Munkálatok a csíkszeredai labdarúgópálya futófelületén. Nyárára megnyitnák a kocogók előtt
Fotó: Gecse Noémi
Habár zajlik a csíkszeredai labdarúgópálya futófelületének, az atlétikapályának a javítása – amit az önkormányzat minél hamarabb meg is nyitna az érdeklődők előtt –, szeptembertől a tervek szerint ismét nagyberuházás kezdődik a helyszínen, így ismét le kell zárni a futópályát.
2017. június 12., 11:152017. június 12., 11:15
2017. június 12., 12:322017. június 12., 12:32
Erdély kétségtelenül legmodernebb tehetséggondozó központját és lelátóját adta át az FK Csíkszereda labdarúgóklub tavaly szeptember 12-én, az iskolai tanévkezdés napján. A több millió eurós, a magyar kormány és Mészáros Lőrinc magyar üzletember által támogatott nagyberuházás építkezése alatt a focipálya futófelületét biztonsági okokból nem lehetett használni – az építő az esetleges balesetek megelőzése végett lezárta.
A munkálatok befejezése után sem nyitották meg, ugyanis már akkor tervben volt egy újabb nagyberuházás, amit idén el is szeretnének kezdeni:
Tavasszal a Facebook közösségi portálon Ábrahám Előd csíkszeredai önkormányzati képviselő szavazást kezdeményezett, felmérve a csíkszeredaiak igényeit a szabadidős szaladással kapcsolatban.
A nem reprezentatív felmérés értelmében a városlakók továbbra is igénylik egy rendeltetésszerű futópálya működtetését.
– fogalmazta meg epésen véleményét Szondy Zoltán, az FK Csíkszereda elnöke, akit a kialakult helyzet tisztázásáért kerestünk fel.
Salakot szitálnak a városi labdarúgópályán. Előkészületek
Fotó: Gecse Noémi
Szondy kérdésünkre kifejtette: „a futófelületet, amikor építettük a Márton Áron Tehetséggondozó Központot, akkor természetesen lezártuk, és mivel szeptembertől újra építkezés lesz a jelenlegi lelátóval szemben, ezért valószínűleg ismét le lesz zárva, mert építkezési területen balesetveszélyes a szaladás. Remélem, hogy a munkálat nem fogja érinteni a felnőttcsapat meccseit, mert hétvégén nem fognak építkezni, de hangsúlyozom, hogy az edzéseit fogja érinteni. Tehát ha sikerül elindítani az újabb építkezést, akkor a pályán nem lehetnek edzések, tehát nemcsak a futók fognak szenvedni, hanem a focisták is. Ettől függetlenül a polgármesteri hivatal meg akarja nyitni a futópályát a városlakók előtt, amihez addig a pillanatig, amíg a kocogók nem a focipályát használják, illetve nem a mi létesítményünkön keresztül akarnak közlekedni, addig sok sikert kívánunk”.
„Távlatokban nézve ezt a kérdést, Csíkszereda polgármesterének jeleztem, és akár egy önkormányzati ülésen is szívesen elmondom: az önkormányzat döntött úgy, hogy a Székelyföld Labdarúgó Akadémiának itt legyen a központja – ami legyen világos mindenki számára, hogy nem volt egyértelmű, mi ugyanis nem a jelenlegi, rendkívül behatárolt helyszínen, hanem egy zöldmezős beruházáson akartuk, mert akkor van hely a terjeszkedésre. Utána szintén a városvezetés, tételesen Ráduly Róbert Kálmán polgármester döntött úgy, hogy ugyancsak itt legyen a tehetséggondozó központ is, ezért itt a lakossági futással mindig gondok lesznek, amit mindig megoldunk.
Az értelmes embernek ugyanakkor könnyen el lehet magyarázni, hogy kevés helyen nem lehet sok tevékenységet folytatni. A lakosság kérését megoldjuk, viszont intézményekkel óriási súrlódásaink lesznek továbbra is, ha ismét megnyílik a futófelület” – fejtette ki Szondy, akit arra kértünk, fejtse ki, mit ért „súrlódáson”.
„Nem titok, hogy a rendőrséget, a titkosszolgálatot és a csendőrséget nagyon nehéz volt ránevelni arra, hogy igaz, hogy övék Erdély és Csíkszereda, de azért vannak bizonyos viselkedési formák, amik magántulajdont érintenek, és amíg mi nem használjuk a katonaság lőterét bejelentés nélkül, addig ők sem kellene ezt tegyék a futópályával. Ezért azt javasoltam a polgármesternek, hogy találjon megoldást arra, hogy a csíkszeredai gyorskorcsolyapályát fedjük le például gumiszőnyeggel, és oda csoportosítsuk a lakossági futást, ugyanis a Gyermek sétányon megépített beruházás nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket.”
A kiszemelt gyorskorcsolyapályával kapcsolatban Szondy leszögezte: jelezte Ráduly Róbert Kámán polgármesternek, hogy az FK Csíkszereda állja a gyorskorcsolyapálya futófelülete lefedési költségeinek a felét. „Nem létezhet ugyanis sem az FK Csíkszereda, sem a Márton Áron Tehetséggondozó Központ idegen testként Csíkszeredában, hiszen hozzánk mintegy ötszáz városi gyerek jár focizni, a tehetséggondozó központ fiataljai pedig csíkiak. Hosszú távon tehát ez a megoldás zárna le minden konfliktust a futás terén” – zárta az FK Csíkszereda elnöke.
