Csíktaplocáról indult a Magyarországon legtöbbet játszó székely színművész

Botár Endre ötven éve van a színészi pályán. Elismert életút •  Fotó: Sándor Csilla

Botár Endre ötven éve van a színészi pályán. Elismert életút

Fotó: Sándor Csilla

Nehéz lenne összeszámolni, hány szerepet játszott el már ötvenéves pályafutása során Botár Endre színművész, aki – mint mondja –, Csíktaplocáról, a kasza mellől indult, és mindent elért, amire vágyott, Magyarországon a legnagyobb színészek fogadták barátságukba. A most is aktív Botár Endrét szülővárosa nemrég Pro Urbe díjjal tüntette ki, Csíkszeredában beszélgettünk vele.

Kovács Attila

2017. augusztus 17., 11:492017. augusztus 17., 11:49

Csíktaplocán, a Forrás utcában született 1943-ban, és elmondása szerint gyönyörű volt a gyermekkora.

Idézet
Mint a hozzám hasonlóknak abban az időben, a háború után. Dolgoztunk, szórakoztunk, futballoztunk, templomba jártunk – én nagyon sokat jártam templomba, hittanórákra, emiatt ki is csaptak az iskolából. Keresztelő papom, Márkos Endre volt akkor a plébános, és abban az időben tiltották a templomba járást. Volt egy iskolaigazgató, aki Taplocán az ablakból nézte, hogy kik megyünk templomba. Én minden rorátéra mentem, sőt a Pilátust énekeltem a passióban gyermekként. Úgy hívtak Taplocán, hogy a kicsi kántor, rengeteget ministráltam is

– emlékezett.

A színjátszást már gyermekkorban kipróbálta, Taplocán a helyi színjátszó csoporttal ünnepekkor, kosaras bálokon szerepeltek. A csoport számára édesapja, Botár Ferenc rendezte a Sári bírót, ahol ő játszotta a gyereket.

Sokat szavalt, énekelt, ez később, amikor a középiskolába bekerült, folytatódott.

„Rengeteget táncoltam a diákévek alatt, néptánccsoportot alakított az iskolában Kosz Szilveszter és Duka János bácsi, Gáll Árpival együtt. Mentünk mindenfelé fellépni a csoporttal, én ott konferáltam Balázs Istvánnal, és táncoltam. Csodálatos évek voltak” – mesélte. Az érettségi napján, mivel a vizsga délig befejeződött, kiment az Olt mellé takarni.

„Egyszer jött egy szomszéd gyerek, és mondta, Endrike, menj le Zsögödbe, mert Kőmíves Nagy Lajos – a színművészeti főiskola tanára – és felesége délelőtt hallott téged az érettségin, és meg szeretne hallgatni. Tudták, hogy a színművészetire készülök. Letettem a kaszát, megmosakodtam az Olt vizében, s lementem Zögödbe, egyet szavaltam, s azt mondta Kőmíves Nagy Lajos, jöjjön el felvételizni. Elmentem, és így kezdődött a pályám” – elevenítette fel.

Elmondása szerint a marosvásárhelyi színművészeti egyetemen akkor még családias volt a légkör, olyan emberek tanították, akik meghatározók voltak tartásban, emberségben, kultúrában: Kovács György, Csorba András, Tompa Miklós, Harag György, Erdős Irma, Lantos Béla.

„120-an felvételiztünk 1961-ben, és 15-öt vettek fel. Nagyon más volt a vizsgarendszer is, mert előtte egy hónapig ott voltunk felvételi előkészítőn. Egy kicsit el voltam keseredve, mert akik Kolozsvárról, Nagyváradról, Temesvárról érkeztek, olyan könnyen vették, én meg gátlásosabb voltam. Mert

ezt vittem magammal, a székelyek zártságát.

Harag György osztályvezető tanárunk volt, és amikor elengedett minket, mindenkinek mondta, hogy hová szerződjön. Azt mondta nekem, maga menjen Nagyváradra, az egy magának való város. Nagyváradon a Mágnás Miskával kezdtem, de nemcsak ez a boldogság ért engem, hanem ott találkoztam Mogyorossy Évával, a későbbi feleségemmel. Nagy szerelem volt, és 1967-ben elvettem itthon, Csíktaplocán, később két lányunk született. Idén megültük az aranylakodalmunkat itthon, Taplocán, és újra elvettem” – említette.

Botár Endre 1968-ban távozott Magyarországra, a felesége után.

