
Kisebb-nagyobb szünetekkel 49 órán át zajlik majd a munka a Rákóczi Centerben. Archív
Fotó: Nagy Vanda
Nem túlzás „IT-szuperhősöknek” nevezni az idei Digitális Kaláka részvevőit, hiszen nagyon rövid megszakításokkal több mint két napon át fognak dolgozni olyan projekteken, amelyek a helyi közösség érdekeit szolgálják. Pénteken rajtol a második székelyudvarhelyi hackathon.
2019. október 24., 15:222019. október 24., 15:22
Tizenöt, Csíkszeredából, Kolozsvárról, Marosvásárhelyről és Székelyudvarhelyről érkező csapat, összesen 60 IT-szuperhős méri össze tudását a hétvégén a Székelyudvarhelyen tartandó Digitális Kalákán. Mint a szervezőktől megtudtuk, az egyetemisták szép számban képviseltetik magukat, de itt lesz a tavalyi címvédő, sőt a második és harmadik helyezettekből összeállt csapat is.
A verseny 13 órakor indul, az érdeklődő közönség pedig szombaton 12 órától, a „Programozósimogató” elnevezésű programpont során pillanthat bele a nem mindennapi munkafolyamatba, és kérdezősködhet is a részvevőktől akár a versenyt, akár általában véve a szakmát illetően.
A részt vevő egyetemisták a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetemen, a Kolozsvári Műszaki Egyetemen és a Sapientia EMTE-n tanulnak, de számos csapat állt össze IT-cégeknél dolgozó szakemberekből is. A szervezők – a U-Hub Udvarhelyszéki IT&C Közösség, a Hargita Business Center és Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala – több erdélyi városban is sikeresen szólították meg az IT-cégeket, illetve a fiatal szakembereket, ugyanis a székelyudvarhelyi részvevőkön kívül érkeznek csapatok Kolozsvárról, Marosvásárhelyről és Csíkszeredából is.
A csapatok tizenegy, civil szervezetek, intézmények, kezdeményező csoportok és magánszemélyek részéről beérkezett projektötlet közül választhattak, a témaelosztás pedig meglehetősen kiegyensúlyozott, árulták el a szervezők. A versenyzők egyebek mellett önkéntességgel, természetjárással, sporttal, helyi termékekkel, környezetvédelemmel, közérdekű szolgáltatásokkal és közösségi projektekkel kapcsolatos prototípusokon fognak dolgozni az általuk választott módszerek és technológiák felhasználásával.
A második hackathon versenyszakasza vasárnap 13 órakor zárul, a projektbemutatókra, az értékelésre és a díjkiosztóra pedig 15 órától kerül sor, szintén a Hargita Business Centerben. A prototípusokat szakmai zsűri értékeli és osztályozza, ennek tagjai Balázsi-Pál Ágnes, a kolozsvári székhelyű PONT Csoport ügyvezető igazgatója, Bodó Zalán, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) docense, mesterségesintelligencia-kutató, valamint Kolumbán Sándor, a BBTE adjunktusa, illetve a székelyudvarhelyi Exliteron IT start-up alapítója és vezetője. A rendezvény részleteiről a U-Hub weboldalán lehet tájékozódni.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
szóljon hozzá!