Fotó: Gecse Noémi
„A városnak mindenképpen szüksége lesz egy futófelületre, hiszen benne van a 2000-ből származó, azóta többször is módosított 69-es számú sporttörvényben és a 2010-ből származó 776-os kormányhatározatban is, hogy létező sportbázist csak úgy lehet felszámolni, ha megvan a garancia arra, hogy helyette újat építenek. Tehát két megoldás van: egyrészt marad a futópálya a mostani helyén, azaz a városi labdarúgópálya körül, vagy új helyen kialakítanak egy másikat” – ezt már Csíki András, Hargita Megyei Ifjúsági- és Sportigazgatóság vezetője nyilatkozta a Csíki Hírlapnak.
Szerinte amúgy ideális a jelenlegi helyszín, tehát a focipálya,
„Visszatérve a gyorskorcsolyapályához: arra semmi esetre sem lehet telepíteni szőnyeget, mert az műjegesítve van, a mellette lévő, elhanyagolt állapotú sávon viszont lehetséges lenne új nyomvonalat kialakítani. Az a terület viszont nem a városé, hanem a sportminisztériumé. Szondy Zoltánnak abból a szempontból igaza van, hogy a jelenlegi focipályánál és annak környékén rendet kell tartani” – húzta alá Csíki András.
A gyorskorcsolyapálya egyébként tudomásunk szerint műszaki szempontból nem volt átadva a kivitelező részéről a megbízónak, igaz az utóbbi nem is nagyon igyekezett, ugyanis annak működtetése nagyon sok pénzbe kerülne, ugyanis négy műjégpályányi felület fagyasztásáról és karbantartásáról lenne szó.
Az érintettség jogán felkerestük Ábrahám Előd önkormányzati képviselőt is, ugyanis ő szervezte a már említett facebookos felmérést.
„Egy atlétikapályának három szerepe van. Egyrészt minden sportnak az alapja az atlétika: ahhoz, hogy lehessen fizikai felkészítőket tartani, nem lehet alapozásról beszélni úgy, hogy nincs egy megfelelő helyed erre, tehát nincs egy atlétikapályád, amit program alapján lehetne használni. A második szempont a nagyközönséget érinti, tehát a lakókat, akik civilizált körülmények között tudnak szaladni. A harmadik szempont: olyan típusú eseményeket lehet szervezni egy atlétikapályán, amire csak egy ilyen helyszín tökéletes, például iskolások számára a diákolimpia, illetve a tornaérettségi. Mindezekért gondolom úgy, hogy ki kell tartani az atlétikapálya mellett, nem pedig egy úgynevezett futófelületben gondolkodni” – foglalta össze Ábrahám.
Az esetleges új helyszínnel, a gyorskorcsolyapályával kapcsolatban megjegyezte: jól hangzik az ötlet, viszont a csíkszeredai gyorskorcsolyapálya beüzemelhető, ezért azt a tulajdonos sportminisztérium – Ábrahám meglátása szerint – nem áldozná fel.
– szögezte le az önkormányzati képviselő.
Mindeközben javítják és salakozzák a csíkszeredai labdarúgópálya futófelületét, a munkálatokra a Városi Sportklub költségvetésébe belefoglaltak 50 ezer lejt.
Legújabb animációs sorozatának első részét mutatja be a Székelyföldi Legendárium Székelyudvarhelyen, október 28-án, hétfőn, az animáció világnapján.
A defibrillátor használatát tanulták meg csütörtök délelőtt a marosvásárhelyi állatkert alkalmazottai, miután adományba kaptak egy életmentő készüléket.
Kézdivásárhely új helyi képviselő-testülete is letette a hivatali esküt. Az ünnepélyes ceremóniának a Vigadó Művelődési Központ díszterme adott helyet csütörtök délben.
Alakuló ülését tartotta csütörtökön a csíkszeredai önkormányzati képviselő-testület a 2024-2028-as mandátumra. A 19 fős testületnek 16 RMDSZ-es, két EMSZ-es, valamint egy szociáldemokrata tanácsosa lesz. Az ellenzékkel nem lesz gondja a Szövetségnek.
Újabb házkutatást hajtottak végre a rendőrök a Jupiter-akció keretén belül csütörtök reggel Hargita megyében, ezúttal adócsalás megalapozott gyanújával.
Az egyetem vezetősége, valamint Kelemen Hunor RMDSZ-elnök és Gulyás Gergely miniszter jelenlétében helyezték el a Sapientia EMTE új sepsiszentgyörgyi kampuszának alapkövét csütörtökön. A magyar állam támogatásával a székelyföldi fiatalok jövőjét építik.
Bomlásnak indult holttestet találtak Marosvásárhelyen a Megyei Sürgősségi Klinikai Kórház mögötti erdős részen. Az 57 éves hajléktalan nő ügyében szándékos emberölés gyanújával indított nyomozást a rendőrség.
Új helyszínen várja csütörtöktől a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház a fizioterápiára érkező betegeket.
Fábián Ernő filozófus, közíró és pedagógus születésének kilencvenedik évfordulójára emlékeznek október 25-én Kovásznán. Az eseményt a Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület és Népfőiskola szervezi.
Rekord értékű, további befektetőket is vonzó beruházás megvalósítása veszi kezdetét rövidesen Sepsiszentgyörgyön, a szépmezői ipari parkban. A termelő vállalatok számára épülő csarnokok alapkőletételén Gulyás Gergely miniszter is tiszteletét tette.
szóljon hozzá!