Csütörtökönként következett be a legtöbb súlyos baleset

A súlyos balesetek többsége az útviszonyoknak nem megfelelő sebesség miatt történt. Képünk illusztráció •  Fotó: Pinti Attila

A súlyos balesetek többsége az útviszonyoknak nem megfelelő sebesség miatt történt. Képünk illusztráció

Fotó: Pinti Attila

Továbbra is Románia vezeti a halálos kimenetelű közúti balesetek statisztikáját az Európai Unióban. Miközben olyan tagállam is van, ahol egyetlen ilyen tragédia sem történt a vizsgált évben, nálunk egymillió lakosra vetítve 96 halálesetet jegyeztek az utakon. Az legalább vigasztaló, hogy Hargita és Maros megyében idén csökkent a súlyos közúti balesetek száma.

Iszlai Katalin

2021. december 05., 21:582021. december 05., 21:58

Noha az Európai Unió útjai világszerte a legbiztonságosabbak közé tartoznak, illetve 2009 és 2019 között 32 százalékkal csökkent a halálos közúti balesetek aránya a tagállamokban, továbbra is több tízezren vesztik életüket az utakon. Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat nemrég tette közzé legfrissebb, 2019-es adatokat feldolgozó elemzését a témában, és mint kiderült,

több mint 23 ezer halálos áldozatot követeltek a közúti balesetek a vizsgált évben, ami egymillió lakosra vetítve átlagosan 52 közúti halálesetet jelent.

Az elemzésben az EU 27 tagállamát és az Európai Gazdasági Térséghez tartozó három országot (Izland, Liechtenstein, Norvégia) vizsgálták.

A tagállamokban ugyanakkor jelentős eltéréseket mutatnak az adatok. Az élen álló Liechtensteinben például egyetlen halálos közúti baleset sem történt 2019-ben, de Norvégiában is csak 20 közúti haláleset jutott egymillió lakosra. A lista ellentétes oldalán ismét Románia áll, az országban egymillió lakosra vetítve átlagosan 96 közúti haláleset történt. Ez számokban azt jelenti, hogy

1864-en vesztették életüket a hazai utakon 2019-ben.

Baleset utáni helyszínelés. Még mindig sok a halálos kimenetelű szerencsétlenség Romániában. Képünk illusztráció •  Fotó: Veres Nándor Galéria

Baleset utáni helyszínelés. Még mindig sok a halálos kimenetelű szerencsétlenség Romániában. Képünk illusztráció

Fotó: Veres Nándor

Ezúttal továbbá régiók szerint is közölte az adatokat az Eurostat az összes vizsgált ország esetében. Ebből az látszik, hogy Romániában a délkeleti régióban történik a legtöbb hasonló tragédia, ott egymillió lakosra vetítve átlagosan 111 közúti haláleset történt. A déli régióban 110, az északkeletiben 109, a délnyugatiban 105, a nyugatiban 102, a középsőben 93 (ennek része Székelyföld), az északnyugatiban 87, a Bukarest-Ilfov régióban pedig 47 közúti haláleset jutott egymillió lakosra.

Mi a helyzet Hargita megyében?

A székelyföldi megyéket is magába foglaló Közép-romániai fejlesztési régió tehát országos szinten valamivel kedvezőbb helyzetben van, de így is számos szerencsétlenség történik a térségben. Hargita megyében például az idei év első kilenc hónapjában a súlyos közúti balesetek száma csökkent, az enyhéké viszont nőtt a korábbi év hasonló időszakához képest – tudtuk meg Gheorghe Filiptől, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság leköszönő szóvivőjétől. Mint részletezte,

január elseje és szeptember 30-a között 74 súlyos baleset történt a megyében (41-gyel kevesebb, mint 2020 első kilenc hónapjában), amelyek során 14-en vesztették életüket (hattal kevesebben), 69-en sérültek meg súlyosan (41-gyel kevesebben), 35-en pedig enyhébb sérüléseket szenvedtek (kilenccel többen).

A legtöbb súlyos baleset Csíkszéken és Udvarhelyszéken történt, a városok közül Csíkszeredában (9) és Székelyudvarhelyen (5), a vidéki települések közül pedig Csíkszentmártonban és Parajdon (3–3). A súlyos szerencsétlenségek többsége, 44,5 százaléka vidéken következett be, 32,5 százaléka a településeken kívül, 23 százaléka pedig a városokban. A súlyos balesetek többsége az útviszonyoknak nem megfelelő sebesség, illetve a kerékpárosok és a szekeresek kihágásai miatt történt.

Képünk illusztráció •  Fotó: Pinti Attila Galéria

Képünk illusztráció

Fotó: Pinti Attila

A rendelkezésünkre bocsátott adatokból továbbá az is kiderül, hogy

a legtöbb súlyos baleset napokra lebontva csütörtökönként következett be, az időintervallum szempontjából pedig 14 és 18 óra között.

A legkevesebb ugyanakkor keddenként, illetve éjjeli 2 és hajnali 6 óra között történt.

Mindemellett 285 enyhe baleset is történt a megyében az év első kilenc hónapjában, 81-gyel több, mint a korábbi év azonos időszakában. Ezekben 285 személy szerzett enyhe sérüléseket, 113-mal többen, mint 2020 januárja és szeptembere között. Az enyhe balesetek is Csíkszéken és Udvarhelyszéken a leggyakoribbak, városok szintjén ugyancsak Csíkszeredában (48) és Székelyudvarhelyen (21) történt a legtöbb ilyen szerencsétlenség, a vidéki települések közül pedig Gyergyóújfaluban és Parajdon (7–7). Az enyhe balesetek többsége, 41,4 százaléka vidéken következett be, 37,2 százaléka a városokban, 21,4 százaléka pedig a településeken kívül. Az enyhe balesetek legfőbb kiváltó okai a kerékpárosok által elkövetett kihágások, a sebesség, és az elsőbbség megadásának elmulasztása voltak. A legtöbb enyhe baleset hétfőn és szombaton, illetve 14 és 18 óra között történt, a legkevesebb pedig kedden és szerdán, valamint 2 és 6 óra között.