„Akkor volt a csehszlovákiai beavatkozás, Ceauşescu körbeszaladta az országot, hogy invázió lesz, elvették az útleveleket – egy éjszaka megjelentek nálam, és azt mondták, ellenőrzésre kell vigyék. Egy román milicista aztán kilopta az útlevelet a milíciáról, és azt mondta, most menjél. Decemberben mentem el, 21-én bekerültem a Nemzeti Színházba, ahol első igazgatóm, Both Béla fogadott. Azt kérdezte, mit tud nekem segíteni, december van, ki vannak osztva a szerepek. Mire elértem a feleségemhez, hívtak, hogy menjek vissza, be kell ugorjak Az ember tragédiájába aznap este Saint Just és Gábriel főangyal szerepeibe – délután fél egy volt. Ez a Sinkovits Imre, Váradi Hédi, Kálmán Gyuri, Major Tamás-féle Ember tragédiája volt. Öt órára vissza kellett menjek a Nemzetibe, és este játszottam. Átöltöztem, bementem a Saint Just-re – elhangzott a végszó, Sinkovits Imre megfordult, és nézte, hogy ki vagyok. Végigmondtam a szöveget majd boldogságomban hazamentem. Én soha nem hittem volna, hogy közepes végszót fogok adni egy Sinkovits Imrének, és amikor jöttek be a többiek, Bihari Józsi bácsi, Básti Lajos, Kálmán György, álltam megsemmisülve, és mondtam a szöveget. Aztán kijött a sötétből Major Tamás, s azt mondta, holnap menjen fel Zankó elvtárshoz – ő a gazdasági igazgató volt –, beszéljék meg a fellépti díját” – emlékezett.

Másnap leszerződtették,

a következő előadás előtt Sinkovits Imre várta az öltözőben.

Idézet
Nem tudtam, mi lehet. Bementem, azt mondja: lelkem, jobbik felem, hát most már tudom, hogy honnan jöttél, én Körtvélyesi Zsoltot vártam. Meséltetett, kikérdezett, tanácsot adott – ő egy nagyon jó magyar ember volt

– elevenítette fel.

A Nemzeti Színház után Miskolcra hívták, aztán a Déryné Színházhoz, majd visszakerült a Nemzetihez, de számos helyen fellépett. Táncos komikusként, klasszikusok hősszerelmes- és karakterszerepeiben is láthatta a közönség, számos mozifilmben, illetve tévésorozatban játszott, filmekben vállalt szinkronszerepeket.

„Tulajdonképpen minden szerep a kedvencem, mert az édes gyermekeim nekem, őket szültem meg, raktam össze. Említsem a Mágnás Miskát, amit Váradon kezdtem, eljátszottam háromszor szabadtéri színpadon Miskolcon, a Déryné Színházban, körülbelül hatszázszor játszottam el Mágnás Miskát. Voltam Rómeó, Nyilas Misi, Bicska Maxi a Koldusoperából, a Bánk Bánból Ottó, Petúr bán,

hálás szerepeim voltak.

Aztán szerepkört váltottam, és a Nemzeti Színházban Vámos László volt, aki azt mondta, hogy felajánlja nekem a karakterszerepeket, a sírásót a Hamletből, Parasitust a Magyar Elektrából, a kígyós embert az Antonius és Kleopátrából, és 21 különböző Shakespeare-karakterszerepet. Most a József Attila Színházban játszom, és tíz darabban vagyok benne. Hívnak, hála istennek, és ez boldogság, mert kellek, azt érzem. Mi egy kicsit ilyenek vagyunk, így születtünk, magamutogatónak, örülök neki. Az Isten szeretett, ezek a nagy emberek, nagy színészek fogadtak engem emberi és művészi barátságukba” – emlékezett.

Elismert szakmai alázat

Sokoldalú teljesítményét több díjjal ismerték el, megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend kiskeresztjét és a színházi epizódszerepekért járó Aase-díjat is. Legutóbb pedig a József Attila Színházban létrehozott Józsa Imre-díjat vehette át, amelyet kollégái szavaztak meg.

„Az tetszett, amit mondtak, hogy az az alázat, ahogy fordulok a színházhoz, legyen irányadó a következő nemzedék számára. Ennél több nem lehet egy szakmában, ha alázatos vagy. Nagyon szeretnek, jól érzem magam. Ott ültek bent a rendezők, és azt mondta nekem Verebes Pista, jó barátom, kollégám: Bandi, neked azért könnyű, mert ha kell, én téged kabaréba használlak, ha kell vígjátékba vagy szomorú játékba” – mesélte.

Botár Endre minden évben hazalátogat Taplocára.

„A 2004-es népszavazást, amikor megtagadták az elszakított nemzetrészektől az állampolgárságot, én azt második Trianonként éltem meg, és elhatároztam, hogy haza temetkezem. Végrendelkeztem, a taplocai temetőben fel is van írva a nevem, és alá a jelmondatom:

A hit s a hűség tarthatja fenn népét nemzetünknek.

