Fotó: Iochom Zsolt
Családias hangulatú ünnepi ebédre voltak hivatalosak kedden a Csibész Alapítvány által nevelt gyermekek és felnőttek. Mintegy 250–300 fiatal számára volt felejthetetlen a délután, és senki sem távozott üres kézzel.
2011. december 20., 20:132011. december 20., 20:13
2011. december 21., 15:402011. december 21., 15:40
A Csibész Alapítvány neveltjei számára szervezett ünnepváró ebéd immár ötéves hagyományra tekint vissza. Bár kezdetben csak magánszemélyek támogatták a kezdeményezést, és mintegy hatvan fiatal részesült ajándékban, kedden kiderült, igencsak kinőtte magát a közös ünneplés. A kezdeményezőkhöz mára csatlakozott támogatóként Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa, Hargita Megye Tanácsa, valamint a Hargita Megyéért Egyesület.
„Remek kezdeményezés, és minél több hasonlóra lenne szükség, hogy a gyermekek minél több szeretetet kapjanak, és minél több szállal kapcsolódjanak a mindennapi élethez” – jegyezte meg az ünnepségen részt vevő Zsigmond Barna Pál főkonzul. A csíkszeredai Csibész Alapítvány gyökerei 1987-re nyúlnak vissza, az évek során mintegy 800–900 fiatalról gondoskodtak az alapítvány munkatársai.
„A nagy ünnepek előtt mindig szoktunk egy nagyobb összejövetelt tartani, amikor összejönnek a csoportok a különböző településekről, mindazok, akik hozzánk tartoznak, és együtt próbálunk egy kicsit ráhangolódni az ünnepekre. Vannak olyan fiatalok, akik olyan körülmények között élnek, hogy az ünnep hangulatát nem tudják megteremteni. Itt csipegetnek egy kicsit a jóságból, a szeretetből” – jegyezte meg érdeklődésünkre Gergely István, az alapítvány elnöke.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!