Csökkenés Maros megyében is

Maros megyében az utóbbi években javult a helyzet: ebben az évben november 19-ig 158 súlyos baleset történt, ami 29-cel kevesebb a tavalyi év, és 99-cel a 2019-es év hasonló időszakához képest – tudtuk meg Aurica Sabău rendőrségi szóvivőtől.

Idén az említett időpontig 40 halálos áldozatot követeltek a balesetek a megyében,

ez néggyel több, mint tavaly, illetve 17-tel kevesebb, mint 2019-ben. Emellett 136-an szenvedtek súlyos sérüléseket idén (38-cal kevesebben, mint tavaly, és 109-cel kevesebben, mint 2019-ben), illetve 71-en enyhébben sérültek (17-tel és 33-mal kevesebben, mint 2020-ban és 2019-ben).

Képünk illusztráció •  Fotó: Pinti Attila Galéria

Képünk illusztráció

Fotó: Pinti Attila

A Maros Megyei Rendőr-főkapitányság azt tanácsolja a gépjárművezetőknek, hogy vezessenek körültekintően, illetve amikor vizes vagy havas az úttest, olyan sebességgel közlekedjenek, amely lehetővé teszi a biztonságos megállást, hiszen ilyen esetben a féktávolság jelentősen megnő. A gyalogosok részére továbbá azt ajánlják, hogy legyenek figyelmesek, amennyiben lehet, ne közlekedjenek az úttesten, főként éjszaka, és alaposan győződjenek meg a biztonságosságról az úttesten való átkelés előtt.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 09., péntek

Ingyenes melanomaszűrés indul Kovászna megyében

A melanoma világnapja alkalmából ingyenes szűrési kampány indul május 19–23. között négy Kovászna megyei városban: Sepsiszentgyörgyön, Kézdivásárhelyen, Kovásznán és Bodzafordulón. A vizsgálat célja a betegség korai felismerése.

Ingyenes melanomaszűrés indul Kovászna megyében
2025. május 09., péntek

Példát mutattak a delneiek: játszóteret építtettek az iskola udvarán

A gyerekek kívánsága szerint épült meg a csíkdelnei iskola udvarán a játszótér, amelyet az anyaországi támogatásnak köszönhetően két teqball asztallal, illetve két pingpongasztallal bővítettek. A játszóteret pénteken vette birtokába a gyereksereg.

Példát mutattak a delneiek: játszóteret építtettek az iskola udvarán
2025. május 09., péntek

Több mint negyven hivatásos tűzoltó dolgozik már a vízszivárgás megállításán a parajdi sóbányánál

Több mint 40 Hargita megyei katonai tűzoltó dolgozik a Korond patak utóbbi napok esőzései nyomán megnőtt vízszintjének a csökkentésén és a parajdi sóbánya tárnáiba beszivárgott víz kiszivattyúzásán.

Több mint negyven hivatásos tűzoltó dolgozik már a vízszivárgás megállításán a parajdi sóbányánál
2025. május 09., péntek

Előpataki fiatalok raboltak ki egy férfit Sepsiszentgyörgyön

Két férfit vett őrizetbe a rendőrség csütörtökön egy május elsejei, Sepsiszentgyörgyön történt rablás ügyében. Az egyik gyanúsítottat, egy 23 éves fiatalembert a bíróság 30 napos előzetes letartóztatásba helyezték pénteken.

Előpataki fiatalok raboltak ki egy férfit Sepsiszentgyörgyön
2025. május 09., péntek

Újabb hivatalosítás, kezdődhet az elnökválasztás második fordulójának kampánya

Megjelent pénteken a Hivatalos Közlönyben az elnökválasztás első fordulójának eredményét érvényesítő alkotmánybírósági határozat, és ezzel kezdetét vette a második forduló kampánya. A választási kampány május 17-én, szombaton 7 órakor ér véget.

Újabb hivatalosítás, kezdődhet az elnökválasztás második fordulójának kampánya
2025. május 09., péntek

Ambrus Pál nevét vette fel az új szentegyházi sportcsarnok

Elkészült az új sportcsarnok Szentegyházán, amelyet Ambrus Pál helyi születésű birkózóbajnokról neveztek el az épület pénteki avatóünnepségén. A felszólalók a sport és az összefogás fontosságát hangsúlyozták.

Ambrus Pál nevét vette fel az új szentegyházi sportcsarnok
2025. május 09., péntek

Havazott a Transzfogarason, leállították az út hótalanítását

Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.

Havazott a Transzfogarason, leállították az út hótalanítását
2025. május 09., péntek

Három napig tartó gyengülés után erősödött a lej

Pénteken a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank középárfolyama szerint 0,57 banival (0,11 százalékkal) 5,1165 lejre csökkent a csütörtöki 5,1222 lejről.

Három napig tartó gyengülés után erősödött a lej
2025. május 09., péntek

Romániai magyar egyházak: létfontosságú az elnökválasztáson való részvétel

Létfontosságúnak tartják a romániai magyar történelmi egyházak, hogy híveik „hiánytalanul” részt vegyenek az elnökválasztás második fordulóján, és arra a jelöltre szavazzanak, aki alkalmas a szélsőséges politikai erők ellensúlyozására.

Romániai magyar egyházak: létfontosságú az elnökválasztáson való részvétel