt fontos találkozóhellyé nőtte ki magát, ahol Maros megye civil szervezetei mutatkoznak be.
Jelentős lehűlés várható csütörtökig Románia nagy részében az Országos Meteorológiai Szolgálat pénteki előrejelzése szerint.
Április végén, május elején nagy májusi cserebogár-rajzásnak lehettünk szemtanúi. Jó tudni azonban, hogy nem ártalmatlan rovarokról beszélünk: nagy károkat okoznak a mező- és erdőgazdaságokban egyaránt.
Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni bánásmód „jó gyakorlatának modellje” – jelentette ki az elnökválasztás második fordulóba jutott két jelölt csütörtök esti tévévitáján Nicușor Dan.
Egyre gyakoribbak a forgalmi dugók Székelyudvarhelyen, amelyek az elmúlt napokban tovább fokozódtak. A kora reggeli és délutáni órákban rendre csúcsosodó forgalmi nehézségeket több, párhuzamosan zajló infrastrukturális fejlesztés okozza.
A Gyulafehérvári Caritas katolikus segélyszervezet számára május az ápolók hónapja, amikor kiemelt figyelem irányul azokra, akik nap mint nap mások testi-lelki jólétéért dolgoznak. Ennek keretében rendezték meg az Ápolók konferenciáját.
Az elnökválasztás második fordulójába került két jelölt, George Simion (AUR) és Nicușor Dan (független) csütörtök este először vitáznak a tévékamerák előtt.
Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog szolgálni.
szóljon hozzá!