Elhatároztam, hogy hazajövök, mert itt kezdődik az egész – ezért jövök haza. Nekem minden megadatott, jó sorsom volt. Azt is hiszem, hogy mindenki felelős a saját életéért, én így éltem. Boldog vagyok, köszönöm a csíksomlyói Szűzanyának, hogy fogta a kezem, irányította lépteimet, hogy ne tévedjek el, jó édesanyámnak, hogy pártfogásába ajánlott, édesapámnak, aki munkára és szülőföldünk, anyaföldünk mindenkori szeretetére és hozzá a feltétlen, hűséges ragaszkodásra nevelt, köszönöm feleségemnek, hogy ötven éve velem tart, barátaimnak, Csedő Csabának és Silló Gézának, hogy barátságunk 60 éve töretlen. Nem hittem azt, hogy amikor a Rétre menőben vagy az Olt mellett arattunk, egyszer majd az ország házában a Köztársasági Érdemrendet veszem át. Elindultam a kasza mellől, a legnagyobbak fogadtak baráti és művészi társnak, fiatalok nőttek fel szemem előtt, és szülővárosom keblére ölel ennyi év után. Életem végéig adósa vagyok szülővárosomnak. Ennél nem lehet többet kérni” – zárta a beszélgetést.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 23., szombat

Két lakótelepen is metszik, vágják a fákat Marosvásárhelyen

Az időjárás függvényében Marosvásárhelyen a Tudor lakótelepen metszik a fákat a virágkertészet szakemberei. Míg előző években tanulmányozni lehetett, hogy hol vágják ki a fákat, idén erre nincs lehetőség.

Két lakótelepen is metszik, vágják a fákat Marosvásárhelyen
2024. november 23., szombat

Pont lejárhat a kemény időre vonatkozó riasztás az elnökválasztás napjáig

A szél felerősödésére és hóviharokra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat huszonhárom megyére.

Pont lejárhat a kemény időre vonatkozó riasztás az elnökválasztás napjáig
2024. november 23., szombat

Elnökválasztás: véget ért a kampányidőszak

Szombaton reggel hét órakor véget ért az államelnök-választás első fordulójának kampányidőszaka.

Elnökválasztás: véget ért a kampányidőszak
2024. november 23., szombat

Eltűnt lányt keresnek Maros megyében

Egy marosvásárhelyi családi otthonból eltávozott kiskorú lány eltűnéséről értesítették a Maros megyei rendőrséget.

Eltűnt lányt keresnek Maros megyében
Eltűnt lányt keresnek Maros megyében
2024. november 23., szombat

Eltűnt lányt keresnek Maros megyében

2024. november 23., szombat

Havasak az úttestek az ország több megyéjében

A rendőrség közlekedési információs központjának (Infotrafic) tájékoztatása szerint szombaton reggel havazott és részlegesen hó borított több útszakaszt.

Havasak az úttestek az ország több megyéjében
2024. november 23., szombat

Áramszünet okoz gondot a Marosbisztrán és a borszéki gyógyfürdőben

A szélsőséges időjárási jelenségek miatt bekövetkező áramszünet okán leállt a marosbisztrai vízmű, az ivóvízellátás több helységben szünetel. A borszéki Fontana Gyógyfürdő sem nyit ma, hasonló okok miatt.

Áramszünet okoz gondot a Marosbisztrán és a borszéki gyógyfürdőben
2024. november 23., szombat

Tűz ütött ki egy székelyudvarhelyi tömbházban, tíz lakót evakuáltak

Tűz ütött ki szombaton hajnalban egy székelyudvarhelyi tömbházban, tíz lakót evakuáltak.

Tűz ütött ki egy székelyudvarhelyi tömbházban, tíz lakót evakuáltak
2024. november 23., szombat

Kovászna megyében némi változás történt a szavazóhelyiségek kiosztásában

Kovászna megyében kevés változás történt a nyári választásokhoz képest, vasárnap Sepsiszentgyörgyön Szemerja negyedieknek, az imecsfalvi és bibarcfalvi lakosoknak kell utánanézniük, hogy hol is kell szavazzanak.

Kovászna megyében némi változás történt a szavazóhelyiségek kiosztásában
2024. november 23., szombat

Vasárnap nem csak a templomba várnak

Hargita megyében 292 szavazóhelyiségbe várják a választópolgárokat a vasárnapi elnökválasztáson. A megye szavazópolgárai számára közel 300 ezer szavazólapot nyomtattak ki az elnökválasztás első fordulójára.

Vasárnap nem csak a templomba várnak
Vasárnap nem csak a templomba várnak
2024. november 23., szombat

Vasárnap nem csak a templomba várnak

Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!